Skip to Content

Pranie firanek: Wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji

Zasłony i firany stanowią dekoracyjne wykończenie każdego pomieszczenia. Tworzą przytulną atmosferę i, w zależności od materiału, zapewniają prywatność. Aby zawsze zdobiły Twój dom i nie stały się łapaczami kurzu, powinnaś regularnie je prać. Ale jak prawidłowo i jak często prać zasłony? Jaki detergent jest najlepszy? Jaki program prania jest właściwy? Czy pranie firanek w pralce to dobry pomysł? Podpowiemy Ci!

Pranie firanek: Jak często?

Pranie firan zaleca się od dwóch do czterech razy w roku. To, jak często należy je prać, zależy w znacznym stopniu od indywidualnych okoliczności. Na przykład zasłony w pomieszczeniach, w których pali się papierosy, brudzą się znacznie szybciej niż zasłony w domach osób niepalących. To samo dotyczy firanek w kuchni, gdzie gromadzą się opary i tłuszcze.

Czyste i schludne otoczenie, a w tym czyste zasłony są szczególnie ważne, jeśli często lub wyłącznie pracujesz w domu.

Pranie firanek: Odpowiednie przygotowanie

Istnieją różne sposoby mocowania zasłon, w tym kółka, żabki i rzepy. Ważne jest, aby przed praniem sprawdzić, z czego wykonane są dane mocowania. Należy zawsze usuwać metalowe części, aby zapobiec powstawaniu plam z rdzy i uszkodzeń tkaniny. Z kolei tworzywa sztuczne nie plamią zasłon, ale mogą przyklejać się do tkaniny, a w najgorszym wypadku ją uszkodzić. Pranie firanek w pralce jest bardzo wygodne ale pamiętaj o użyciu specjalnego worka, który zapobiegnie przykrym niespodziankom.

W czym prać firanki?

Aby zasłony po praniu zachowały swój pierwotny kolor, należy użyć odpowiednich środków do prania różnych materiałów i kolorów. Dokładnie czyszczą one tkaninę, a jednocześnie ją pielęgnują. Wybór właściwego środka piorącego ma decydujący wpływ na trwałość Twoich zasłon. Perwoll Wool & Delicates jest zalecany do delikatnych materiałów. Szczególnie dobrze czyści jedwab, wiskozę lub delikatne elementy koronkowe na zasłonach.

Do kolorowych, czarnych lub białych zasłon najlepiej stosować produkty Perwoll Renew. Perwoll Renew & Repair White przeciwdziała szarej mgiełce lub żółknięciu na białych zasłonach i delikatnie rozjaśnia tkaninę. Z kolei Perwoll Renew & Repair Black sprawia, że czarne i ciemne tkaniny nie blakną. Do tkanin kolorowych najlepiej stosować Perwoll Renew & Repair Color - dzięki niemu kolory pozostaną perfekcyjne przez długi czas.

Pranie firanek w pralce: Jaki program?

Zasłony mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. W związku z tym zalecenia dotyczące programu prania, maksymalnej temperatury, czy detergentu również się różnią: podczas gdy zasłony z bawełny są dość łatwe w pielęgnacji, delikatne zasłony z koronki należy prać bardzo ostrożnie i w niskiej temperaturze. W razie wątpliwości zawsze należy sprawdzić etykietę.

Jeśli zasłony nadają się do prania w pralce, ważne jest, aby nie napełniać całkowicie bębna. Pozwoli to ograniczyć marszczenie się tkaniny. Należy również utrzymywać możliwie niską prędkość wirowania, ponieważ zbyt intensywne obroty często prowadzą do powstawania zagnieceń. Niektóre pralki mają specjalne programy prania dla zasłon. Jeśli Twoja pralka nie ma takiej opcji, użyj programu prania easy-care.

Jeśli pranie firanek w pralce nie wchodzi w grę i musisz postawić na delikatne pranie ręczne, upewnij się, że woda do prania ma maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Jeśli tkanina jest poplamiona lub pożółkła, zalecamy namoczenie zasłon na około pół godziny przed praniem. Następnie wypłucz tkaninę świeżą wodą. Nie wykręcaj zasłon! Wystarczy lekkie wyciśnięcie.

Pranie firanek: Odpowiednie suszenie

Niezależnie od tego, czy pierzesz zasłony w pralce czy ręcznie, natychmiast po praniu rozwieś je i dokładnie wygładź. W przypadku wielu materiałów to wystarczy, aby pozbyć się zagnieceń. W razie konieczności możesz również wyprasować lekko wilgotne zasłony żelazkiem parowym.

Szukasz więcej pomocnych wskazówek dotyczących prania? Zajrzyj na stronę Ask Team Clean, gdzie znajdziesz wiele ciekawych porad i wskazówek.

Powiązane artykuły

 • Jak prać jedwab?

  Pranie jedwabiu w domu wymaga użycia niskiej temperatury i delikatnego detergentu. Dowiedz się, jak zadbać o swoje ulubione jedwabne ubrania.

 • Bądź częścią ruchu

  Blisko 80% zużywanej energii i śladu węglowego detergentów do prania wynika z fazy użytkowania, czyli przez faktyczny proces prania w domu.

 • Jak prać jedwab?

  Pranie jedwabiu w domu wymaga użycia niskiej temperatury i delikatnego detergentu. Dowiedz się, jak zadbać o swoje ulubione jedwabne ubrania.

 • Bądź częścią ruchu

  Blisko 80% zużywanej energii i śladu węglowego detergentów do prania wynika z fazy użytkowania, czyli przez faktyczny proces prania w domu.