Skip to Content
Młoda kobieta stojąca na stacji metra w futrzanej kamizelce.

Pranie sztucznego futra – jak sprawić, by zachowało piękny wygląd przez długi czas

Sztuczne futro przyciąga uwagę i często trudno je odróżnić od prawdziwego futra. Ubrania i akcesoria zrobione z tego materiału są w modzie: coraz więcej producentów daje sobie spokój z sobolem, norką i szynszylą, tworząc modę, która nie tylko wygląda stylowo, ale jest także zrównoważona i etyczna. Co jednak zrobić, gdy chcesz wyprać swoją ulubioną część garderoby? Aby ulubione ubranie lub element wyposażenia wnętrza ze sztucznego futra zachowały piękny wygląd przez długi czas, ważna jest znajomość odpowiedniego sposobu ich prania.

Z czego zrobione jest sztuczne futro?

Jak wskazuje jego nazwa, materiał ten jest produkowany ze sztucznych składników. Podobnie jak sztruks i aksamit, należy do kategorii tkanin z okrywą włókienną. Czym się wyróżnia? Aby nadać tkaninie trójwymiarową strukturę, w czasie produkcji stosuje się system trzeciej nici, który skutkuje powstaniem okrywy włókiennej na prawej stronie. Tkanina bazowa jest zazwyczaj wykonana z bawełny, a do okrywy włókiennej stosuje się przędzę syntetyczną, na przykład poliester. Wszywa się ją w bazową tkaninę, tak aby po stronie zewnętrznej powstały pętle. W kolejnym etapie pętle rozcina się, zaczesuje ku górze i odpowiednio przycina. Aby zapobiec wypadaniu okrywy włókiennej, z tyłu tkaniny nakłada się elastyczny klej. Dzięki temu sztuczne futro oferuje nieskończenie wiele możliwości projektowania. Sztuczne futro może być miękkie jak wata albo pluszowe jak miś. Aby zachować jego właściwości, podczas prania należy przestrzegać pewnych zasad.

Czyszczenie sztucznego futra – najlepsze porady

Sztuczne futro można czyścić na kilka sposobów: można je prać w pralce albo ręcznie. Najlepiej zapoznać się z instrukcją producenta na metce.

  • Przed rozpoczęciem prania wywróć tkaninę na lewą stronę. Pozwoli to ochronić plusz.
  • Jeśli pierzesz sztuczne futro w pralce, wybierz program delikatny i ustaw temperaturę na maksimum 30°C. Pamiętaj, że już 60°C spowoduje nieodwracalną deformację tkaniny.
  • Zmniejsz prędkość obrotów i pomiń wirowanie. Delikatny materiał będzie Ci za to wdzięczny.
  • Po wyjęciu ubrania lub akcesorium ze sztucznego futra z pralki po płukaniu, owiń je w gruby ręcznik i kilkakrotnie przeturlaj do przodu i do tyłu. W ten sposób ręcznik wchłonie wodę.
  • Potrząśnij ubraniem lub akcesorium, aby sztuczne futro nie zbiło się w kępki, i nadaj mu odpowiedni kształt.
  • Producent może wyraźnie zalecać pranie ręczne. Czynność tę najlepiej wykonać w umywalce lub plastikowym pojemniku wypełnionym zimną lub letnią wodą.
  • Dodaj środka do prania ręcznego i poczekaj, aż wytworzy się piana.
  • Pozwól, aby sztuczne futro namakało przez 15 do 20 minut, a następnie przepłucz je dokładnie kilka razy w zimnej wodzie.
  • Przed ostatnim płukaniem możesz dodać do wody płyn zmiękczający do tkanin, na przykład Vernel.

Suszenie sztucznego futra – ważne zasady

Czy po wieczornej wizycie w restauracji Twój płaszcz ze sztucznego futra przesiąka zapachem jedzenia? To nie znaczy, że trzeba go od razu wkładać do pralki. Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wystarczy powiesić sztuczne futro w łazience, gdy bierzesz prysznic. Para wodna wyeliminuje wszelkie zapachy.

Jaki detergent jest odpowiedni do sztucznego futra?

Do czyszczenia wrażliwego sztucznego futra zaleca się użycie bardzo delikatnego detergentu. Perwoll Wool & Delicates to nowoczesny produkt do pielęgnacji włókien, dzięki któremu sztuczne futro pozostanie puszyste. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, na początku cyklu płukania dodaj trochę płynu zmiękczającego do tkanin.

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Wool

    Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Prawidłowy sposób prania czarnych dżinsów

    Dzięki temu kolor czarny pozostanie zawsze czarny.