Perwoll Perwoll Perwoll

5 sposobów, na jakie Perwoll dba o zrównoważony rozwój

Perwoll pięknie pachnie, odnawia kolory i pielęgnuje włókna jak żaden inny środek, ale jak wygląda z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju? Jeżeli chcecie poznać intencje detergentu do prania, zanim przedstawicie go swoim ubraniom, trafiliście we właściwe miejsce!

Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć o środkach Perwoll i produkującej ich firmie Henkel:

1. Przekracza oczekiwania A.I.S.E.

Na pewno słyszeliście o A.I.S.E., prawda? Nie? Pełna nazwa tej organizacji to Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products), które zrzesza ponad 900 firm z całego kontynentu i jest oficjalnym organem reprezentującym branżę w Europie1. U podstaw wizji A.I.S.E. leżą innowacje i zrównoważony rozwój. W związku z tym stowarzyszenie działa na rzecz poprawy poziomu zrównoważenia branży oraz zmniejszania śladu środowiskowego jej produktów2.

W jego ramach marka Perwoll również angażuje się w realizację tej wizji i opracowuje produkty, które nie tylko spełniają normy środowiskowe A.I.S.E. dotyczące ekotoksyczności dla środowiska wodnego, ale także są w stanie sprostać kryteriom stowarzyszenia w zakresie dozowania i opakowań. Dzięki tym działaniom prestiżowa organizacja wyróżniła Perwoll za wytwarzanie produktów w wysokim stopniu zrównoważonych (Advanced Sustainability Product).

2. Ustanawia rekordy

Godzenie praktyczności ze zrównoważonym rozwojem nie jest łatwe. Opakowania muszą spełniać stawiane im wymagania, a w przypadku materiałów przyjaznych dla środowiska nie zawsze tak jest. Jednak w 2017 r. płyn do prania wełny i delikatnych tkanin Perwoll Wool and Delicates stał się pierwszym detergentem klasy premium z opakowaniem złożonym w 20% z polietylenu o wysokiej gęstości (High Density Polyethylene – HDPE) poddanego recyklingowi.

Był to kamień milowy i pierwszy krok na drodze do osiągnięcia ambitnych celów zrównoważonego rozwoju. Obecnie założeniem Perwoll jest dalsze zwiększanie zastosowania opakowań z HDPE w zrównoważony sposób, począwszy od 2020 roku. Dodatkowo firma Henkel wyznaczyła sobie trzy kolejne cele:

  • do 2025 r. 100% opakowań ma nadawać się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania (z wyjątkiem opakowań klejów, których pozostałości mogą ograniczać możliwości recyklingu lub skutkować zanieczyszczeniem poddawanych mu materiałów)
  • do 2025 r. produkty konsumenckie w Europie mają być wykonane w 35% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu
  • do 2025 r. informacje o recyklingu mają trafić do miliarda konsumentów

3. Oszczędza energię

Ważnym elementem zrównoważonego rozwoju jest proces produkcyjny minimalizujący zużycie energii. Dlatego też produkty Perwoll są wytwarzane w fabrykach posiadających certyfikaty zrównoważonej i energooszczędnej produkcji zgodnej z normami zarządzania środowiskowego opracowanymi przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (International Organization for Standardization – ISO), w tym:

  • ISO 14001: najważniejszą normą systemu zarządzania środowiskowego, która dotyczy ochrony środowiska, redukcji ilości odpadów oraz efektywnego zużycia zasobów
  • ISO 50001: normą dotyczącą nieustannej poprawy charakterystyki energetycznej, w tym w zakresie efektywności, bezpieczeństwa i zużycia
  • ISO 9001: normą dotyczącą systemu zarządzania jakością, która obejmuje takie obszary, jak efektywność i zadowolenie klienta

4. Wprowadza innowacje w zakresie BHP

Chociaż czasem bywają one pomijane, bezpieczeństwo i higiena pracy są ważnymi obszarami zrównoważonego rozwoju. Perwoll dba o te aspekty, opracowując skład chemiczny swoich produktów, które są łagodne dla skóry. Ponadto najnowszy produkt marki – Perwoll Care & Free – ma szczególnie korzystne cechy: nie zawiera barwników i wykorzystuje hipoalergiczne substancje zapachowe.

5. Promuje zrównoważone praktyki

Wreszcie, przełomowy skład Perwoll Renew sprzyja zrównoważonemu rozwojowi na dwa ważne sposoby. Po pierwsze, dzięki swojej skuteczności w programach prania tkanin delikatnych umożliwia on konsumentom minimalizację zużycia energii i śladu klimatycznego. Po drugie, jak wskazuje sama nazwa, Perwoll odnawia tkaniny, co wydłuża żywotność odzieży, zachowuje jej jakość i przeciwdziała marnotrawstwu wynikającemu z przedwczesnego wyrzucania ubrań oraz kupowania nowych. Ponadto pod nowym tagiem #RethinkFashion znajdziesz informacje umożliwiające czytelnikom takim jak Ty podejmowanie dalszych kroków na rzecz zrównoważonego rozwoju i zapewnienie nam wszystkim lepszej przyszłości.

Image credits
Header image: Getty Images
Image of woman's hands holding a sapling: Getty Images
Image of a drop of clear water pooling off a leaf: Getty Images
Image of a brunette woman drawing a recycling symbol: Getty Images
Image of a wind farm atop a mountain range: Getty Images
Image of a female scientist testing water in a beacon: Stocksy
Image of a woman holding a daisy: Getty Images

 

Sources:
1. A.I.S.E
2. ŚLAD ŚRODOWISKOWY PRODUKTU (PRODUCT ENVIRONMENTAL FOOTPRINT – PEF) A.I.S.E.