Skip to Content
Eine Frau mit Jeansrock und dunklem T-Shirt geht eine Treppe runter

Spódnica ze spodni: zamień stare w nowe

Przyszedł czas na wiosenne porządki i czyszczenie szafy? Warto bliżej przyjrzeć się starym jeansom. Może jeszcze uda się zrobić z nich elegancką jeansową spódniczkę. Pokazujemy krok po kroku, jak bez szycia przerobić parę znoszonych spodni w nowy, ulubiony element garderoby na lato.

Upcycling jest trendy

Kupić, założyć kilka razy i wyrzucić – przecież moda się zmienia, a nowe ubrania są na wyciągnięcie ręki. Kultura wyrzucania dotarła do przemysłu odzieżowego, co bardzo negatywnie wpływa na nasze środowisko. Dlatego czasami warto dać drugą szansę: Upcycling to słowo klucz. Przy pomocy kilku zręcznych ruchów, pozornie bezużyteczny element garderoby można zamienić w piękną jeansową spódniczkę, używając nożyczek i igły lub maszyny do szycia.

Ein Jeansrock auf einem Holzboden

Spódnica z jeansów: Krok po kroku

Oto czego potrzebujesz do stworzenia nowej jeansowej spódnicy:

 • stara para jeansów, które powinny nadal pasować (zwłaszcza w pasie),
 • ostre nożyczki,
 • ewentualnie kawałek tkaniny,
 • igła i nitka lub maszyna do szycia.
Eine Frau mit Jeansrock, weißem Oberteil und schwazer Handtasche vor einem weißen Hintergrund

Krok 1: Cięcie

Po pierwsze należy ustalić na jakiej wysokości ma się kończyć Twoja nowa spódniczka. Aby to określić, przymierz jeansy jeszcze raz i zaznacz miejsce, w którym użyjesz nożyczek. Na początku lepiej jeśli utniesz trochę za mało niż za dużo – w razie potrzeby z łatwością skrócisz spódniczkę. Aby uzyskać równy efekt, ułóż nogawki spodni jedna na drugiej i odetnij je razem. Pamiętaj, żeby zachować wycięte kawałki tkaniny – będą one później użyte jako wypełnienie.

Krok 2: Rozcinanie nogawek

Przyszedł czas na rozcięcie nogawek spodni po wewnętrznej stronie, zarówno z przodu jak i z tyłu. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, użyj ostrych nożyczek. Upewnij się jednak, że szew pozostanie nienaruszony i skierowany do przodu. Z przodu obetnij jeansy tuż pod zamkiem błyskawicznym, a z tyłu mniej więcej w miejscu, gdzie kończą się kieszenie.

Krok 3: Wypełnianie

Teraz możesz zacząć nadawanie kształtu swojej spódnicy: Na środku, z przodu i z tyłu znajdują się dziury, które należy załatać odciętymi nogawkami. Aby to zrobić, najpierw wytnij nogawki na szwie, aby uzyskać szeroki kawałek materiału. Odwróć spódnicę na lewą stronę i umieść po jednym kawałku na każdej z przerw w tkaninie z przodu i z tyłu. Upewnij się, że używasz wystarczającej ilości materiału na zakładkę, aby ją zszyć. Odcięta część powinna być skierowana w dół, aby stworzyć jednolite postrzępione obszycie. Luźne kawałki materiału możesz przypiąć szpilkami.

Krok 4: Szycie

Wybierz pasującą kolorystycznie nić i przyszyj luźne kawałki tkaniny, najlepiej na lub wzdłuż szwów jeansów. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zrobienie tego jest oczywiści maszyna do szycia, ale igła i odrobina cierpliwości również sprawdzą się świetnie.

Eine Frau mit Jeansrock, weißem Oberteil, Strohhandtasche und Strohhut vor einem weißen Zaun

Krok 5: Odcinanie nadmiaru materiału

Teraz możesz przyciąć zachodzące na siebie kawałki materiały po wewnętrznej stronie spódnicy. Pozostaw około pół centymetra do centymetra luzu na szwie. Następnie możesz postrzępić obszycie, aby wzmocnić efekt. Możesz także wyprać spódnicę w pralce, co pozwoli na delikatne poluzowanie nitek.

Gotowe! Właśnie stworzyłaś swój nowy element garderoby – spódniczkę jeansową ze spodni.

Wskazówka: Szczególnie dobrze sprawdzają się jeansy z nieco cieńszego materiały, które są bardziej elastyczne. Aby nadać Twojej jeansowej spódniczce jeszcze bardziej indywidualnego charakteru, możesz zamiast odciętych nogawek spodni wszyć białą koronkę lub wzorzysty materiał.

Dowiedz się także, jak naprawić rozdarte jeansy.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju