Każdy, kto interesuje się zrównoważoną modą, prędzej czy później natknie się na materiał o nazwie lyocell. Znane również pod nazwą tencel, to syntetyczne włókno wykonane z odnawialnych surowców już dawno stało się alternatywą dla bawełny i jedwabiu. Ten modny materiał jest termoregulujący, odporny na kurczenie się i przyjazny dla skóry, dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych strojach sportowych, jak i eleganckiej bieliźnie.
Tkanina produkowana w sposób bardziej zrównoważony niż bawełna organiczna? W rzeczywistości lyocell ma tak wiele zalet, że triumf tego innowacyjnego włókna nie jest zaskoczeniem. Celuloza potrzebna do jego produkcji pozyskiwana jest z drewna bukowego i eukaliptusowego – gatunków drzew, które odrastają tak szybko na certyfikowanych ekologicznie plantacjach, że równowaga między populacją drzew a zapotrzebowaniem na surowce jest gwarantowana przez cały czas. Celuloza rozpuszczona w wodzie i podgrzana za pomocą nietoksycznych rozpuszczalników gęstnieje do lepkiego roztworu. Następnie jest filtrowana i prasowana przez dysze przędzalnicze w celu uzyskania pożądanego włókna.
- Dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym lyocell/tencel ma działanie chłodzące, gdy jest ciepło i rozgrzewające, gdy jest zimno – idealne włókno do funkcjonalnej odzieży sportowej i bielizny, która przylega bezpośrednio do skóry.
- Przyjemnie gładka, miękko lejąca się tekstura sprawia, że lyocell jest preferowanym materiałem na stroje do jogi, podkoszulki i inną odzież codzienną.
- Nawet po wielu praniach lyocell nie sprawia niechcianych niespodzianek. Włókno to jest nie tylko uważane za odporne na kurczenie się, ale także zachowuje swój pierwotny kolor znacznie lepiej niż na przykład bawełna.
- Lyocell może wchłonąć do 50 % więcej wilgoci niż bawełna. Wilgoć jest szybko transportowana do wnętrza włókna, dzięki czemu skóra pozostaje przyjemnie sucha nawet podczas sportowych wyzwań.
- Lyocell jest odporny na roztocza i bakterie, dlatego jest idealnym wyborem dla alergików i miłośników mody o wrażliwej skórze.
- Również weganie mogą bez obaw nosić ubrania wykonane z tego materiału, ponieważ jest pozyskiwany jedynie z surowców roślinnych.
- Drzewa bukowe i eukaliptusowe, których celuloza jest podstawą materiału, nie wymagają sztucznego nawadniania. Zużycie wody przez rośliny bawełny jest od dziesięciu do dwudziestu razy wyższe.
- Zastanawiasz się jak prać lyocell? Włókna mają długą żywotność, jeśli są pielęgnowane odpowiednim łagodnym detergentem. Możesz więc cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami przez długi czas lub dać im drugie życie, zgodnie z ideą #RethinkFashion.
Lyocell/tencel nie ma prawie żadnych wad. Pozostaje tylko pytanie, jak najlepiej dbać o tę tkaninę. Jeżeli pragniesz jak najdłużej cieszyć się funkcjonalną bielizną lub odzieżą sportową wykonaną z lyocell, najlepiej wybrać odpowiedni łagodny detergent do włókien mieszanych i syntetycznych. Jeśli chcesz prać odzież sportową wykonaną z lyocellu, możesz użyć produktu do aktywnej pielęgnacji, który skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, na przykład Perwoll Renew Refresh. Dzięki temu nawet intensywnie używana odzież sportowa będzie przyjemnie pachnieć.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zrównoważonej odzieży i ruchu slow fashion? Na blogu Perwoll znajdziesz wiele ciekawych artykułów i wpisów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi i modzie. Poznaj, między innymi, trzy sposoby na upcykling T-shirtu, dowiedz się jak naprawić jeansy oraz przeczytaj podstawowe informacje na temat zrównoważonej mody!