Skip to Content
Zwei Frauen schauen sich gemeinsam eine dunkle Jeans an

Zmień stare w nowe, czyli jak przerobić sukienkę

Prawdopodobnie każda z nas tego doświadczyła: jeszcze kilka sezonów temu nosiłyśmy tę samą sukienkę w kółko, ale teraz uważamy, że stała się po prostu nudna. Nie oznacza to jednak, że musisz się jej pozbyć: Upcycling to słowo klucz! Coraz więcej osób podąża za tym trendem, przekształcając stare rzeczy w coś nowego – przy okazji dobrze się bawiąc. Nie tylko z porzuconych ubrań, ale także starych mebli, a nawet papierowych odpadów często można wyczarować coś pięknego. Może masz ochotę urozmaicić sukienkę, ponieważ po powrocie do domu stwierdziłaś, że nie był to najlepszy zakup. Przy odrobinie wprawy możesz zmienić ją w ulubiony element swojej garderoby. Dowiedz się jak ozdobić sukienkę!

Jak przerobić sukienkę?

Surowce stają się coraz rzadsze, a odpadów jest coraz więcej – prowadzi to do wzrostu świadomości ekologicznej wielu ludzi. Upcycling ubrań to trend, który jest świetnym tego przykładem. Nawet jeśli tekstylia produkowane są w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób, ma to sens tylko wtedy gdy nosi się je przez długi okres. W czasach szybkiej mody rzadko się to zdarza, a wiele ubrań po jednym sezonie trafia do kosza – ponieważ przestały się podobać, wyszły z mody lub jakość tkaniny jest tak niska, że nie nadają się już do noszenia. Ponadto często dokonujemy złych wyborów zakupowych i sukienki założone dwa razy trafiają do kontenera na ubrania.

W celu ograniczenia tego marnotrawstwa liczne firmy podjęły różne działania. Przez długi czas uważano, że produkcja odzieży ma duży i negatywny wpływ na środowisko. Obecnie wiadomo, że równie dużym problemem jest ilość kupowanych i wyrzucanych ubrań. Wniosek jest jednoznaczny: kiedy odzież jest noszona dłużej, produkuje się mniej nowych ubrań, a co za tym idzie, mniej się jej wyrzuca. Kiedy więc zamiast pozbywać się sukienki, poddajesz ją upcyclingowi, pozytywnie wpływa to na Twój ślad ekologiczny. Pokażemy Ci, jak najprostszymi sposobami możesz wdrożyć ten trend w swoim domu i nie tylko uzyskać nowy element garderoby, ale również zrobić coś dobrego dla swojego portfela i środowiska.

Weiße Kleidung hängt an einer Kleiderstange, eine Hand hält ein Schild mit der Aufschrift "100% Organic"

Farba do tkanin, folia do prasowania i pistolet do klejenia: czas na zmiany

Eine Frau hält ein cremefarbenes Stück Fair-Fashion-Stoff

Istnieje wiele różnych sposobów, aby nadać zużytej sukience nowy wygląd. Osoby początkujące, mające niewielkie doświadczenie w rękodziele i szyciu, szczególnie niechętnie sięgają po nożyczki i maszynę do szycia przy swoich pierwszych przygodach z upcyclingiem. Wystarczy jednak użycie farby do tkanin, folii do prasowania lub pistoletu do klejenia. Dzięki nim kreatywne pomysły mogą być realizowane łatwo i szybko, nawet przez niedoświadczone osoby.

Farby do tkanin ułatwiają nadanie sukience indywidualnego designu. Są one dostępne nie tylko w formie płynnej, ale także w sprayu czy pisaku – to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym trudno jest posługiwać się pędzlem. Spray do tekstyliów dobrze nadaje się na przykład do barwienia brzegów ubrań. Z kolei pisaki pozwalają na bardzo precyzyjną pracę. A co powiesz na stemple, którymi możesz ozdobić ubrania graficznymi wzorami? Wszystko co musisz zrobić, to wyciąć kształty z pianki lub gąbki i przymocować je do korków lub kapsli od butelek, zanurzyć piankę w farbie i stemplować.

Użycie gorącego kleju dzięki pistoletowi sprawdzi się idealnie w przypadku przyczepiania ozdób, czy klejnotów, jeżeli szycie nie jest Twoją mocną stroną. Nauka obsługi jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu. Podobnie łatwe jest projektowanie naprasowanek przy użyciu specjalnej folii. Również w tym przypadku wystarczy, że zapoznasz się z instrukcjami od producenta.

Wskazówka: Elementy garderoby, takie jak T-shirty można również urozmaicić za pomocą prostych środków. Nawet dzieci mogą w ten sposób dać upust swojej kreatywności.

Jak ozdobić sukienkę koronką lub cekinami?

Chcesz urozmaicić swoją zwykłą sukienkę i dodać jej klasy? Jest to łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Wszystko czego potrzebujesz to odpowiednie akcesoria i odrobina wprawy w szyciu. W zależności od rodzaju sukienki, obszycia, końce rękawów i kołnierzyk mogą być ozdobione cekinami lub koralikami. Są one naszywane lub mocowane do tkaniny za pomocą kleju. Popularne są także ozdobne guziki. Zdobienie koronką lub haftem to także wspaniały pomysł na przerobienie sukienki.

Jeśli dobrze radzisz sobie z maszyną do szycia, możesz skorzystać z bardziej wyszukanych metod upcyclingu, takich jak zmiana kształtu ubrania. W ten sposób sukienka może stać się spódniczką i górą w dwóch częściach. A co powiesz na frędzle? Nie ma żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności!

Przy okazji, nawet po upcyclingu: pierz swoją sukienkę zgodnie z zaleceniami na metce. Perwoll ma w swojej ofercie detergenty odpowiednie do potrzeb. W przypadku koralików, cekinów, czy ozdobnych guzików, zalecamy również użycie worka do prania.

Powiązane artykuły

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Perwoll Black

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ciemnych ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Poplamiona sukienka — Kintsugi

  Naprawa poplamionej sukienki z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Perwoll Black

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ciemnych ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Poplamiona sukienka — Kintsugi

  Naprawa poplamionej sukienki z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.