Skip to Content
Dwie kobiety oglądają ciemne dżinsy

Slow fashion: wyjaśniony

Nasze indywidualne decyzje o zakupie mniejszej ilości nowych ubrań i dbaniu o te, które już posiadamy, mogą brzmieć jak kropla w modowym oceanie, ale każdy z nas może przyczynić się do sukcesu ruchu slow fashion. Nadszedł czas, aby zmniejszyć nasz szalony modowy konsumpcjonizm, zwrócić większą uwagę nie tylko na to, co nosimy, ale i na to, jak nosimy.

Obecnie kilka ruchów slow fashion zyskuje na popularności w świecie mody. Przyglądamy się temu, jak bardzo się one różnią, a jednocześnie jak są ze sobą połączone. Pojmij zrównoważoną modę dzięki zrozumieniu najważniejszych haseł i filozofii stojącej za nimi.

Białe ubrania wiszące na drążku, ręka trzymająca zawieszkę z napisem „100% Organic”

Czym jest zrównoważona moda?

Kobieta stoi na tle białej tkaniny i ciągnie żółtą tkaninę

Zrównoważona moda jest często używana jako synonim mody ekologicznej lub organicznej. Może nim być, ale niekoniecznie ogranicza się do tekstyliów przyjaznych dla środowiska i często idzie w parze z etykietami, takimi jak moda wegańska/przyjazna zwierzętom. Czasami jest ona wytwarzana z włókien pochodzących z recyklingu lub odzieży upcyklingowej, ale gdy jest wytwarzana od podstaw, zrównoważona moda jest produkowana zgodnie z pewnymi wytycznymi1, ograniczającymi stosowanie pestycydów, herbicydów i toksycznych barwników. Jednak samo to, że dana odzież ma ekologiczną etykietę, nie oznacza, że jest od razu przyjazna dla środowiska. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że fast fashion to brudny przemysł2, ale nawet moda ekologiczna może przyczynić się do zanieczyszczenia naszych oceanów. W związku z tym, że mikrocząsteczki z włókien syntetycznych docierają do naszych dróg wodnych, istnieje szansa, że w gruncie rzeczy możemy jeść nasze własne ubrania3. Użyj worka do prania GUPPYFRIEND, aby Twoje ubrania były przyjazne dla środowiska i oceanu, od fabryki aż do momentu prania.

Prawdziwy koszt zrównoważonej mody koncentruje się na: wpływie mody na środowisko naturalne. Zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zanieczyszczenia powodowane przez produkcję odzieży, zanieczyszczeniami wody pochodzącymi z prania oraz śmieciami powstałymi w wyniku wyrzucania ubrań.

Czym jest sprawiedliwa moda?

Kobieta wspierająca ruch slow fashion poprzez szycie

Fair fashion to znalezienie równowagi między tym, co chcemy, a tym, jak to produkujemy. Łączy potrzebę eliminacji ludzkiego cierpienia i wyzysku z łańcucha dostaw4. Ruch fair trade wspiera producentów z krajów rozwijających się, zapewnia uczciwe stawki i chroni prawa pracowników. Promuje też systemowe zmiany zwiększające sprawczość wśród pracowników, metody produkcji ograniczające wpływ na planetę i łączy je z modą zrównoważoną. Ekologicznie wytwarzane produkty nie szkodzą planecie. Konkretniej zmniejszają oddziaływanie na nią mody w krajach, gdzie sadzi się bawełnę, farbuje materiał na jeansy, a pracownicy mają kontakt z chemikaliami przy produkcji tekstyliów.

Cel faktycznego kosztu fair fashion: wpływ na ludzi, którzy ją wytwarzają. Eliminuje ona wyzysk ekonomiczny, niebezpieczne warunki pracy i nierówność ekonomiczną między krajami producentów i konsumentów.

Czym jest slow fashion?

Slow fashion jest nadrzędnym terminem dla wszystkich pozostałych. Wymaga zrównoważonego rozwoju w branży mody, ale jest to również coś, czego my wszyscy możemy być częścią. To tylko kwestia połączenia punktów.

Slow fashion ma na celu zwiększenie świadomości społecznej powśród wszystkich ludzi w łańcuchu mody, od projektantów po konsumentów, aby uświadomić prawdziwy wpływ na przemysł tekstylny, pracowników, społeczności i środowisko naturalne.

Ci z nas, którzy angażują się w konsumpcję odzieży, również mogą coś zmienić. Zamiast kupować odzież produkowaną masowo, dlaczego nie dać odzieży vintage drugiej szansy? Skoncentruj się na jakości aniżeli na ilości: ubrania lepszej jakości trwają dłużej, kupuj tylko ubrania, które Ci się podobają (i których potrzebujesz!). Wreszcie, traktuj swoje ubrania z należytym szacunkiem a będą z Toba dłużej.

"Szacuje się, że co roku do naszych oceanów trafia 8 milionów ton plastiku, co odpowiada 15 torbom na zakupy wypełnionym folią na każdy metr linii brzegowej na świecie." - Bernard Merkx, współzałożyciel organizacji Waste Free Oceans.

5 wskazówek na temat tego, jak zatrzymać ubrania na dłużej (i zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem)

 1. W przypadku chłodnego prania prawdopodobieństwo uwolnienia włókien plastikowych jest mniejsze.
 2. Produkty Perwoll są bardziej przyjazne dla ubrań.
 3. Wypełnij pralkę i używaj programów o mniejszych obrotach.
 4. Susz na powietrzu, a nie w suszarce bębnowej.
 5. Pierz odzież wywiniętą na drugą stronę lub wewnątrz specjalnej torby do prania.

Jak bardzo "slow" są Twoje modowe wybory?

Kwestionariusz zatytułowany „Wie »slow« bis du?”

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of clothes rack with 100% Organic tag: Fotolia
Image of woman holding elegent piece of fabric: Stocksy
Image of woman pinning fabric: Stocksy

Źródła:
1. Zrównoważona odzież: Praktyczny przewodnik po sposobach zwiększania wytrzymałości i jakości odzieży
2. Raport A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future
3. Ubrania są tworzone z plastiku częściej niż kiedykolwiek wcześniej
4. Uczciwa moda: Słownik mody zrównoważonej
5. The True Cost of Fast Fashion

Powiązane artykuły

 • Jak przejść na slow fashion

  Przydatny lokalny poradnik po ruchu slow fashion.

 • Denim: niezrównany wyznacznik trendów

  Zatrważające statystyki dotyczące produkcji jeansów.

 • Odzież bez granic

  Trzy projekty slow fashion, które trzeba znać.

 • Jak przejść na slow fashion

  Przydatny lokalny poradnik po ruchu slow fashion.

 • Denim: niezrównany wyznacznik trendów

  Zatrważające statystyki dotyczące produkcji jeansów.

 • Odzież bez granic

  Trzy projekty slow fashion, które trzeba znać.