W dzisiejszych czasach wszystko dzieje się szybko i w pośpiechu. Nikt nie chce przecież tracić cennego czasu. "Zwolnij" to hasło, które symbolizuje wyższą jakość życia i ekologię – nie tylko w przemyśle mody. Słyszałaś już o ruchu slow fashion, ale nie wiesz dokładnie, o co w nim chodzi? Wyjaśniamy, czym jest moda slow fashion i czym różni się od fast fashion.
Slow fashion polega na projektowaniu, produkcji i konsumowaniu odzieży w sposób bardziej świadomy i zrównoważony. Przemysł mody nie powinien unikać swojej społecznej odpowiedzialności. Dotyczy to także konsumentów: wszyscy musimy być świadomi tego, w jaki sposób kupujemy, używamy i pozbywamy się ubrań. Powinniśmy zastanowić się nad naszymi nawykami zakupowymi, zapełnianiem szaf i wyrzucaniem ubrań na śmietnik. Wiedząc, w jaki sposób i w jakich warunkach produkowane są ubrania oraz jaki ma to wpływ na środowisko, warto postawić na slow fashion!
Slow fashion jest odpowiedzią na podejście fast fashion, które przemysł mody stosuje od lat. Podczas gdy marki fast fashion są często odpowiedzialne za globalny wyzysk taniej siły roboczej i stosowanie metod produkcji szkodzących środowisku, moda slow fashion opowiada się za bardziej przemyślanym i zrównoważonym podejściem. Ma to na celu ochronę środowiska z myślą o przyszłych pokoleniach. Kate Fletcher, ekspertka od organicznych tekstyliów i autorka, już w 2007 roku napisała: „Fast fashion to nie prędkość, a chciwość: sprzedawanie więcej, żeby zarobić więcej”. Ubrania produkowane w taki sposób bardzo często już po kilku praniach wyglądają na znoszone. Zmusza nas to do kupowania kolejnych rzeczy. Ubrania produkowane zgodnie z ruchem slow fashion charakteryzują się natomiast wyższą jakością, a dzięki temu mogą być używane o wiele dłużej.
Przemysł mody reaguje na wzrastającą świadomość konsumentów. Cały czas pojawiają się nowe marki, które produkują swoje ubrania w sposób zrównoważony. Nawet giganty mody stopniowo skłaniają się ku świadomej produkcji. Wielu z nich dostosowuje się do potrzeb rynku i zaczyna polegać na lokalnych surowcach, zasobach i sile roboczej. Dążą także do redukcji odpadów i marnotrawstwa. Dzisiaj liczy się jakość i ekologia, a przyciąganie klientów atrakcyjnymi niskimi cenami przestaje przynosić zyski.
Hasło "Zwolnij tempo" jest teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie w przemyśle modowym. Od czego zacząć swój wkład w slow fashion? Dokładnie przyjrzyj się swoim ubraniom. Pamiętaj, że powinny być użyteczne, estetyczne lub mieć wartość emocjonalną. Podziel je na trzy stosy:
- Ulubione ubrania
- Rzeczy, które nosisz od czasu do czasu
- Ubrania, których nigdy nie nosisz
Zachowaj swoje ulubione ubrania, a rzeczy, których już nie nosisz, przekaż dalej. Trochę trudniej może być z ubraniami, które nosisz od czasu do czasu. Przejrzyj je ponownie i przyporządkuj do pierwszego lub ostatniego stosu.
Dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób ograniczyć wielkość swojej garderoby w pięciu prostych krokach!
Jeśli tak, stawiaj na wysoką jakość i naturalne, zrównoważone tkaniny, które nie zmieniają kształtu po praniu i dłużej wyglądają na nowe. Sprawdź również metkę. Gdzie został wykonany dany element garderoby? Czy musiał pokonać tysiące kilometrów, zanim trafił do twojej szafy? Pamiętaj o podejściu slow fashion podczas robienia kolejnych zakupów.
Dowiedz się więcej na temat tego jak sprawić, aby twoja garderoba była bardziej zrównoważona.
Ile szarych bluzek naprawdę potrzebujesz? Zamiast kupować kolejne – usuń plamy i zaszyj dziury. Pranie ubrań za pomocą jakościowego detergentu sprawi, że będą ci służyły o wiele dłużej. Przede wszystkim jednak, doceniaj swoje ubrania i ciesz się ich noszeniem. Kiedy nadejdzie czas i przestaną ci się podobać, przekaż je w darze i daj im drugie życie.
Zmiana nie zawsze jest łatwa i zwykle potrzebuje czasu. W Perwoll również pracujemy nad zrównoważoną zmianą. Dowiedz się więcej na ten temat!