Skip to Content
Ręczniki z mikrofibry przypięte klamerkami do suszarki na pranie.

Jak prać ręczniki z mikrofibry?

Mikrofibra to materiał szybkoschnący, dlatego też ściereczki i ręczniki tego typu są powszechnie stosowane w niemal wszystkich domach. Włókno to jest też miękkie, lekkie i chłonne, choć utrzymanie tych właściwości wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W takim razie jak prać ręczniki z mikrofibry?

Pranie ręcznika z mikrofibry — to musisz wiedzieć

Ściereczki czy ręczniki z mikrofibry nadadzą się doskonale zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas dłuższych podróży czy nawet wyjść na siłownię. Mikrofibra jest materiałem syntetycznym, który powstaje z włókien poliamidowych i poliestrowych. Jest więc dość odporna na uszkodzenia i spieranie, ale żeby rzeczywiście tak było, trzeba wiedzieć, jak prać ręczniki z mikrofibry.

Młoda kobieta w żółtych rękawiczkach wycierająca regał ręcznikiem z mikrofibry.
Zastanawiasz się, jak prać ręczniki z mikrofibry? Z naszymi wskazówkami to łatwe!

Pranie ręczników z mikrofibry jest stosunkowo łatwe i bezproblemowe. Przede wszystkim należy się tutaj kierować oznaczeniami, które na metce zawarł producent. W większości przypadków temperatura prania powinna wynosić od 30°C do 40°C. Niższe bądź wyższe temperatury mogą uszkodzić materiał lub zmienić jego właściwości.

W czym prać ręczniki z mikrofibry?

Zastanawiasz się w czym i jak prać ręczniki z mikrofibry, aby były bezpieczne? Do prania ręczników tego typu można użyć klasycznego żelu Persil lub płynu do prania Perwoll. Ważne jednak, aby nie dodawać żadnych płynów zmiękczających. Pozbawią one mikrofibrę swoich właściwości, przez co ręcznik będzie tak naprawdę bezużyteczny. Nie zaleca się także stosowania żadnych wybielaczy czy silnych środków odplamiających.

Kobieta w żółtych rękawiczkach z różowym ręcznikiem z mikrofibry w jednej dłoni oraz detergentem w drugiej.
Odpowiednie pranie ręczników z mikrofibry pozwoli zachować ich właściwości na dłużej!

Mikrofibra jest materiałem szybkoschnącym o włóknach 100 razy cieńszych od ludzkiego włosa. Rekomenduje się ją również osobom cierpiącym na alergie np. na kurz.

Jak prać ręczniki z mikrofibry: podsumowanie

 • przed praniem ręczników z mikrofibry należy przeczytać zalecenia producenta (mogą się one różnić w zależności od zakupionego ręcznika),
 • pranie ręcznika z mikrofibry możesz przeprowadzić w pralce (temperatura to od 30 stopni do 40 stopni Celsjusza),
 • do prania możesz użyć ulubiony proszek lub płyn, a także substancje do prania odzieży sportowej lub turystycznej,
 • nie należy stosować żadnych płynów do i zmiękczania tkanin,
 • Nie używaj żadnych wybielaczy,
 • Ręczniki pierz razem, o ile są w podobnej kolorystyce.

Co jeszcze warto wiedzieć o praniu ręczników z mikrofibry?

Teraz już wiesz, jak prać ręczniki z mikrofibry! Po praniu należy je jednak odpowiednio wysuszyć. Najlepszym sposobem jest wywieszenie ręczników na zewnątrz, o ile jest słoneczny dzień. Alternatywnie można to zrobić na zwykłym sznurku w pralni lub na suszarce, ale nie zaleca się suszyć na kaloryferze. Tak czy inaczej, materiał wyschnie znacznie szybciej niż np. bawełniane ręczniki. O zasadach, dotyczących suszenia prania, możesz przeczytać tutaj.

Pranie ręcznika z mikrofibry jest łatwe, a zastosowanie naprawdę wszechstronne. Ściereczki tego typu są nieodzownym towarzyszem domowych porządków, bo wręcz perfekcyjnie radzą sobie z kurzem, nie uszkadzając delikatnych powierzchni. Taką ściereczką możesz nawet wyczyścić matrycę telewizora czy monitora (pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie). Ręczniki z mikrofibry możesz zabrać na siłownię, na basen czy w długą podróż — wytrzymują naprawdę długo, są przyjemne w dotyku i zabierają mało miejsca w torbie czy w plecaku.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju