W czwartej części naszej serii filmów DIY na temat slow fashion, pokażemy Ci technikę Kintsugi, z której możesz skorzystać nawet jeśli nie potrafisz szyć i nie masz żadnych umiejętności DIY. Aby dowiedzieć się więcej o japońskiej sztuce Kintsugi i stojącej za nią filozofii Wabi-Sabi sprawdź artykuł, w którym pokazaliśmy Ci jak naprawiać rozdarte jeansy z pomocą techniki Kintsugi (musisz być w stanie szyć przynajmniej w zakresie podstawowym). W drugiej części serii przedstawiliśmy metodę naprawy dziur w wełnie bez konieczności szycia, ale przy odrobinie pomocy Kintsugi. W trzecim epizodzie skupiliśmy się na inspirowanym Kintsugi zdobieniu rozdarcia tkaniny złotą farbą, co nie wymagało szycia, ale pewnej ręki i kreatywnego oka.
Teraz, najprostszy spośród wszystkich tutorial pomoże Ci uratować Twoją ulubioną imprezową sukienkę, nawet jeśli nie potrafisz się uszyć!
Czego potrzebujesz:
- sukienka z uporczywą plamą (na naszej są plamy od kawy)
- ozdoby do naprasowania
- żelazko
- gładka bawełniana tkanina do ochrony Twojej sukienki przed gorącem
Jak to robimy:
1. Wybierz ozdobę, która jest nieco większa niż plama/y, ale nie pokrywa jej/ich całkowicie. My wybraliśmy gwiazdki, ale kształty kwiatów również by pasowały.
2. Umieść ozdoby na plamie/plamach - bez ich zakrywania. Pamiętaj, że nie chcemy ukrywać tych niedoskonałości (nie byłoby to zgodne z Kintsugi).
3. Wyprasuj w miejscu, gdzie dodałaś ozdobę po prawej, a potem po lewej stronie, aby klej mógł zadziałać. Użyj bawełnianego kawałka materiału, aby zapobiec uszkodzeniu sukienki lub ozdób żelazkiem.
4. Noś swoją nową starą sukienkę z dumą!
Oczywiście, opisane powyżej projekty DIY nie są jedynymi sposobami na oddanie hołdu technice Kintsugi, dzięki której zmienimy starą, poplamioną sukienkę w nowe i piękne dzieło sztuki. Oto kilka alternatyw, chociaż musisz być w stanie szyć, aby poradzić sobie z niektórymi.
- W przypadku mniejszych plam, takich jak krople kawy na naszej sukience w filmie, można eksperymentować z prasowaniem lub szyciem na poszczególnych "płatkach kwiatów", aby otoczyć plamę "kwiatem".
- Jeśli masz artystyczne oko, możesz namalować coś wokół plamy. Może plama ma zabawny kształt, który Cię inspiruje.
- Większe, wypłukane plamy mogą być punktem wyjścia dla efektu akwareli. Wystarczy nałożyć inne "plamy" rozcieńczoną farbą do tkanin, naśladując rozmiar i kształt plamy lub jej kolor. Więcej znaczy więcej!