Skip to Content

Jak prać kurtkę z membraną - poradnik

Uwielbiasz jeździć na nartach? Opady śniegu lub deszczu są nieodłącznym elementem każdego sezonu zimowego. Poza tym, mimo lodowatej temperatury, przy tak dużej aktywności fizycznej szybko można się spocić. Dlatego po ostatnim zjeździe, należy dokładnie wyczyścić kurtkę narciarską. Pranie kurtki z membraną wcale nie musi być trudne. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak często prać kurtki narciarskie?

Kurtki i inne elementy odzieży narciarskiej należą do odzieży funkcjonalnej, która musi spełniać specjalne wymagania. Odzież narciarska powinna zapewniać ciepło przez wiele godzin w niskich temperaturach, oddychać, a przede wszystkim być wodoodporna. Woda i konwencjonalne detergenty mogą pogorszyć funkcjonalność włókien. Dlatego pranie kurtki z membraną i innej odzieży narciarskiej lub funkcyjnej wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 • Unikaj zbędnych cykli prania.
 • Odzież funkcjonalną należy zawsze prać oddzielnie: Zamki błyskawiczne lub rzepy mogą spowodować uszkodzenie innych tkanin.
 • Używaj wyłącznie produktów przeznaczonych specjalnie do odzieży sportowej - takich jak płyn do prania Perwoll Sport Active care. Dzięki temu nie uszkodzisz delikatnych właściwości odzieży sportowej.
 • Za wszelką cenę unikaj płynów do płukania tkanin – mogą tworzyć pozostałości między włóknami i pogarszać wyrównanie temperatury, czy odporność na wodę.

Pranie kurtki narciarskiej w pralce?

O tym, czy kurtkę narciarską można wsadzić do bębna pralki dowiesz się z instrukcji znajdujacych się na metce. Należy zawsze przestrzegać podanej temperatury maksymalnej i nie odwracać kurtek na lewą stronę. Zaleca się również, aby nie wypełniać bębna po brzegi. Po praniu, upewnij się, że wszystkie plamy zostały usunięte. Jeśli znajdziesz zabrudzenia lub odbarwienia, możesz nałożyć na nie odpowiedni detergent, rozprowadzając go gąbką i pozostawiając do wchłonięcia.

Jak prać kurtkę z membraną: Suszenie

Suszarka bębnowa - tak czy nie? Aby poznać odpowiedź na to pytanie i upewnić się, że twoja kurtka narciarska jest bezpieczna i nie ulegnie zniszczeniom – zapoznaj się z informacjami i symbolami znajdującymi się na metce. Jeżeli ubranie nie nadaje się do umieszczenia w suszarce bębnowej, najlepiej będzie jeśli umieścisz kurtkę na wieszaku. Nie kładź jej jednak zbyt blisko kaloryfera! Przed wsadzeniem kurtki do szafy upewnij się, że została całkowicie wysuszona. W przeciwnym razie może dojść do powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Pranie kurtki z membraną: Zapobieganie powstawaniu nowych plam

Czy impregnacja kojarzy Ci się jedynie z zimowymi butami? Warto wiedzieć, że może być ona równie przydatna w przypadku odzieży narciarskiej. Odpowiednie produkty spełniają dwa zadania: Z jednej strony wzmacniają one działanie włókien funkcjonalnych, na przykład wspomagają właściwości wodoodporne kurtki. Z drugiej strony, impregnacja w sprayu sprawia, że odzież jest mniej podatna na zabrudzenia. Najlepiej jest zaimpregnować kurtkę narciarską bezpośrednio po jej wypraniu i wysuszeniu - dzięki temu po następnym sezonie narciarskim nie będzie problemów z jej czyszczeniem.

Teraz, gdy już wiesz, jak prać kurtkę z membraną, koniecznie sprawdź nasze inne wskazówki i artykuły. Dowiedz się między innymi, jak prać odzież sportową, czy jak właściwie wyczyścić sztuczne futro.

Image credits:
Image one: ©EyeEm
Image two: ©Shutterstock

Powiązane artykuły

 • Perwoll Sport

  Dla dodatkowej świeżości, neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i ochrony funkcji membrany.

 • Bądź częścią ruchu

  Blisko 80% zużywanej energii i śladu węglowego detergentów do prania wynika z fazy użytkowania, czyli przez faktyczny proces prania w domu.

 • Perwoll Sport

  Dla dodatkowej świeżości, neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i ochrony funkcji membrany.

 • Bądź częścią ruchu

  Blisko 80% zużywanej energii i śladu węglowego detergentów do prania wynika z fazy użytkowania, czyli przez faktyczny proces prania w domu.