W części trzeciej naszej serii filmów DIY o slow fashion, w końcu odkrywamy technikę Kintsugi, która zainspirowała poprzednie tutoriale. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób filozofia Wabi-Sabi - która znajduje piękno w zepsutych rzeczach - inspiruje japońską sztukę ceramiczną, wróć do pierwszego artykułu, w którym dowiesz się również, jak naprawiać rozerwane jeansy zgodnie z techniką Kintsugi. W drugiej części serii, możesz dowiedzieć się, jak wypełnić dziurę w wełnianej odzieży z pomocy Kintsugi, tworząc zabawy efekt z ozdobnymi kropkami.
Teraz skupiamy się na właściwej technice stojącej za oryginalnym Kintsugi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób naprawić rozdartą koszulę.
Nasz trzeci zainspirowany przez Kintsugi film i projekt DIY opisany krok po kroku pokazuje, jak łatwo jest zamienić nieestetyczne rozdarcie w atut ubioru.
Naprawa rozdarcia koszuli z tkaniny, takiej jak bawełna, jedwab lub satyna, jest prawie niemożliwa do wykonania w sposób niewidoczny. Zamiast próbować ukryć rozradcie, podkreśl ją, robiąc ukłon w stronę techniki Kintsugi. Ta starożytna japońska technika obejmuje łączenie potłuczonej ceramiki, porcelany i innych przedmiotów przy użyciu złotego lakieru tak, aby rysy połyskiwały niczym piękne ozdoby i przekształcały się w pożądaną cechę, a nie nie niefortunne skazy.
Czego potrzebujesz:
- zwykły T-shirt (lub inny ubiór wykonany z tkaniny)
- taśma do zaprasowania
- żelazko
- złota farba do tkanin (zastosowaliśmy farbę do tkanin, która może być nakładana bezpośrednio z tuby)
Jak to robimy:
1. Obetnij taśmę do zaprasowania tak, aby jej rozmiar i kształt był na tyle duży, by pokryć całe rozdarcie.
2. Wywiń koszulkę na lewą stronę, umieść taśmę do naprasowania na rozdarciu i wykorzystując żelazko przyklej ją do tkaniny.
3. Wywiń koszulkę ponownie i przygotuj się na "malowanie pęknięć".
4. Opcjonalnie: narysuj kontury wzoru, który chcesz stworzyć za pomocą ołówka, kredy krawieckiej, zmywalnego markera do tkanin czy nawet kostki mydła. Jeśli tkanina jest dość cienka i półprzezroczysta, możesz również narysować wzór na białym papierze i umieścić go pod koszulką, dzięki czemu będziesz mogła odrysowac prześwitujący wzór. Nam łatwiej było narysować wzór bez konturów.
5. Spróbuj narysować każdą linię przy jednym pociągnięciu, aby uzyskać spójny efekt.
6. Pozostaw na długi czas do wyschnięcie i użyj ciepła do utwardzenia farby, jak wskazano, przed wypraniem koszulki.
7. Noś ją z dumą!
Oczywiście, opisane powyżej projekty DIY nie są jedynymi sposobami na oddanie hołdu technice Kintsugi, dzięki której zmienimy stare, zniszczone ubranie w nowe i piękne dzieło sztuki. Oto kilka alternatyw w duchu slow fashion, które pomogą uporać się z rozdarta tkaniną.
- Zamiast używać farby do tkanin w tubce, można użyć pędzla do malowania z użyciem zwykłej złotej farby do tkanin. Ta technika jest oczywiście nieco bliższa japońskim mistrzom Kintsugi.
- Jeśli sprawnie posługujesz się igłą i nitką, możesz użyć złotej nici do naprawy rozdartej koszulki.
- W Kintsugi czasami zastępuje się kawałki porcelany lub ceramiki kawałkami podobnej wielkości, pochodzącymi z innego rozbitego naczynia. Naśladuj tę technikę naszywając łatkę o widocznie różniącym się wzorze, a następnie podkreśl szwy złotą farbą lub używając dekoracyjnego szwu.
- Wybraliśmy złoto jako hołd dla tradycyjnej techniki Kintsugi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrała jakąkolwiek inną kombinację kolorów, która spełni Twoje oczekiwania.
Image credits:
Image of traditional kintsugi pottery: Shutterstock