Skip to Content

Elastan: co to właściwie jest?

Niezależnie od tego, czy to bluzka, koszula z długim rękawem czy ulubiona para spodni – prawie każda z nas ma w swojej szafie co najmniej jeden element garderoby z elastanem. Czym ten elastan właściwie jest i dlaczego jest tak często wykorzystywany? Podpowiadamy!

Elastan: tkanina, która zmieniła przemysł odzieżowy

Elastan gości w naszych szafach już od 1959 roku. Ten elastyczny materiał zawdzięczamy Amerykaninowi Josephowi Shiversowi. Opracował on chemiczny proces produkcji elastanu w renomowanej amerykańskiej firmie chemicznej.

Tworzywa sztuczne poliuretan i glikol polietylenowy służą jako podstawa do produkcji elastanu. Poliuretan nadaje materiałowi wyjątkową odporność na rozdarcia. Z kolei glikol polietylenowy odpowiada za ekstremalną elastyczność. Zakres elastyczności wynosi od 500 do 700%. W związku z tym tkaniny z elastanem są uważane za szczególnie elastyczne, wytrzymałe i rozciągliwe. Z tego powodu włókno syntetyczne jest stosowane zwłaszcza w prześcieradłach z gumką i odzieży sportowej.

Właściwości elastanu

  • Elastan jest podobny pod względem rozciągliwości i elastyczności do gumy, ale jest mocniejszy i bardziej wytrzymały.
  • Materiał zawsze powraca do swojego pierwotnego kształtu, nawet jeśli bardzo się go rozciągnie.
  • Materiał jest niezwykle gładki, delikatny i cienki.
  • Elastan można łatwo farbować, dlatego w sklepach znajdziemy ubrania we wszystkich kolorach!
  • Materiał jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Niemal wszystkie tkaniny z elastanem można bez obaw prać w temperaturze 40℃. Jeśli chcesz mieć dodatkową pewność, przed praniem dokładnie sprawdź etykietę pielęgnacyjną.
  • Prasowanie nie jest konieczne w przypadku tego rozciągliwego materiału. Odzież powróci do swojego pierwotnego kształtu natychmiast po praniu. Szczególnie w przypadku odzieży niemowlęcej i dziecięcej rodzice doceniają niskie koszty utrzymania.

O czym pamiętać podczas pielęgnacji elastanu?

Nie wkładaj ubrań zawierających elastan do suszarki bębnowej. Może to spowodować skurczenie się włókien. Ogólnie rzecz biorąc, zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa dla materiału. Płyn do zmiękczania tkanin może spowodować, że materiał straci elastyczność.

Wady elastanu

Tekstylia o szczególnie wysokiej zawartości elastanu dosłownie przyklejają się do skóry – zwłaszcza gdy zaczynamy się pocić. Jeśli zbyt mocno ociera się o ciało, odzież może również szybko naładować się elektrostatycznie.

Po dłuższym użytkowaniu elastan rozpada się. W najgorszym przypadku materiał staje się kruchy i żółknie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji Twoja ulubiona odzież pozostanie piękna i elastyczna na dłużej. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, jeśli chcesz wyprać odzież sportową lub bikini – najlepiej przy użyciu specjalnego detergentu do włókien sportowych, takiego jak Perwoll Renew Refresh.

Warto wiedzieć: wielu przeciwników elastanu oskarża go o wywoływanie alergii. Nie można jednak tego udowodnić. Jeśli skarżysz się na podrażnienie, zaczerwienienie lub swędzenie skóry bezpośrednio po założeniu spodni sportowych, bikini lub bielizny, reakcja alergiczna często nie ma nic wspólnego z włóknem. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną są barwniki! Jeśli nie chcesz ryzykować, wypierz dokładnie odzież w temperaturze 40°C przed pierwszym założeniem.

Zalety elastanu:

  • Odporny i rozciągliwy
  • Zachowuje swój kształt
  • Łatwy w praniu i pielęgnacji

Wady elastanu:

  • Przykleja się do spoconego ciała
  • Z czasem ulega odbarwieniom i zużyciu
  • Odzież może naładowywać się elektrostatycznie

Powiązane artykuły

  • Zrównoważona marka mody?

    Jak stwierdzić, czy zrównoważona marka jest zgodna z Twoimi założeniami slow fashion.

  • Jak przejść na slow fashion

    Przydatny lokalny poradnik po ruchu slow fashion.

  • Momenty przełomowe slow fashion

    Porywająca historia ruchu slow fashion.