Skip to Content
Żółty sweter rozłożony na białej powierzchni, obok niego leżą nici do szycia, łaty na łokcie, igły do ​​szycia i nożyczki

Dziura w całym: trzy popularne sposoby naprawy wełnianych swetrów

Wełniane swetry z wiekiem stają się coraz wygodniejsze – o ile wiemy, jak naprawiać pojawiające się w nich dziury. Wełna to cenny surowiec naturalny i wspaniałe naturalne włókno. To materiał podatny na zużywanie, zaciąganie i niszczycielską działalność moli – jednak jego naprawa jest zwykle dość łatwa i nie wymaga umiejętności szycia. Nasze proste poradniki ułatwią to zadanie.

Naprawa wełnianego swetra – proste pomysły na szycie odzieży

You need to accept cookies to play this video

Potrzebne materiały i przybory:

 • zniszczony wełniany sweter
 • igła i nici
 • koraliki, cekiny lub kryształki do ozdoby
 • łaty na łokcie

Instrukcje:

1. Jednym z największych problemów osób noszących wełnianą odzież jest fakt, że ma ona tendencję do zaczepiania o ostre przedmioty, gałęzie, a nawet biżuterię. Aby pozbyć się dziury w swetrze, pociągnij pasmo wełny tak, aby wróciło na miejsce. Użyj ozdób, aby zakryć nierówną fakturę w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się zaciągnięta nić.

Żółty wełniany sweter, przez który przewlekana jest igła z żółtą nicią

2. Dziury stworzone przez mole również można łatwo samodzielnie naprawić, ale miejsce uszkodzenia prawdopodobnie nadal będzie się wyróżniać nawet po zacerowaniu. Szyj po wewnętrznej stronie i zwracaj uwagę na to, aby połączyć ze sobą wszystkie „pętelki” wokół dziury. Następnie dodaj ozdoby. Opis innej techniki cerowania dziur zrobionych przez mole znajdziesz w naszym poradniku poświęconym Kintsugi.

Żółty wełniany sweter z trzema małymi dziurkami, przez jedną przeciągana jest żółta nić

3. Doskonale znasz takie sytuacje – po całym dniu spędzonym wśród książek w bibliotece wracasz do domu i zdajesz sobie sprawę, że Twoje łokcie wystają wprost z rękawów swetra. Aby szybko skończyć z nieporządnym wyglądem, naszyj łaty w miejscach narażonych na największe zużycie. Oczywiście łaty możesz wykonać własnoręcznie, ale podobnie jak inne spośród naszych ulubionych pomysłów dotyczących naprawy odzieży, ten też można uprościć. W tym celu użyj gotowych łat. Użyte przez nas na potrzeby poradnika skórzane łaty miały nawet wycięte otwory do przewlekania włóczki, dzięki czemu uzyskanie równych szwów nie stanowi problemu.

Widok od tyłu na osobę ubraną w żółty wełniany sweter z łatami na łokciach

Powiązane artykuły

 • Garderoba kapsułowa w pięciu krokach

  Skorzystaj z naszej listy, aby ograniczyć ilość ubrań w swojej szafie

 • Trzy pomysły na upcykling T-shirtu

  Ciekawe pomysły na samodzielne przerobienie starego T-shirtu

 • Styl vintage w praktyce

  Poradnik szukania i zestawiania odzieży vintage

 • Garderoba kapsułowa w pięciu krokach

  Skorzystaj z naszej listy, aby ograniczyć ilość ubrań w swojej szafie

 • Trzy pomysły na upcykling T-shirtu

  Ciekawe pomysły na samodzielne przerobienie starego T-shirtu

 • Styl vintage w praktyce

  Poradnik szukania i zestawiania odzieży vintage