Skip to Content
Beżowy sweter z wełny

Jak Perwoll zapobiega mechaceniu i blaknięciu

W jaki sposób Perwoll zapobiega mechaceniu i blaknięciu, aby ubrania wyglądały jak nowe przez długi czas?

Mechacenie i blaknięcie to niepożądane właściwości odzieży. Aby dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby ubrania wyglądały jak nowe jak najdłużej, przeprowadziliśmy rozmowę z naszymi ekspertami od tkanin marki Perwoll i zapytaliśmy:

  • Na czym polega mechacenie i blaknięcie?
  • W jaki sposób produkty Perwoll Renew & Repair zapobiegają mechaceniu i blaknięciu?
  • Co jeszcze można zrobić, aby ubrania wytrzymały jak najdłużej?

Oto odpowiedzi:

Co jest przyczyną blaknięcia i mechacenia?

Mogłoby wydawać się, że blaknięcie i mechacenie są ze sobą raczej niezwiązane, jednak w rzeczywistości mają wiele wspólnego. Przyjrzyjmy się dokładniej tym zjawiskom:

Mechacenie

Z mechaceniem mamy do czynienia, gdy zaczynamy zastanawiać się, „co to za irytujące kłaczki na moim swetrze?”, czyli gdy powierzchnia tkaniny staje się nierówna z powodu powstających na niej kulek materiału. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów:

1. Właściwości
Wszystkie tkaniny się mechacą – jedne bardziej od innych. Często zależy to od fizycznych właściwości samej tkaniny. Zazwyczaj tkaniny o długich włóknach mają mniej końcówek, przez co wytwarza się na nich mniej kłaczków. Dzianiny, zwłaszcza te o luźnym splocie, mają krótsze włókna pozostawiające przestrzeń między splotami, przez co są bardziej narażone na mechacenie. 

2. Pielęgnacja
Drugi ważny aspekt stanowi pielęgnacja odzieży. Mówiąc ogólnie, im częściej tkanina jest narażona na tarcie, tym większe prawdopodobieństwo, że zacznie się mechacić. Nie potrzeba wiele, żeby do tego doszło – tarcie ma miejsce zawsze, gdy się ruszasz, idziesz lub dotykasz ubrań. Wirowanie w pralce lub suszarce również może pogłębiać ten problem. 

 

Blaknięcie

Po kilku założeniach możesz zauważyć, że kolor Twoich ubrań nie jest już tak intensywny jak wcześniej. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:

1. Utrata koloru
Częste pranie, szczególnie w wysokiej temperaturze, może powodować farbowanie. Ponadto niektóre tkaniny niezbyt dobrze zatrzymują kolor. Naturalne włókna, takie jak bawełna, przeważnie szybciej tracą kolor niż ich syntetyczne odpowiedniki. 

2. Mechacenie
Blaknięcie powodowane przez mechacenie? To wszystko kwestia fizyki! Kolorowe tkaniny wyglądają najlepiej, gdy włókna mają idealnie płaską powierzchnię, dzięki czemu najlepiej odbijają światło. Wspomniane wcześniej mechacenie nie tylko powoduje tworzenie się kulek, ale także luźnych końcówek włókien, które wystają z tkaniny. Te końcówki włókien sprawiają, że padające światło zostaje rozproszone i odbite w różnych kierunkach. Dla ludzkiego oka takie tkaniny wydają się wyblakłe, a raczej wydaje się, że okrywa je szara mgiełka.

Młoda kobieta w jasnym ubraniu stoi przed polem

Jak Perwoll Renew Advanced może pomóc?

Uśmiechająca się kobieta w pomarańczowym topie

Dobre pytanie! W przypadku mechacenia i blaknięcia innowacyjna formuła Perwoll Renew & Repair zapewnia dwie korzyści jednocześnie: z jednej strony Repair Complex pomaga w usunięciu luźnych końcówek i wygładzeniu wygiętych włókien – co skutkuje lśniącą powierzchnią i optymalnym załamaniem światła. Dzięki temu nie tylko wyeliminowany zostaje efekt zmechacenia, ale kolory stają się również bardziej intensywne. Z drugiej strony, specjalne polimery zapobiegają wypłukiwaniu barwnika podczas prania, gwarantując nie tylko doskonałe zachowanie koloru, ale też efekt odnowy, z którego słynie Perwoll.

Siedem rad pomagających przeciwdziałać mechaceniu i blaknięciu

Oczywiście istnieją inne sposoby, które pomogą Ci zadbać o idealny wygląd odzieży przez długi czas:

  1. Zawsze dokładnie sprawdzaj i przestrzegaj instrukcji dotyczących prania znajdujących się na metkach ubrań.
  2. Przed praniem wywracaj ubrania na lewą stronę, aby ochronić powierzchnię tkanin przed nadmiernym tarciem.
  3. Pierz razem ubrania o podobnych kolorach, aby uniknąć farbowania.
  4. Używaj specjalnych chusteczek wchłaniających nadmierną ilość barwników.
  5. Jeśli to możliwe, stosuj program delikatny lub prania ręcznego.
  6. Najlepiej suszyć pranie w cieniu. Promieniowanie UV w świetle słonecznym stopniowo niszczy niektóre kolory, przez co blakną.
  7. Swetrów z dzianiny nie należy wieszać. Lepiej ostrożnie je złożyć i schować.
Drążek na ubrania z czerwonym topem pośrodku, po prawej i lewej stronie wiszą białe ubrania

Image credits:
Header image: © Fotalia
Image one: © Stocksy
Image two: © GettyImages
Image three: © Stocksy

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Color

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Detergent do wełny: delikatne pranie wełny i tkanin delikatnych

    Dlaczego środek do prania wełny i tkanin delikatnych ma tak duże znaczenie?