Skip to Content
Uśmiechnięta, podskakująca kobieta na różowym tle

Pranie i pielęgnacja jeansów

Jeansy należą do najbardziej wytrzymałych ubrań - przecież pierwotnie służyły jako odzież robocza. Jednak te popularne spodnie zawsze miały spore wymagania, jeśli chodzi o technikę prania. Niektórzy twierdzą nawet, że jeansów nigdy nie wolno prać. Wszystkim, którym ta rada się wydaje ekstremalna, podpowiemy, jak uprać jeansy bez ryzyka skurczenia się lub nadmiernego zużycia.

Twardy pancerz, miękki środek

Jeans (denim) jest bardzo wytrzymały, ale nie na działanie wysokich temperatur. Ta bawełniana tkanina jest w sumie wrażliwa i z trudem wytrzymuje temperaturę prania powyżej 40 stopni. Skutek - kurczenie, zbieganie się. Oczywiście nowoczesne tkaniny tego typu są bardziej wytrzymałe, ponieważ zawierają zazwyczaj niewielką domieszkę włókien syntetycznych. Pomimo to zasada numer jeden dla jeansów pozostaje wciąż taka sama - prać należy je w możliwie niskiej temperaturze.

Niewłaściwie wybrany program prania powodować może liczne negatywne konsekwencje - wyblakłe kolory, silne zagniecenia, utratę elastyczności przez tkaniny z domieszką stretchu. Możesz ich wszystkich uniknąć, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach podczas prania jeansów.

Jak to robić - właściwe pranie jeansu

Wylana kawa, ślady po paście do zębów lub uporczywe plamy z trawy - jest wiele śladów codziennego używania, które najlepiej usunąć z pomocą pralki. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych zaleceń dotyczących prania jeansu, a będziesz mogła długo cieszyć się nimi w swojej szafie.

Dobór środka piorącego i programu prania

Przed pierwszym praniem nowego ubrania zawsze należy sprawdzić jego metkę. Może się zdarzyć, że jeansy będą zawierać włókna mieszane, które wymagają specjalnego traktowania. O tym jak czytać symbole na metkach dowiesz się tutaj.

Generalnie do prania jeansu należy stosować płynne środki piorące do tkanin kolorowych, takie jak Perwoll Renew & Repair do tkanin kolorowych . Proszki uniwersalne zawierają wybielacz, który może szybko odbarwić jeans. Płyn do płukania tkanin nie jest potrzebny, może on przyczynić się nawet do utraty elastyczności materiału, a zwłaszcza tkanin z domieszką stretchu.

Przy wyborze programu prania kieruj się główną zasadą - pierz krótko i w niskiej temperaturze. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, a program piorący powinien trwać tak krótko, jak to możliwe. Uporczywe plamy należy usuwać przed praniem.

Pranie - jeans lubi swoje własne towarzystwo

Najlepiej włożyć do pralki czterech par jeansów razem - oczywiście wywróconych na lewą stronę. Maszyna nie powinna być zbyt wypełniona, tak aby uniknąć ryzyka silnych zagnieceń. Ustawiać należy umiarkowaną prędkość wirowania 800 lub 1000 obrotów. Wspólne pranie kilku sztuk jeansów chroni inne elementy odzieży przed zafarbowaniem. Wywrócenie na lewą stronę chroni ubrania przed uszkodzeniami przez zamki błyskawiczne lub guziki. Dodatkowo chroni również kolor. Jeśli jednak jeansy uszkodzą się w praniu – nie martw się! Jest kilka sposobów na to aby sobie z tym poradzić i je naprawić

Jeansy leżące w bębnie pralki

Delikatne suszenie na powietrzu

Po praniu najlepiej wywiesić jeansy na sznurku lub (jeszcze lepiej) położyć je na suszarce do ubrań. Najpierw energiczne należy wytrzepać spodnie, co przywróci im formę i pozwoli wyrównać zgniecenia. Po praniu nie należy prasować jeansów - zagięcia znikną szybko podczas noszenia. Jeśli jednak chcesz, aby spodnie były nieskazitelnie gładkie, to przed prasowaniem wywróć je na lewą stronę.

Unikaj też suszenia jeansów w suszarce bębnowej - suszenie odbywa się w wysokiej temperaturze, która z pewnością sprawi, że twoje jeansy się skurczą. Jeśli koniecznie musisz wysuszyć jeansy w suszarce, to wybierz najniższą możliwą temperaturę i wyjmij jeansy, gdy będą jeszcze lekko wilgotne.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów lub plam z jeansów - bez prania

Twoje jeansy odwdzięczą Ci się długowiecznością i idealnym dopasowaniem w zamian za prawidłową pielęgnację. Aby oszczędzić jeansom zbyt częstego prania, możesz usunąć z nich nieprzyjemne zapachy, wywieszając je na świeżym powietrzu. Para wodna może również pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów - wywieś jeansy w łazience, podczas gdy bierzesz gorącą kąpiel lub dłuższy prysznic.

Jeśli na spodniach pojawiła się pojedyncza plama, to możesz wyszczotkować ją na sucho lub zmyć ją wodą i octem, jeśli jest taka konieczność. Dzięki temu co jakiś czas można zaoszczędzić cały cykl prania. Jednak po dłuższym noszeniu lub w przypadku uporczywych zabrudzeń pomóc może tylko pralka - dzięki naszym poradom i wskazówkom, Twoje jeansy przetrwają i pranie i wirowanie bez szwanku.

Powiązane artykuły

 • Perwoll Color

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Symbole prania

  Co oznaczają symbole na metkach ubrań

 • Trzy sposoby naprawy dżinsów

  Jak naprawić zamek w spodniach – i inne przydatne rady

 • Perwoll Color

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Symbole prania

  Co oznaczają symbole na metkach ubrań

 • Trzy sposoby naprawy dżinsów

  Jak naprawić zamek w spodniach – i inne przydatne rady