Skip to Content
Młoda kobieta spacerująca zimą w puchowej kurtce

Pranie kołdry puchowej: jak utrzymać jej ciepło na długi czas?

Dzięki puchowej kołdrze śpisz jak na chmurach. Delikatny puch izoluje i jest przytulnie miękki. Jednak każdej nocy zbierają się na niej pot, brud i roztocza. Aby zapewnić, że przytulne uczucie pod puchową kołdrą pozostanie nienaruszone, zaleca się jej regularne pranie. Największą trudnością jest jednak to, aby pióra nie zbijały się podczas tego procesu w grudki. Z naszego poradnika dowiesz się, jak to zrobić.

Jak często prać kołdrę puchową?

Pościel puchowa ma właściwości samoczyszczące. Częste pranie poduszek i kołder nie jest więc zalecane, ponieważ może niepotrzebne uszkodzić materiał. Aby prawidłowo zadbać o swoją puchową kołdrę, zazwyczaj wystarczy dobrze ją wywietrzyć każdego dnia po wstaniu z łóżka. Aby zapobiec gromadzeniu się w niej zbyt dużej ilości roztoczy, zalecamy pranie co około dwa lata. Poduszki natomiast najlepiej jest prać raz do roku.

Pranie kołdry puchowej w pralce, czy ręcznie?

Pranie kołdry puchowej jest dosyć trudnym zadaniem. Bo choć kołdra znana jest z długiej żywotności, to w przypadku niewłaściwej pielęgnacji może szybko stracić swoje cenne właściwości. Puchowe kołdry nie są tanie, więc wymagana jest szczególna ostrożność podczas ich czyszczenia. Można je prać pralce, jeżeli ma ona pojemność od 5 do 7,5 kilograma. Jeśli jednak wolisz wyprać swoją kołdrę samodzielnie, wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych wskazówek.

Jak prać puchową kołdrę: wskazówki

Aby zapewnić, że puchowa kołdra pozostanie puszysta i ciepła po praniu, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Nigdy nie pierz puchowej pościeli razem z innymi tekstyliami.
 • Puch jest trudny do wysuszenia na powietrzu. Suszarka jest więc niemal obowiązkowa. Aby zapobiec sklejaniu się puchu, najlepiej jest włożyć do suszarki dwie lub trzy piłki tenisowe, które rozluźnią kołdrę podczas procesu.
 • Jeśli nie masz w domu suszarki bębnowej, to wielokrotnie potrząśnij kołdrą aby upewnić się, że puch się nie sklei, a następnie rozłóż ją na płasko, w zacienionym miejscu.
 • Przed praniem sprawdź, czy kołdra nie ma dziur i przetarć. Jeśli puch zostanie rozrzucony w pralce podczas prania, będzie to nie tylko katastrofa dla kołdry, ale także dla pralki, bo pióra dostaną się do jej pompy.
 • Pierz puchowe kołdry i poduszki na programie „delikatne” w maksymalnej temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza lub na cyklu „wełna” w temperaturze 40 stopni. Aby dodatkowo zabezpieczyć kołdrę możesz ją włożyć do worka na pranie.
 • Aby zabić roztocza, konieczne jest wypranie kołdry puchowej w temperaturze 60 stopni. Aby nie uszkodzić przy tym puchu, zaleca się stosowanie najdelikatniejszego programu prania.
 • Zanim zaczniesz prać swoją puchową kołdrę lub poduszkę, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami znajdującymi się na metce i upewnij się, że postępujesz zgodnie z nimi.

Prawidłowe pranie kołdry z pierza, czyli jaki detergent wybrać?

Puch i pióra mają ten sam główny składnik co wełna: keratynę. Dlatego swoją ulubioną puchową kołdrę możesz bezpiecznie wyprać w płynie Perwoll Wool & Delicates. Detergent został opracowany specjalnie do delikatnego czyszczenia naturalnych włókien i pozostawi Twoją ulubioną kołdrę czystą i puszystą. Podczas prania należy jednak używać jedynie około jednej trzeciej normalnej ilości detergentu. W ten sposób zapewnisz, że pranie będzie delikatne.

Powiązane artykuły

 • Perwoll Renew Wool

  Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

 • Symbole prania

  Co oznaczają symbole na metkach ubrań

 • Pranie sztucznego futra – jak sprawić, by zachowało piękny wygląd przez długi czas

  Tu dowiesz się, jak powinieneś czyścić swoją ulubioną część garderoby ze sztucznego futra.