Skip to Content
Wollpullover aufeinandergestapelt mit einer Kerze davor

Jak prać i pielęgnować wełnę?

Ciepła, miękka wełna jest bardzo popularnym materiałem, szczególnie podczas chłodniejszych miesięcy roku. Doskonale nadaje się nie tylko na swetry i skarpety, ale również koce i dywany. Oprócz wełny owczej, do produkcji odzieży wykorzystuje się wiele innych jej rodzajów o specyficznych właściwościach. Pranie wełny każdego rodzaju wymaga jednak zwrócenia uwagi na pewne aspekty, które zapewnią, że jej delikatne włókna nie będą się kurczyły i matowiały.

Podstawowe informacje na temat wełny

Oprócz szlachetnego wyglądu, wełna ma również inne pozytywne właściwości: dzięki strukturze swoich włókien jest bardzo przewiewna, elastyczna, trwała w kolorze i przytulna. Ponadto odzież z wełny nie gniecie się i nie jest wrażliwa na powstawanie plam, a jej przyjemny dotyk na skórze jest nie do zastąpienia.

Wełna jest jednym z najstarszych włókien przędzonych na świecie; oprócz dzianin, tweed i flanela to dwie z bardziej znanych tkanin wykonywanych z przędzy wełnianej. Większość osób zna wełnę owczą, ale istnieje wiele innych rodzajów, którym również warto się przyjrzeć:

Alpaka

Alpaka pochodząca z południowoamerykańskich Andów jest odmianą lamy. Bardzo delikatne włókna wełny tych zwierząt osiągają aż do 20 cm długości i charakteryzują się wysokim połyskiem. Ponieważ w ciągu dwóch lat z jednego zwierzęcia uzyskuje się jedynie 300 g wełny, należy ona do drogich materiałów.

Angora

Angora jest pozyskiwana z sierści królika Angora. Wełna ta jest niezwykle miękka i bardzo przyjemna dla skóry. Najlepszym sposobem na uzyskanie puszystości jest delikatne przeczesanie odzieży miękką szczotką.

Włosie wielbłąda

Sierść wielbłądów azjatyckich i północnoafrykańskich jest przetwarzana głównie na wysokiej jakości płaszcze. Wykorzystuje się przede wszystkim bardzo delikatne włosy podszerstka. Jego naturalny kolor waha się od żółtawo-brązowego do brązowo-czarnego. Im jaśniejszy jest kolor, tym delikatniejsza wełna.

Kaszmir

Wełna kaszmirowa jest delikatnym i bardzo miękkim włóknem, które wyczesuje się z podszerstka kozy kaszmirskiej pod koniec zimy. Jest ono niezwykle rzadkie i dlatego należy do grupy najcenniejszych włókien. Odzież z kaszmiru jest niezwykle lekka, elastyczna i ma jedwabisty połysk.

Wełna jagnięca

Wełna jagnięca to wełna młodych owiec w wieku do 6 miesięcy. Jest krótka i niezbyt twarda, ale za to wyjątkowo delikatna i miękka. Wełna jagnięca jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy lubią czuć przyjemny dotyk materiału na skórze.

Moher

Moher pozyskiwany jest z sierści kozy angorskiej, znane również jako koza moherowa. To naturalne włókno jest najlżejszym włóknem tekstylnym i dlatego jest tak cenne. Sprawdza się idealnie w przypadku osób, które kochają ekstrawagancję.

Żywa wełna

Żywa wełna jest produktem naturalnym i pozyskiwanym jedynie z żywych owiec. Dzięki swojej naturalnej termoregulacji potrafi wchłonąć dużo wilgoci. Najwyższej jakości żywa wełna pozyskiwana jest z owiec merynosów.

Pranie wełny

Aby prawidłowo prać i pielęgnować wełnę, należy przestrzegać kilku wskazówek. Dzięki temu delikatne włókna nie ulegną uszkodzeniu. Nasze wskazówki podpowiedzą Ci, jak w łatwy sposób sprawić, że ubrania będą cieszyły delikatnością przez długi czas.

