Skip to Content
Tradycyjne barwienie tkanin w Japoni

Blackyoto - najczarniejszy w zrównoważonej modzie

Czarny jest najciemniejszym kolorem, czarny wraca, nieskazitelny i prosty, ale jest to również nowy czarny. Czarny jest piękny. Jest to kolor żałoby, symbol ponadczasowej elegancji, jak również nieoficjalny światowy kolor mody. Blackyoto, zrównoważona firma odzieżowa z siedzibą w Monachium w Niemczech, postawiła sobie za cel oddanie hołdu kolorowi, jakim jest brak wszelkich kolorów.

Czarny barwnik, który jest lepszy dla środowiska i ubrań

Każdy element odzieży Blackyoto jest czarny, ale na tym kończą się podobieństwa. Przepis na ubranie Blackyoto jest pozornie prosty, jednak wyszukane składniki czynią z każdego elementu arcydzieło. Zaczyna się od najwyższej klasy jedwabnej sukienki, kaszmirowej bluzy, marynarki w stylu wojskowym lub haftowanego kimona, pochodzących ze sprzedaży nieruchomości, pchlich targów i sprzedawców na całym świecie. Są one wysyłane do jednej z dwóch tradycyjnych fabryk zajmujących się barwieniem w Kioto. Specjalizują się one w roślinnej technice barwienia tkanin, która jest lepsza dla odzieży, środowiska i daje najgłębsze, najciemniejsze rezultaty znane światu mody.

Stylowa czarna moda vintage

Najlepsze skarby vintage wynalezione na nowo, tradycyjny sposób

Jeremy McAlpine działał w branży mody od dziesięcioleci, zanim odkrycie wysoko wyspecjalizowanego procesu barwienia podczas podróży do Japonii zainspirowało go do założenia marki Blackyoto. "To właśnie czarny kolor, a w szczególności tradycja barwienia na czarno jedwabnych Kimono z Kioto" ożywiły jego wyobraźnię, wyjaśnia: "doskonałość w osiąganiu najwspanialszej głębokiej czerni. Obydwaj nasi partnerzy z Kioto mają ponad 100 lat, a ich tradycja jest niezwykle ważną częścią tego, co robią - a co za tym idzie, tego, co robimy".

Część magii tkwi w procesie odkrywania. McAlpine i jego zespół zaczęli badać metodą prób i błędów, które części garderoby vintage szczególnie dobrze przyjmą kolor. Po początkowej fazie badań i rozwoju, wysłaniu odzieży do Kyoto, aby mogła być barwiona i ocenie wyników w studio Blackyoto w Monachium, złożoność koloru czarnego stawała się coraz bardziej oczywista.

Jak dowiedział się McAlpine, "bawełna, jedwab i wełna to często różne odcienie czerni. Bawełna ma tendencję do tworzenia niebiesko-czarnego koloru, a jedwab jest zazwyczaj lekko czerwonawy. Organiczny barwnik działa tylko z włóknami naturalnymi, więc jeśli w mieszance znajdują się jakieś syntetyczne substancje, to ta część włókna nie przyjmuje barwnika, co również może prowadzić do wspaniałych rezultatów. Przekonaliśmy również naszych partnerów, aby nadmiernie zafarbować najlepsze kimona vintage, które pozyskujemy w Kioto, a których złoty haft pozostanie niezabarwiony, więc wiele czynników składa się na to, aby każdy przedmiot był naprawdę wyjątkowy."

Jak czarny barwnik stał się zrównoważoną modą

Pozostałości czarnego tuszu na ludzkich dłoniach z tradycyjnego barwienia tkanin w Japonii

Podczas gdy dokładny proces barwienia odzieży Blackyoto jest dobrze strzeżoną tajemnicą, Jeremy McAlpine zna podstawy. Pierwszy etap odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, gdzie tkanina jest prawie gotowana w 95 stopniach, aby umożliwić penetrację barwnika w głąb włókien. Drugi etap pogłębia powstałą czerń w niższej temperaturze. Zmniejszając odbicie światła, tzw. Shinkuro sprawia, że wydaje się jeszcze ciemniejsza. Proces ten "czyni tkaninę miękką, co jest interesujące, ponieważ czerń może być dość sztywna. Czerń chemiczna jest ogólnie dość brudna, ale tradycyjna japońska metoda, którą stosują nasi partnerzy w Kioto, pogłębia czerń, jednocześnie zmiękczając tkaninę."

Jak prać najczarniejszą czerń

Blackyoto to przykładna marka odzieżowa z kilku powodów, przede wszystkim dzięki temu, że nadaje ona niegdyś ukochanej odzieży nowe życie. Barwienie odzieży vintage na czarno pomaga zamaskować uporczywe plamy i przebarwienia i może sprawić, że przestarzałe ubrania wydadzą się zaskakująco współczesne. Organiczny proces barwienia na czarno jest bardziej przyjazny dla środowiska niż przemysłowe barwniki chemiczne - nie wspominając o wysokiej jakości wrażeniach estetycznych i możliwości poczucia efektów na własnej skórze. Możesz mieć swój udział w tym, aby czarń ubrań trwała jak najdłużej - noś je ostrożnie, pierz z dodatkiem Perwoll Renew Advanced Black i zawsze susz je na powietrzu z dala od bezpośredniego źródła ciepła i światła słonecznego. Dzięki wysokiej jakości, dobrze zabarwionej odzieży w Twojej szafie, zawsze będziesz miała coś do noszenia.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of woman wearing black on runway: Getty Images
Image of hands covered in black dye: Getty Images

Powiązane artykuły

 • Dzień z życia... jeansów

  Opowieść o jeansach to wzorcowa historia cyklu życia w fast fashion — od zbioru po sprzedaż.

 • Spodnie w wielkim mieście

  Przygody ubrań próbujących wejść w świat fast fashion.

 • Dzień z życia... jeansów

  Opowieść o jeansach to wzorcowa historia cyklu życia w fast fashion — od zbioru po sprzedaż.

 • Spodnie w wielkim mieście

  Przygody ubrań próbujących wejść w świat fast fashion.