Skip to Content
Młoda kobieta w czarnym bikini leżąca na leżaku i uśmiechająca się do aparatu

Pranie bikini: jak dbać o strój kąpielowy

Stroje kąpielowe i ręczniki są narażone na wiele szkodliwych czynników, takich jak światło słoneczne, chlor, sól i pot. Jeśli chcesz korzystać z bikini, stroju kąpielowego lub kąpielówek przez więcej niż jeden sezon, warto prać tę część garderoby i prać ją w odpowiedni sposób. Poniższe wskazówki Ci w tym pomogą!

Wypierz strój kąpielowy przed pierwszym użyciem

Wypierz nowy strój kąpielowy, zanim użyjesz go po raz pierwszy. Detergent ze środkiem chroniącym włókna, taki jak Perwoll Renew & Repair Color & Fiber, szczególnie nadaje się do prania Twojego ulubionego kolorowego bikini. Pranie nie tylko jest niezbędne ze względów higienicznych – podczas produkcji tkanin wielu producentów stosuje środki chemiczne, z którymi skóra nie powinna mieć zbyt długiego kontaktu. Materiały stosowane w strojach kąpielowych, takie jak poliester, włókno spandex czy nylon, są często traktowane środkami zapobiegającymi powstawaniu pleśni. Często używa się także barwników, utrwalaczy czy zmiękczaczy, które mogą powodować stany zapalne lub podrażnienia.

Wypierz strój do opalania po kąpieli słonecznej

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym i olejki do opalania mogą zostawiać plamy na stroju kąpielowym. Ponadto, na dłuższą metę piasek, sól i chlor mogą uszkodzić strój kąpielowy. Dlatego należy przepłukać bikini lub strój kąpielowy w czystej wodzie zaraz po pływaniu. Biorąc prysznic, możesz również ręcznie wyprać bikini lub kąpielówki w delikatnym szamponie. Po trzech lub czterech użyciach strój kąpielowy należy wyprać w odpowiedni sposób. W tym przypadku chodzi o pranie w pralce, aby upewnić się, że cały brud został usunięty.

Nie zaleca się prania delikatnych tkanin w wysokiej temperaturze: 60°C to za dużo dla bikini. Najlepiej sprawdzi się temperatura 30°C i program do delikatnych ubrań. Lepiej pominąć cykl wirowania i użyć delikatnego detergentu. Do kolorowych strojów kąpielowych nada się środek do prania tkanin kolorowych lub delikatnych, a w przypadku jasnego lub białego stroju lepiej sprawdzi się uniwersalny detergent. Nie używaj płynu zmiękczającego do tkanin, gdyż doprowadzi to do szybszego zużywania się stroju kąpielowego. Aby ochronić strój przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi ruchami pralki, włóż strój kąpielowy do siatki do prania, tak jak bieliznę. Dzięki temu metalowe zakończenia stroju nie wyginają się ani nie rysują bębna pralki.

Młody mężczyzna w niebieskich kąpielówkach leży na leżaku na plaży
Pływanie to jedna z największych przyjemności podczas plażowania – a najlepiej będziesz wyglądać w żywych kolorach.

Dobrze wysusz strój kąpielowy

Mokry strój kąpielowy nie powinien schnąć na słońcu. Promienie słoneczne powodują blaknięcie kolorów. Najlepszym sposobem jest delikatne wykręcenie kąpielówek lub stroju kąpielowego w ręczniku i powieszenie ich do wyschnięcia w cieniu. Wieszanie bikini lub stroju kąpielowego, gdy są mokre prowadzi do szybkiego zużywania się elastycznych włókien. Może to wpłynąć na ich rozmiar, podobnie jak ciepło pochodzące z suszarki lub grzejnika. Ręczniki posortowane na kolory możesz prać w pralce w 60°C. Najlepiej suszyć je w przewiewnym miejscu, aby zapobiec sztywnieniu włókien.

Pielęgnacja różnych tekstyliów kąpielowych

Informacje o sposobie prania bikini znajdziesz na metce. Większość tekstyliów kąpielowych składa się z poliestru oraz spandeksu lub poliamidu. Natomiast neopren wykorzystuje się już nie tylko w sprzęcie dla surferów i w piankach do nurkowania. Coraz więcej marek odzieżowych stosuj ten materiał do produkcji strojów kąpielowych. Czyszczenie neoprenu jest trudniejsze, ponieważ powoduje on większą potliwość, a wykonaną z niego odzież można prać tylko ręcznie, w zimnej wodzie. Jeśli jest bardzo brudna, można na chwilę namoczyć ją w odrobinie detergentu.

Modne jest również szydełkowe bikini z bawełny, ale jak je prać? Najlepiej wybrać program delikatny i temperaturę 30°C, dodając niewielką ilość płynu zmiękczającego do tkanin. Pod żadnym pozorem nie wolno go suszyć w suszarce ani wyciskać. Szydełkowe bikini najlepiej suszyć, rozkładając je na płasko na ręczniku lub suszarce w zacienionym miejscu. W ten sposób dłużej będziesz się cieszyć swoim ulubionym strojem!

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Refresh

    Dla dodatkowej świeżości, neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i ochrony funkcji membrany.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Pranie kołdry puchowej

    Pranie kołdry z pierza wymaga delikatności, odpowiedniego detergentu oraz odrobiny wiedzy. Dowiedz się więcej na ten temat z poradnika Perwoll.