Informacje na metce

Aby prawidłowo dbać o wełnianą odzież, należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce. Poniżej znajduje się kilka najczęściej spotykanych symboli i ich znaczenie (co nie znaczy, że Twoje ubranie będzie miało je wszystkie):

 • Pranie ręczne: ubrania można prać w temp. max. 30°C, ręcznie lub przy użyciu specjalnego programu do prania wełny.
 • Delikatny cykl prania: tekstylia wełniane poddane specjalnej obróbce można bez problemu prać w pralce wybierając program „delikatne” lub „wełna”, z delikatnym wirowaniem.
 • Nie prać: ubrania oznaczone tym symbolem nie mogą być prane ręcznie ani w pralce. Tego typu odzież należy oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.
 • Delikatne suszenie: ubranie można suszyć w niskiej temperaturze w suszarce bębnowej.
 • Nie suszyć w suszarce bębnowej: suszenie w suszarce bębnowej nie jest wskazane. Taką odzież należy umieścić w płaskiej pozycji i pozwolić jej wyschnąć na świeżym powietrzu.
 • Prasowanie w niskiej temperaturze: odzież można prasować jedynie w niskiej temperaturze. Ze względów bezpieczeństwa należy użyć suchej ściereczki lub prasować na lewej stronie.
 • Nie prasować: prasowanie jest niewskazane. Najlepiej ostrożnie rozłożyć ubranie i położyć w płaskiej pozycji.

Jak prać wełnę, czyli właściwy środek do prania

Zbyt silne detergenty mogą uszkodzić delikatne włókna wełny. Skład aktywnych składników takich środków jest przeznaczony dla bardziej wytrzymałych tkanin, które mogą być prane w wyższych temperaturach. Takie detergenty zawierają enzymy, które rozkładają cząsteczki proteinowe wrażliwych włókien wełnianych, a w najgorszym przypadku całkowicie je niszczą. Powodują również pęcznienie włókien, przez co odzież może się mechacić, a nawet utracić swój kształt. Z tego powodu do prania wełny należy zawsze używać odpowiedniego środka do prania, takiego jak Perwoll Wool & Delicates. Pielęgnuje on włókna, zapobiega ich mechaceniu oraz pomaga zachować kształt odzieży.

Eine Frau hält vor ihrem Körper ihren grauen Pullover fest

Pranie wełny: w pralce czy ręcznie?

Panuje powszechna opinia, że dla wełny najlepsze jest pranie ręczne. Często jednak popełniane są błędy, które niszczą delikatną strukturę cienkich włókien. Na przykład, zbyt wysoka temperatura wody lub zbyt duże obciążenia mechaniczne, które mogą powodować, że łuski włókien wełny zazębią się i spowodują zmatowienie materiału i skurczenie się odzieży.

Dlatego, jeżeli jest to możliwe, należy prać wełniane ubrania w pralce. W tym przypadku zawsze wybieraj odpowiedni program dla delikatnych tkanin. W ten sposób unikniesz większości błędów. 

Pranie wełny w pralce

Upewnij się, że bęben pralki nie jest zbytnio wypełniony, ponieważ zbyt duże obciążenie może powodować kurczenie się wełnianych ubrań. Istnieje także ryzyko, że detergent nie rozpuści się prawidłowo. W przypadku wszystkich delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab, bęben powinien być wypełniony tylko do ¼ objętości. Zaleca się także odwrócenie ubrań na lewą stroną oraz zabezpieczenie wszystkich guzików, haczyków i innych twardych elementów.

Wybierz program prania i temperaturę zalecane na metce. Jeśli została ona usunięta, dla bezpieczeństwa postaw na program prania ręcznego oraz temperaturę maksymalnie 30°C.

Eine Frau mit grauem Pullover und schwarzem Mantel steht in einer großen Halle

Prawidłowe suszenie wełny

Aby przyspieszyć suszenie, można krótko i delikatnie odwirować wełniane tkaniny. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce.

Podstawowa zasada brzmi: Wyciągnij mokre ubrania, zroluj je w suchy ręcznik i delikatnie wyciśnij (bez wykręcania) pozostałą wodę.

Wełnianej odzieży nigdy nie należy wieszać lub kłaść na grzejniku. Jedwab i wełna powinny być suszone na płasko na ręczniku i nigdy w bezpośrednim świetlne słonecznym.

Powiązane artykuły

 • Podróż Produkcyjna

  Nagłe zwiększenie ilości CO2 w atmosferze powoduje ocieplanie się planety i jest głównym powodem zmian klimatu.

 • Perwoll Delicate

  Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

 • Pranie bikini: jak dbać o strój kąpielowy

  W ten sposób Twój kostium kąpielowy będzie niezniszczalny i zachowa swoje kształty.

 • Podróż Produkcyjna

  Nagłe zwiększenie ilości CO2 w atmosferze powoduje ocieplanie się planety i jest głównym powodem zmian klimatu.

 • Perwoll Delicate

  Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

 • Pranie bikini: jak dbać o strój kąpielowy

  W ten sposób Twój kostium kąpielowy będzie niezniszczalny i zachowa swoje kształty.