Skip to Content
Kobieta w różowej bufiastej spódniczce - bohaterka opowieści o fast fashion

Spodnie w wielkim mieście: damska odzież przeciw fast fashion

Grafika z czterema kobietami w ubraniach fast fashion, które zgłębiają temat slow fashion

Dawno, dawno temu, seksowna para czerwonych welurowych spodni została szyko zabrana z półki w najbardziej ekskluzywnym butiku w Krakowie. Ich nowa właścicielka, Sofia, była szanowaną 32-letnią kierowniczką ds. marketingu z wysoko płatną pracą, którą przewyższał jedynie jej ambitny kalendarz towarzyski. Przyciąganie było natychmiastowe. Przez następne dwa tygodnie były nierozłączne. Sofia zabierała czerwone welurowe spodnie na każde nowe, szykowne wydarzenie w mieście. Nagle, pewnego dnia, przestała.

Trendy fast fashion

"Rzuciła mnie... do torby, razem z minispódniczką w tygrysi wzór, z której nigdy nie usunęła metki", moja przyjaciółka, czerwone welurowe spodnie, powiedziała mi pewnego dnia przy kawie, "najwyraźniej nie wzbudzam radości".1 Od tego fatalnego dnia minęło pięć lat - i nie była sama. W mieście o milionie modowych możliwościach, wyrzucanie do kosza stawało się coraz bardziej popularne.2

Jako rozkloszowana, różowa spódnica, mająca swoje lata, zrozumiałem jej oburzenie. "Sofia najwyraźniej nie lubiła zobowiązań ", powiedziałem, trochę defensywnie.

"Nie bała się zobowiązania", czerwone welurowe spodnie odparły, otrząsnęły się, "Zobowiązanie nie jest już modne. Teraz jest fast fashion".

Późnym wieczorem, w zaciszu mojej własnej szafy, jej słowa nie dawały mi spokoju. Zastanawiałam się czy to prawda? W czasach większego, lepszego, szybszego, czy idea lojalności wyszła z mody?

Dwie bohaterki mody fast fashion siedzące przy stoliku z kawą

Zgoda na slow fashion!

Ubrania czterech bohaterek fast fashion wiszące na linie do prania

"To jest tak", mój dobry przyjacielu, mała czarna sukienka wyjaśniła, "jeśli chcesz zobowiązania, musisz być ważny - klasyczna paleta, schludne szwy, a czasami musisz prezentować się w odmienny sposób, gdy twoja kobieta próbuje innych zestawień." Ona i jej właścicielka, Margit, byli szczęśliwie zaangażowani przez ostatnie 17 lat. Towarzyszyła Margit podczas oficjalnych eventów biurowych i z myślą o niej Margit kupiła Perwoll Renew Advanced. "To dlatego nalegam na dobrą pielęgnację podczas prania", powiedziała, zamiatając pasekiem po dziedzińcu wieszaka, "To jest właśnie przykład slow fashion".

"Musisz być inteligentny", przytaknęła nasza pragmatyczna przyjaciółka, szary żakiet, "Każdego roku konsumuje się 80 miliardów nowych ubrań.3 Chcesz być statystyką? Jeśli nie, musisz przejąć kontrolę". Później wymieniła wszystkie rzeczy, które dodawały aktualności: broszki, paski, poszetki i "incydent" - kiedy właścicielka wepchnęła grube poduszki na ramiona na imprezę z lat 80. "Czasami trzeba stać się nieco dziwacznym", wzruszyła się.

W drodze do domu, zobaczyłem butelkę czarnego barwnika do tkanin. Czy to była odpowiedź na spowolnienie fast fashion? Czy nadszedł czas, aby wszystkie damskie ubrania dostosowywały się lub skończyły na wysypisku śmieci?

Transformacja

"Absolutnie nie", moja czerwona welurowa przyjaciółka zawołała, kiedy zaczęłam temat, w następnym tygodniu na zajęciach z barre'u, "Po co w ogóle żyć, skoro jesteś taki jak wszyscy inni? Dlatego zdecydowałem, że przestanę być spodniami". Zatrzymała się dla dramatycznego efektu.

To wszystko wydarzyło się kilka dni wcześniej, powiedziała, po tym jak kolejny krótkotrwały romans skończył się tym, że wylądowała w sklepie z używaną odzieżą. Początkowo była zmartwiona, ale tak się złożyło, że najfajniejsza krakowska projektantka mody w zgodzie ze slow fashion, Ania, przechodziła obok. "Podniosła mnie, rozerwała na strzępy i zszyła razem. Nigdy nie czułam się bardziej żywa" - powiedziała, "i spójrz na mnie teraz - jestem torbą na zakupy".

Ubranie fast fashion przeżywające przemianę ze spodni w torebkę

Epilog

Tego wieczoru doświadczyłam przypływu nadziei. Oczywiście, wielu ludzi nadal traktuje damskie ubrania jak towary jednorazowego użytku - coś do ponoszenia i porzucenia. Ale są i Ci, którzy widzą piękno w niedoskonałości. To jest świat, którego częścią zdecydowałam się być - ten, który błyszczał broszkami, poduszkami na ramionach i zdecydował się świadomie traktować modę. Za wielkim Yves Saint Laurent: "Moda zanika, ale styl jest wieczny".

Tak jak te postaci, Perwoll to coś więcej niż ładna buzia. Wszystkie informacje o naszej pracy na rzecz zrownoważoności.

Powiązane artykuły

 • Swetry dla pingwinów

  Co trzeba wiedzieć o najurokliwszym projekcie upcycling na świecie?

 • Co jest śmieciem dla jednej kobiety...

  Innowacja + wolna moda = magia Chcesz inspiracji ze świata trashion?

 • Ewolucja mody vintage

  3 rzeczy, które przeszły więcej metamorfoz niż Madonna

 • Swetry dla pingwinów

  Co trzeba wiedzieć o najurokliwszym projekcie upcycling na świecie?

 • Co jest śmieciem dla jednej kobiety...

  Innowacja + wolna moda = magia Chcesz inspiracji ze świata trashion?

 • Ewolucja mody vintage

  3 rzeczy, które przeszły więcej metamorfoz niż Madonna