Jak prać jedwab i chronić tkaninę?

Prawie żadna tkanina nie jest tak luksusowa jak jedwab. Lekko lejąca, delikatnie połyskująca, szczególnie dobrze prezentuje się na koszulach i szalach. Jednak jedwab jest nie tylko szlachetny, ale i funkcjonalny: w lecie chłodzi, a w zimie ogrzewa. Jedną z wad tego delikatnego naturalnego materiału jest to, że jest on nieco trudniejszy w czyszczeniu niż bawełna, czy włókna syntetyczne. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat prawidłowego prania jedwabiu tak, aby błyszczał przez długi czas.

Informacje na temat jedwabiu, które warto znać

Na metce znajdziesz informację, czy dane ubranie wykonano z czystego jedwabiu, czy z mieszanki włókien z zawartością tego materiału. Typowe tkaniny jedwabne to szyfon, organza, satyna, tafta i jedwab bourette. Niektóre z nich mogą być jednak wykonane ze sztucznego jedwabiu. Z tego powodu warto dokładnie przyjrzeć się składowi tkaniny, z której wykonano ubranie. Jednak dla wszystkich wymienionych materiałów warto pamiętać o jednej zasadzie: nie prać w wysokiej temperaturze. Włókno jedwabiu uzyskuje się z kokonu jedwabnika – podobnie jak włosy, jest ono zbudowane z białek i nadmierna temperatura może je uszkodzić. Delikatne włókno naturalne źle znosi również perfumy, dezodoranty, pot i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Pranie jedwabiu: Przygotowanie

Czasami wystarczy spojrzeć na metkę, aby dowiedzieć się, czy dane ubranie może być prane w pralce, ręcznie, czy należy wysłać je do profesjonalnej pralni chemicznej. Warto także wykonać prosty test. Zanurz wacik w wodzie z odrobiną łagodnego detergentu. Ostrożnie wklep wilgotny wacik w ukryty szef ubrania. Jeśli kolor przejdzie na wacik, oznacza to, że ubrania należy oddać do pralni chemicznej.

Jak prać jedwab: w pralce, czy ręcznie?

W większości przypadków pranie jedwabiu w pralce jest możliwe, lecz jedynie na delikatnym programie. Metka na ubraniu podpowie Ci, jak wysoka może być temperatura prania (nigdy nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza). Ważne jest także użycia bardzo delikatnego środka piorącego, odpowiedniego dla jedwabiu. Dobrym wyborem jest na przykład płyn Perwoll Wool & Delicates, który nie tylko czyści włókna ale również je pielęgnuje, dzięki czemu tkanina pozostanie piękna na dłużej.

Podczas prania ręcznego należy stosować się do następujących zasad:

  • Jasny jedwab pierz w letniej wodzie, ciemny lub kolorowy w zimnej.
  • Oczywiście zawsze używaj odpowiedniego płynu do prania.
  • Podczas namaczania należy ostrożnie poruszać ubraniem, ponieważ mokry jedwab jest bardzo wrażliwy.
  • Po maksymalnie pięciu minutach należy wyciągnąć ubranie i spłukać zimną, czystą wodą.

Usuwanie plam z jedwabiu

Podczas usuwania plam z jedwabiu najważniejsze jest, aby zawsze prać całe ubranie, w przeciwnym razie na tkaninie mogą tworzyć się plamy z wody. Pod żadnym pozorem nie używaj wybielaczy lub jakichkolwiek odplamiaczy, które mogłyby zniszczyć niezwykle delikatną tkaninę. Pocieranie plamy również nie wchodzi w grę, ponieważ może spowodować rozjaśnienie materiału w danym miejscu. W przypadku bardzo dużych lub ciemnych plam, zaleca się oddanie ubrania do pralni chemicznej.

Suszenie jedwabiu

Temperatury w suszarce bębnowej są zdecydowanie zbyt wysokie dla jedwabiu, dlatego należy go suszyć na świeżym powietrzu lub w pomieszczaniu. Po praniu należy położyć ubranie na suchym ręczniku, starannie zawinąć i delikatnie wycisnąć. W żadnym wypadku nie wykręcaj ani nie wyżymaj ręcznika! Po takim wstępnym suszeniu należy przełożyć ubranie na inny, suchy ręcznik i suszyć w pozycji leżącej. Upewnij się, że nie jest ono narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!

Różowa tkanina

Prasowanie jedwabiu

Metka na ubraniu zawiera również informację na temat tego, czy odzież może zostać poddana wysokim temperaturom żelazka. Zgodnie z ogólną zasadą, jedwab należy prasować na lewą stronę, oraz nie spryskiwać wodą (tak jak robi się to w przypadku tkanin bawełnianych i lnianych).

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Wool

    Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Detergent do odzieży sportowej: właściwe pranie odzieży funkcyjnej i sportowej

    Tak prawidłowo upierzesz ubrania sportowe i robocze oraz poznasz zasady pielęgnacji materiału.