Skip to Content
Kobieta przymierza ubrania w poszukiwaniu własnego stylu

Nowy styl: Jak znaleźć swój styl w 3 prostych krokach

Jednym z najprostszych sposobów, aby Twoja szafa stała się zrównoważona, jest wypełnienie jej ubraniami, które uwielbiasz. Oczywiście, musisz przestać kupować rzeczy, które nie pasują, jak również wszelkie ubrania, które są wyłącznie sezonowe lub niskiej jakości. Jednak prawdziwym kluczem do udanego, zrównoważonego przerobienia szafy jest świadomośc tego, które elementy odzwierciedlają Ciebie - i skupić się na ich znalezieniu.

Dla niektórych, osobisty styl jest oczywisty. Dla innych, nie tak bardzo. Bez względu na to, gdzie na spektrum się znajdujesz, te trzy kroki do znalezienia własnego stylu pomogą Ci dostroić ubrania do własnej osobowości i panujących trendów, abyś mogła zdefiniować swój wyjątkowy styl.

Krok 1: zmień swoje myślenie

Pozornie najprostszy krok w Twojej podróży stylizacyjnej może być równie dobrze tym najtrudniejszym. Odzież damska jest często projektowana z myślą raczej o tych, którzy ją oglądają aniżeli o użytkowniczkach. Kobiety są przyzwyczajone, aby myśleć o tym, czy innym spodobają się ich modowe wybory, przedkładając wygląd i preferencje innych osób nad ich własny gust i wygodę. Koniec z tym!

Zamiast korzystać ze stylizacyjnych porad "ekspertów" i zastanawiać się, co inni pomyślą o tym, jak się ubierzesz, pomyśl, jak się czujesz w konkretnym ubraniu. Zacznij od swojego ulubionego, najwygodniejszego stroju na leniwe dni. Może nie wyglądać on reprezentacyjnie, dlaczego więc tak bardzo go lubisz? Czy to kolor, tkanina, a może krój? Czy wiąże się ze szczęśliwymi wspomnieniami, czy po prostu jesteś do niego przywiązana? Zapamiętaj wszystkie aspekty, które sprawiają, że czujesz się komfortowo w tym stroju, a następnie przejdź do swojego "pewnego siebie looku". Być może jest to Twoja wierna mała czarna, ulubiony zestaw składający się z jeansów i topu lub poważna biznesowa garsonka. Damskie ubrania, które sprawią, że kobiety czują się dobrze, mają wielką moc. Tak więc, zwróć uwagę na rzeczy, które sprawią, że czujesz się dobrze, nosząc konkretny styl.

Stojak z ubraniami kobiety świadomej

Kiedy uzmysłowisz sobie to, co lubisz w każdym stroju, który już posiadasz, zaczniesz zauważać pewne prawidłowości. Być może najlepiej czujesz się w luźnych krojach, ciepłych kolorach i dynamicznych wzorach? A może najbardziej cenisz minimalistyczną odzież w jednym kolorze, o ostrych cięciach i ponadczasowym kroju? Cokolwiek odkryjesz, to dopiero początek Twojej podróży stylizacyjnej.

Dwie kobiety podziwiające swoje odnowione ubrania

Krok 2: stroje innych kobiet

Właśnie próbowaliśmy odwieść Cię od podążania za wskazówkami innych, a teraz wprowadzamy je z powrotem w Twoją stylizacyjną podróż. Zamiast szukać kobiet, których styl podziwiasz, poszukaj tych, które są takie jak Ty i zastanów się, co lubisz w ich stylu. Nie ma sensu próbować naśladować Audrey Hepburn, jeśli jesteś wysoką, aktywną kobietą, która kocha outdoor i adidasy. Podobnie, nigdy nie będziesz Gwen Stefani, jeśli jesteś pracująca w biurze introwertyczką i nienawidzisz zwracać na siebie uwagi. Twoje ikony stylu nie muszą być gwiazdami. Przyjrzyj się swoim krewnym, przyjaciółkom i koleżankom, a także kobietom, które przez dziesięciolecia pracowały w Twojej branży - i wyglądały przy tym stylowo.

Celem tego ćwiczenia nie jest niewolnicze podążanie za cudzymi wskazówkami stylizacyjnymi, ale zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty strojów innych kobiet i dojście do tego, w jaki sposób możesz sprawić, aby sprawdziły się one w przypadku Twojej osobowości, sylwetki i stylu życia.

Krok 3: wskazówki stylizacyjne w budowaniu garderoby

Dowiedziawszy się o swoich stylizacyjnych preferencjach, warto w dalszej kolejności zgłębić historię mody. Praktyczne wskazówki dotyczące stylizacji możesz znaleźć w publikacjach takich jak The Little Dictionary of Fashion: A Guide to Dress Sense for Every Woman autorstwa Christiana Diora, kolekcje esejów "Women in Clothes" lub "The Little Black Book of Style" Niny Garcíi.

Kiedy już zdecydujesz się na swój styl i będziesz wiedziała, co się z tym wiąże, zacznij budować kapsułową garderobę. Pozbądź się wszystkich starych ubrań, które nie pasują do Twojego stylu i określ zasady kupowania nowych ubrań. To twoja garderoba, więc to Ty ustalasz zasady (patrz krok pierwszy), upewnij się tylko, że trzymasz się ich w miarę upływu czasu. Dowiedz się więcej o podstawowych ubraniach tworzących zrównoważoną garderobę kapsułową.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of  woman looking through a rack of curated clothes: Stocksy
Image of two women in front of a roller-door wearing trendy outfits: Stocksy

Podczas gdy Ty zmieniasz swoją garderobę, my zmieniamy się na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcesz wiedzieć więcej o działaniach i planach marki Perwoll? Przeczytaj tutaj

Powiązane artykuły

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podarta koszula — Kintsugi

  Naprawa podartej koszuli z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podarta koszula — Kintsugi

  Naprawa podartej koszuli z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.