Pranie jedwabiu przy jednoczesnej ochronie tkaniny

Niewiele tkanin jest tak luksusowych jak jedwab. Ta lejąca się, delikatnie lśniąca tkanina wyjątkowo dobrze komponuje się z bluzkami i szalami. Jedwab jest nie tylko szlachetny – latem chłodzi, a zimą grzeje. Wadą tego delikatnego, naturalnego włókna jest większa trudność prania niż w przypadku bawełny albo włókien syntetycznych. Z tego poradnika dowiesz się, jak poprawnie czyścić jedwab, aby na długi czas zachował swój szlachetny blask.

Co trzeba wiedzieć o tkaninach z jedwabiu

Na metce znajdziemy informację o tym, czy dana część garderoby jest zrobiona z czystego jedwabiu, czy ma tylko jego domieszkę. Typowymi tkaninami z jedwabiu są szyfon, organza, satyna, tafta i jedwab bourette. Niektóre z nich mogą być jednak wykonane ze sztucznego jedwabiu. Z tego powodu zaleca się uważne sprawdzenie składu tkaniny. Wszystkich tkanin z jedwabiu bądź zawierających jedwab dotyczy jedna zasada: nie narażaj ich na wysoką temperaturę. Włókno jedwabiu jest pozyskiwane z kokonów jedwabnika. Podobnie jak włosy, składa się z białka, więc nadmierna temperatura może je uszkodzić. To wrażliwe włókno nie najlepiej znosi perfumy, dezodoranty, pot i bezpośrednie działanie światła słonecznego.

Przygotowanie do czyszczenia

Jeden rzut oka na metkę producenta jedwabnej tkaniny zdradzi nam, czy można ją prać, czy trzeba zanieść ją do pralni chemicznej. Warto również zrobić test koloru. W tym celu zanurz bawełniany wacik w wodzie z odrobiną delikatnego detergentu. Następnie ostrożnie przetrzyj wacikiem ukryty szew. Jeśli na waciku zostanie kolor, lepiej zabrać ubranie do pralni chemicznej niż prać je w domu.

Pranie jedwabiu: w pralce czy ręcznie

Możesz prać jedwab w pralce, o ile ustawisz delikatny program. Metka producenta na ubraniu informuje o zalecanej temperaturze prania. Pod żadnym pozorem nie powinna ona przekroczyć 30°C. Ważne jest także, aby użyć delikatnego detergentu przeznaczonego do jedwabiu, takiego jak Perwoll Wool & Delicates. Nie tylko czyści on włókna, ale również zapewnia odpowiednią ochronę, aby jedwabna tkanina pozostawała piękna przez długi czas.

W przypadku prania ręcznego należy postępować następująco: jasny jedwab powinno się prać w letniej wodzie, a jedwab ciemny lub z nadrukiem – w zimnej wodzie. Oczywiście w tym przypadku także należy użyć odpowiedniego detergentu. Podczas namaczania poruszaj ubraniem bez przerwy, ale ostrożnie, ponieważ mokry jedwab jest szczególnie delikatny. Maksymalnie po pięciu minutach wyjmij jedwab z wody i wypłucz go pod czystą, zimną wodą.

Usuwanie plam z jedwabiu

Usuwając plamy z jedwabiu, najważniejsze jest, aby zawsze moczyć całe ubranie, w przeciwnym wypadku na tkaninie mogą powstać ślady po wodzie. Pod żadnym pozorem nie dopuść do zetknięcia się jedwabiu z wybielaczem ani żadnym innym wywabiaczem plam, który mógłby uszkodzić tkaninę. Unikaj także pocierania plamy, ponieważ może to uszkodzić jedwab oraz doprowadzić do rozjaśnienia tkaniny w tym miejscu. W przypadku bardzo dużych lub ciemnych plam najlepiej zabrać ubranie do pralni chemicznej.

Suszenie jedwabiu

Temperatury w suszarce są zbyt wysokie dla jedwabiu, dlatego susz go na powietrzu. Po wypraniu połóż ubranie na suchym ręczniku, ostrożnie go zwiń i delikatnie ściśnij. Nigdy nie skręcaj ani nie wykręcaj ręcznika i jedwabiu. Po takim wstępnym suszeniu rozwiń ręcznik, wyjmij ubranie i połóż do wyschnięcia na innym ręczniku. Upewnij się, że ubranie nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Różowa tkanina

Prasowanie jedwabiu

Metka producenta zawiera także informacje o tym, czy i w jakiej temperaturze można prasować ubranie z jedwabiu. Ogólne zalecenie mówi, aby jedwabne tkaniny zawsze prasować od strony wewnętrznej i nie spryskiwać ich wodą, jak w przypadku tkanin bawełnianych i lnianych.

Powiązane artykuły