Skip to Content
Modelka stoi na końcu wybiegu, po lewej i prawej stronie publiczność, w tle inne modelki

Ubrania bez granic: 3 projekty slow fashion, które musisz znać

Entuzjaści środowiska i projektanci ekologiczni inspirują nas projektami z pasją przyjazną dla środowiska - powolną modą. To, co jest dostępne na półkach sklepowych, wirtualne lub fizyczne, zmusza nas do decydowania o tym, co znajduje się w naszych szafach. Nasz wybór wpływa na środowisko naturalne - z czego każdy przedmiot jest wykonany i jak wpływa na zdrowie wody, powietrza i ziemi na świecie. Jeśli szybka produkcja odzieży w modzie uderzy w hamulce, każdy może na tym skorzystać.

Przemysł mody zaczyna wplatać wolniejsze, etyczne i zrównoważone praktyki w biznes tworzenia nowych ubrań. Jako konsumenci, możemy zaakceptować to działanie i zawsze wybieramy nasze ubrania z sumieniem - tak więc to nie jest tylko przemijający trend. Slow fashion można w sposób przemyślany wszyć w tkaninę całego naszego życia - przyglądamy się trzem działaniom poświęconym wprowadzaniu zmian.

Nagroda za ponowne rozpatrzenie fast fashion

Nie ma nic lepszego niż zachęty i nagrody, które motywują nas do poprawy naszych nawyków. Dotychczas pojawiło się mnóstwo nagród dedykowanym projektantom i firmom, które swojej działaności faworyzują sprawiedliwą modę.

 • Nagrody Green Carpet Fashion Awards już teraz rzucają światło na zrównoważoną innowacyjność, a znani na całym świecie modele i hollywoodzkie gwiazdy wręczają nagrody, przyczyniając się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia odzieży wykonywanej z sumieniem.
 • Nagrody Sustainable Fashion Awards nagradzają pomysły projektantów i marek realizujące ideę zrównoważonego rozwoju, które kwalifikują się poprzez odpowiedzialne podejście i działania zmniejszające wpływ na środowisko. Ich nagroda pieniężna jest podzielona na dwie części: połowę dla zwycięzcy i połowę dla organizacji pozarządowej zaangażowanej w ochronę środowiska.
 • Absolwentka mody z Melbourne, Tess Whitfort, która wygrała ubiegłoroczną nagrodę Redress Design Award, mówi: "Naszym obowiązkiem jest ograniczenie negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne... czy to poprzez wykorzystanie AI do tworzenia projektów odzieży bez odpadów... czy też nowych ekologicznych tekstyliów lub procesów".
Modelka w białym ubraniu stoi na pokrytym roślinami tle podczas wydarzenia „Green Carpet Fashion Awards”

Ci ambasadorzy mody ekologicznej mogą pomóc w przeniesieniu przemysłu w zupełnie nową erę, inspirując innych projektantów do zastanowienia się nad sposobem, w jaki pozyskują i przetwarzają swoje produkty. Tkaniny - i pokazanie konsumentom, że ekologiczna odzież jest cool!

Analiza odzieży środowiskowej - lokalnie

Sześć kobiet stoi na szarym tle, wszystkie w czarno-żółtych ubraniach, a jedna z nich trzyma w górze trofeum

Kate Fletcher, profesor ds. zrównoważonego rozwoju, projektowania i mody, która zaprezentowała swoje wystąpienie TEDx Talk na Usership: moda poza konsumpcjonizmem w zeszłym roku jest zaangażowanym ambasadorem odpowiedzialnych, zrównoważonych wyborów. Fletcher bada również "jak całość działa razem", aby wpłynąć na wybór noszonej przez nas odzieży. Jako członek Centre of Sustainable Fashion w Londynie, prowadziła ostatnio projekt Fashion Ecologies. W ramach tych fascynujących badań skupiono się na lokalizmie oraz interakcjach i relacje pomiędzy odzieżą, ludźmi i ich lokalnym otoczeniem.

Wysiłek i czas poświęcany na spojrzenie w sposób znacznie szerszy na modę przez pryzmat lokalnej próby z pewnością doprowadzi do lepszego zrozumienia obecnych wyborów w zakresie mody - i tego, jak możemy wspólnie pracować na rzecz lepszej przyszłości, wybierając sprawiedliwą modę i slow fashion.

Naprawianie rozdartego świata, szew po szwie.

Konsumenci mogą zapomnieć o czasach, w których ceniliśmy każdy element naszej garderoby, zachowując go tak długo, jak to możliwe. Z chęcią wykańczaliśmy strzępiące się krawędzie i łataliśmy dziury haftem. W dzisiejszych czasach wyrzucamy przedmioty, nawet jeśli ściągacz się poluzował, a guzik odpadł. Projekt Visible Mending zachęca nas do przedłużenia życia naszych ubrań i ponownego zakochania się w nich.

Strona oferuje "Mendspiration" - kreatywne pomysły na naprawę poszkodowanych ubrań, a wpisy na blogu ujawniają bogactwo inspirujących historii, podkreślając jednocześnie korzyści płynące z przemyślanego szycia. Bardzo ważne jest to, że zachęcają innych, aby byli aktywni w social mediach, publikując dumnie ukończone, przerobione ubrania.

Jeśli wszyscy podejmiemy się cerowania, szycia i łatania, mniej ubrań skończy się w koszu - i ujawnimy naszą indywidualność w opozycji do ulicznych klonów.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of Green Carpet Fashion Awards event: Getty Images
Image of Redress Design Award winner: Redress Design Award PR

Inicjatywy slow fashion inspirują i motywują nas do dobrych działań. Jeśli chcesz zobaczyć jakie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmuje Perwoll i jak się zmienia kliknij tutaj.

Powiązane artykuły

 • Momenty przełomowe slow fashion

  Porywająca historia ruchu slow fashion.

 • Zrównoważona marka mody?

  Jak stwierdzić, czy zrównoważona marka jest zgodna z Twoimi założeniami slow fashion.

 • Najbardziej zrównoważone tkaniny

  Wkrocz do świata zrównoważonych tkanin.

 • Momenty przełomowe slow fashion

  Porywająca historia ruchu slow fashion.

 • Zrównoważona marka mody?

  Jak stwierdzić, czy zrównoważona marka jest zgodna z Twoimi założeniami slow fashion.

 • Najbardziej zrównoważone tkaniny

  Wkrocz do świata zrównoważonych tkanin.