Młoda kobieta spacerująca zimą w puchowej kurtce

Pranie i suszenie śpiworów oraz kurtek puchowych

Są ciepłe i wygodne, przyjemnie lekkie i pomagają nam przetrwać zimę: dzięki swej prostocie kurtki puchowe należą do najpopularniejszych ubrań zimowych. Ciepłe śpiwory puchowe również zapewniają miłośnikom przebywania na świeżym powietrzu komfort w temperaturach poniżej zera. Co jednak zrobić, gdy trzeba porządnie wyprać ulubioną kurtkę lub śpiwór? Nasz przewodnik pokaże Ci krok po kroku jak poprawnie wyprać puchową kurtkę lub puchowy śpiwór.

Samodzielne pranie puchowej kurtki – czy to możliwe?

Dzięki lekkiemu i przewiewnemu wypełnieniu kurtki puchowe są najpopularniejszym elementem zimowej mody. Przez długi czas uważano je za bardzo trudne w czyszczeniu, ale z odrobiną sprytu, wysokiej jakości delikatnego detergentu, takiego jak Perwoll Wool & Delicates, oraz dzięki odpowiedniej technice, ocieplane kurtki można prać i suszyć w domu bez żadnego problemu. Poza pralką, suszarką na pranie i suszarką bębnową potrzebujesz tylko nieco cierpliwości. Aby zapobiec zlepianiu się delikatnego puchu i pierza oraz uszkodzeniu ich struktury zaleca się regularne strzepywanie puchowej kurtki lub puchowego śpiwora po wypraniu. W następnej części wyjaśnimy dokładnie, jak to zrobić.

Jak prać puchową kurtkę? Uzyskanie idealnego rezultatu krok po kroku:

  1. Tutaj plama po kawie, tam inne zabrudzenie – ulubione, często noszone kurtki trzeba prędzej czy później wyprać. Zazwyczaj wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki jest najlepszy sposób prania puchowych kurtek? Jeśli na metce nie ma przeciwwskazań, można łatwo zrobić to w pralce. Przed włożeniem ulubionej części garderoby do bębna należy jednak pamiętać o zapięciu wszystkich zamków i guzików. Wywrócenie kurtki na lewą stronę również ochroni ją podczas prania.
  2. Po odpowiednim przygotowaniu kurtki lub śpiwora nadszedł czas na ważny krok, jakim jest wybór programu. Jako że puch i pierze, tak jak wełna, składają się głównie z keratyny, zaleca się użycie programu dla wełny i tkanin delikatnych. Warto również wybrać detergent przeznaczony do tkanin delikatnych. Puchowy śpiwór można prać w pralce tak samo jak puchową kurtkę.
  3. Aby umożliwić równomierne rozłożenie w bębnie pralki oraz bezproblemowe obracanie się puchowej kurtki lub śpiwora, zalecamy prać je bez innych części garderoby. Aby wypełnienie było mniej zbite, do bębna pralki można wsadzić piłki tenisowe.
  4. Dobrą alternatywą dla prania puchowego śpiwora w pralce jest delikatne pranie ręczne w wannie. W tym celu wystarczy ciepła woda o temperaturze około 30°C i odpowiednia ilość łagodnego detergentu. Unikaj silnego wykręcania i zgniatania śpiwora.

Po praniu – suszenie śpiworów oraz kurtek puchowych

Po wypraniu puchowej kurtki nadszedł czas na jej wysuszenie. W tym celu bardzo ostrożnie wyjmij puchową kurtkę lub śpiwór z bębna pralki. Jeśli chcesz je wysuszyć na powietrzu, postaraj się wyjąć je z pralki w możliwie najbardziej poziomej pozycji. Uniemożliwi to puchowi przemieszczenie się i zbicie. Tak przygotowane elementy można optymalnie rozłożyć na suszarce. Suszarkę najlepiej ustawić w wannie, aby kapiąca woda nie zalała podłogi. Kurtki puchowe można także suszyć w suszarce bębnowej, wybierając odpowiedni program. W tym celu postępuj według następujących zasad:

Młoda kobieta w zielonym puchowym płaszczu oparta o ceglaną ścianę
Pranie kurtek puchowych – ze względu na swoją delikatną strukturę puch wymaga zachowania ostrożności.
  1. Sprawdź, czy na metce Twojej puchowej kurtki jest symbol informujący, że nadaje się ona do suszenia w suszarce bębnowej.
  2. Jeśli tak, najlepiej każdą kurtkę suszyć oddzielnie, aby umożliwić jej na swobodne rozłożenie i ruch w bębnie. Dodanie nieplamiących piłek tenisowych lub specjalnych kulek do suszarki bębnowej pomaga w wymieszaniu i rozluźnieniu puchu podczas suszenia.
  3. Ustaw suszarkę na temperaturę między 30°C a 60°C, a czas suszenia na 40–60 minut.
  4. Jeśli po pierwszym suszeniu kurtka nadal jest wilgotna, powtórz proces, aż będzie całkowicie sucha.
  5. Następnie kurtka powinna jeszcze dosychać na wieszaku przez 24 godziny. Uniemożliwi to powstawanie nieprzyjemnego zapachu lub pleśni z powodu pozostałej wilgoci.

Pranie kurtek puchowych i inne porady dotyczące pielęgnacji

Chcesz poznać więcej porad i wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji tkanin i włókien? Na naszym blogu znajdziesz przydatne sugestie na temat prania włókien syntetycznych, sprytnego suszenia prania w domu i wiele więcej!

Powiązane artykuły