Perwoll Perwoll Perwoll

#Relearn

Zrozumieć slow fashion

Ubrania bez granic: 3 projekty slow fashion, które musisz znać

Entuzjaści środowiska i projektanci ekologiczni inspirują nas projektami z pasją przyjazną dla środowiska - powolną modą. To, co jest dostępne na półkach sklepowych, wirtualne lub fizyczne, zmusza nas do decydowania o tym, co znajduje się w naszych szafach. Nasz wybór wpływa na środowisko naturalne - z czego każdy przedmiot jest wykonany i jak wpływa na zdrowie wody, powietrza i ziemi na świecie. Jeśli szybka produkcja odzieży w modzie uderzy w hamulce, każdy może na tym skorzystać.

Przemysł mody zaczyna wplatać wolniejsze, etyczne i zrównoważone praktyki w biznes tworzenia nowych ubrań. Jako konsumenci, możemy zaakceptować to działanie i zawsze wybieramy nasze ubrania z sumieniem - tak więc to nie jest tylko przemijający trend. Slow fashion można w sposób przemyślany wszyć w tkaninę całego naszego życia - przyglądamy się trzem działaniom poświęconym wprowadzaniu zmian.

Nagroda za ponowne rozpatrzenie fast fashion

Kobieta na pokazie slow fashion: The Green Carpet Fashion Awards

Nie ma nic lepszego niż zachęty i nagrody, które motywują nas do poprawy naszych nawyków. Dotychczas pojawiło się mnóstwo nagród dedykowanym projektantom i firmom, które swojej działaności faworyzują sprawiedliwą modę.

 

  • Nagrody Green Carpet Fashion Awards już teraz rzucają światło na zrównoważoną innowacyjność, a znani na całym świecie modele i hollywoodzkie gwiazdy wręczają nagrody, przyczyniając się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia odzieży wykonywanej z sumieniem.
  • Nagrody Sustainable Fashion Awards nagradzają pomysły projektantów i marek realizujące ideę zrównoważonego rozwoju, które kwalifikują się poprzez odpowiedzialne podejście i działania zmniejszające wpływ na środowisko. Ich nagroda pieniężna jest podzielona na dwie części: połowę dla zwycięzcy i połowę dla organizacji pozarządowej zaangażowanej w ochronę środowiska.
  • Absolwentka mody z Melbourne, Tess Whitfort, która wygrała ubiegłoroczną nagrodę Redress Design Award, mówi: "Naszym obowiązkiem jest ograniczenie negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne... czy to poprzez wykorzystanie AI do tworzenia projektów odzieży bez odpadów... czy też nowych ekologicznych tekstyliów lub procesów".

Ci ambasadorzy mody ekologicznej mogą pomóc w przeniesieniu przemysłu w zupełnie nową erę, inspirując innych projektantów do zastanowienia się nad sposobem, w jaki pozyskują i przetwarzają swoje produkty. Tkaniny - i pokazanie konsumentom, że ekologiczna odzież jest cool!

Analiza odzieży środowiskowej - lokalnie

Australijska projektantka slow fashion Tess Whitfort zabiera pierwszą nagrodę do domu w 2018roku

Kate Fletcher, profesor ds. zrównoważonego rozwoju, projektowania i mody, która zaprezentowała swoje wystąpienie TEDx Talk na Usership: moda poza konsumpcjonizmem w zeszłym roku jest zaangażowanym ambasadorem odpowiedzialnych, zrównoważonych wyborów. Fletcher bada również "jak całość działa razem", aby wpłynąć na wybór noszonej przez nas odzieży. Jako członek Centre of Sustainable Fashion w Londynie, prowadziła ostatnio projekt Fashion Ecologies. W ramach tych fascynujących badań skupiono się na lokalizmie oraz interakcjach i relacje pomiędzy odzieżą, ludźmi i ich lokalnym otoczeniem.

Wysiłek i czas poświęcany na spojrzenie w sposób znacznie szerszy na modę przez pryzmat lokalnej próby z pewnością doprowadzi do lepszego zrozumienia obecnych wyborów w zakresie mody - i tego, jak możemy wspólnie pracować na rzecz lepszej przyszłości, wybierając sprawiedliwą modę i slow fashion.

Naprawianie rozdartego świata, szew po szwie.

Konsumenci mogą zapomnieć o czasach, w których ceniliśmy każdy element naszej garderoby, zachowując go tak długo, jak to możliwe. Z chęcią wykańczaliśmy strzępiące się krawędzie i łataliśmy dziury haftem. W dzisiejszych czasach wyrzucamy przedmioty, nawet jeśli ściągacz się poluzował, a guzik odpadł. Projekt Visible Mending zachęca nas do przedłużenia życia naszych ubrań i ponownego zakochania się w nich.

 

Strona oferuje "Mendspiration" - kreatywne pomysły na naprawę poszkodowanych ubrań, a wpisy na blogu ujawniają bogactwo inspirujących historii, podkreślając jednocześnie korzyści płynące z przemyślanego szycia. Bardzo ważne jest to, że zachęcają innych, aby byli aktywni w social mediach, publikując dumnie ukończone, przerobione ubrania.

Jeśli wszyscy podejmiemy się cerowania, szycia i łatania, mniej ubrań skończy się w koszu - i ujawnimy naszą indywidualność w opozycji do ulicznych klonów.

Image credits
Header image: Getty Images
Image of Green Carpet Fashion Awards event: Getty Images
Image of Redress Design Award winner: Redress Design Award PR

Inicjatywy slow fashion inspirują i motywują nas do dobrych działań. Jeśli chcesz zobaczyć jakie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmuje Perwoll i jak się zmienia kliknij tutaj.