Skip to Content

Jak prać len: Praktyczny poradnik

Len to idealna tkanina na lato – naturalne włókno znane jest ze swoich właściwości chłodzących, a dodatkowo jest lekkie i odporne na rozdarcia. Ponieważ len dobrze wchłania pot, ubrania wykonane z tego materiału są bardzo popularne, zwłaszcza w upalne dni. Z tego powodu często lądują w koszu na pranie. Dowiedz się, jak prać len w pralce lub ręcznie!

Len: temperatura prania

Od wieków len jest jednym z najpopularniejszych tekstyliów: jego przyjazne dla skóry właściwości użytkowe i zdolność do „regulowania temperatury” są pożądane zarówno zimą, jak i latem. Naturalne włókno lnu ogrzewa w zimnie i chłodzi w wysokich temperaturach, pochłaniając pot i odprowadzając go na zewnątrz. Właśnie z tego powodu len jest dobrym wyborem na letnie dni, gdy temperatura przekracza nawet 30 stopni. Podczas prania odpowiednia temperatura zależy przede wszystkim od struktury tkanin i stopnia ich zabrudzenia:

  • Naturalny len, który nie jest farbowany, można bez problemu prać w temperaturze do 95 stopni. Może to być konieczne, jeśli na przykład poplamiłaś swoje ulubione lniane spodnie odrobiną ketchupu. Podczas czyszczenia wstępnego, należy również pamiętać, aby nie używać odplamiaczy zawierających środki wybielające - w przeciwnym razie naturalny, jasnobeżowy kolor może ulec poważnemu zniszczeniu. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć przepoconą koszulę, wystarczy ustawić pralkę na 40 stopni.
  • Lniane ubrania barwione naturalnie należy prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni, aby uniknąć ryzyka wyblaknięcia. Należy również unikać stosowania odplamiaczy i innych środków wybielających do usuwania plam.
  • Jeśli na wszytej metce znajdują się inne informacje dotyczące maksymalnej temperatury, należy się do nich stosować.

Jak prać len: Wirowanie i suszenie

Wirowanie jest bardzo praktyczne: im szybsze obroty, tym szybciej ubranie wyschnie. Jednak w przypadku tkanin lnianych należy w miarę możliwości unikać tego jakże wygodnego cyklu, aby nie zniszczyć kształtu włókien. Najlepiej wybrać program prania delikatnego lub ręcznie ustawić liczbę obrotów na maksymalnie 600 na minutę. Suszarka bębnowa również nie jest raczej najlepszym wyborem dla tkanin lnianych - może zdeformować lub skurczyć odzież.

W czym prać len?

Do prania farbowanych tkanin lnianych można użyć detergentu w płynie, który chroni i odświeża kolory oraz wzmacnia włókna – na przykład Perwoll Renew & Repair Color. Do naturalnego lnu nadaje się szczególnie lekki i delikatny Perwoll Wool & Delicates. W przypadku lnu lepiej będzie zrezygnować z płynów do zmiękczania tkanin.

Prasowanie lnu

Len jest jedną z najbardziej podatnych na zagniecenia tkanin, dlatego praktycznie nieuniknione jest prasowanie lnianych ubrań po praniu. W tym celu należy wykorzystać wilgoć pozostałą po praniu i prasować materiał, aż będzie wolny od zagnieceń. Ubrania z aplikacjami i haftami należy dla bezpieczeństwa odwracać na lewą stronę. Jeśli chcesz wyprasować suchą tkaninę lnianą, najlepiej będzie użyć żelazka parowego.

Masz już wprawę w praniu lnu, ale delikatne koszule z wiskozy lub odzież sportowa nadal przyprawiają Cię o zawrót głowy? Koniecznie sprawdź nasze wskazówki, pomysły i zalecenia dotyczące produktów, które pomogą Ci zachować piękno Twoich ulubionych tkanin na dłużej.

Powiązane artykuły

  • Perwoll i zrównoważony rozwój

    Perwoll: specjalista w zapewnianiu doskonałej pielęgnacji dla wszystkich twoich ubrań, aby zapobiec blaknięciu ich koloru, chronić je przed utratą kształtu i zapobiegać ich mechaceniu się.

  • Najbardziej zrównoważone tkaniny

    Wkrocz do świata zrównoważonych tkanin.