Skip to Content
Widok na kobiece stopy w butach o wzorze panterki

Prawidłowy sposób prania czarnych dżinsów

Czy to jeszcze czerń, czy już ciemny szary? Jeśli lubisz nosić czarne dżinsy, znasz ten problem: po kilku praniach zaczynają blaknąć lub pojawiają się na nich białe paski. Taki efekt może to nawet nieźle wyglądać, ale jeśli dżinsy są nowe, na pewno chcesz zachować czerń jak najdłużej. Perwoll stworzył listę porad, dzięki którym Twoje dżinsy pozostaną idealnie czarne przez długi czas.

Przygotowanie czarnych dżinsów do prania

Nie ma nic złego w efekcie znoszonych, ciemnych dżinsów uzyskanym po kilku praniach – mogą wyglądać naprawdę super. Jednak jeśli chcesz, aby dżinsy zachowały czarny kolor przez dłuższy czas, najlepiej zacząć od ich odpowiedniego przygotowania do prania. Ważne w przypadku ciemnych tkanin: sprawdź kieszenie. Podczas prania papierowe chusteczki pozostawione w kieszeniach rozpuszczają się, pozostawiając na tkaninie kłaczki. W przypadku czarnych ubrań może to oznaczać konieczność ponownego prania – ale wtedy kolor jeszcze bardziej straci na intensywności.

Po opróżnieniu kieszeni wywróć dżinsy na lewą stronę. Ochroni to barwnik po zewnętrznej stronie spodni. Typowe jasne paski na szwach są zazwyczaj spowodowane obcieraniem podczas wirowania. Pierz czarne ubrania z innymi ciemnymi kolorami, ponieważ zawsze będą w pewnym stopniu farbować. Jasne materiały prane z ciemnymi ubraniami nabierają odcieni szarości.

Prawidłowy sposób prania czarnych dżinsów w pralce

Przed włożeniem spodni do pralki sprawdź na metce, w jakiej temperaturze powinno się je prać oraz czy trzeba jeszcze o czymś wiedzieć przed ich wypraniem. Łatwiej zachować kolory ubrań, wybierając delikatny program w 30°C oraz bardzo delikatne wirowanie.

Bardzo ważne jest użycie odpowiedniego detergentu. Pod żadnym pozorem nie wolno używać detergentu uniwersalnego, ponieważ zawiera on więcej środków wybielających kolor z tkaniny. Odpowiednim wyborem do czarnych dżinsów jest detergent w płynie przeznaczony do ciemnych tkanin, taki jak Perwoll Renew & Repair Black & Fiber. Ten produkt nie tylko chroni czarne ubrania przed blaknięciem, ale także wygładza włókna tkaniny, dzięki czemu czerń wydaje się intensywniejsza.

Widok na nogi kobiety w ciemnych dżinsach i butach

Domowe środki, które podobno pozytywnie wpływają na intensywność koloru ciemnych tkanin to ocet i sól. Nie mają one jednak właściwości pielęgnacyjnych ani czyszczących, jakie zapewnia detergent przeznaczony do ciemnych tkanin. Ponadto ocet może nawet uszkodzić gumowe uszczelki w pralce. Odpowiedni detergent będzie bezpieczniejszy dla ubrań i pralki.

Dbanie o dżinsy po praniu

Po wypraniu dżinsów najlepiej je wysuszyć na powietrzu. Ciepło pochodzące z suszarki nie jest korzystne dla kolorów oraz włókien. Najlepiej powiesić dżinsy na sznurku w zacienionym miejscu na zewnątrz. Nie susz ich bezpośrednio na słońcu, ponieważ przyspieszy to ich blaknięcie.

Czy Twoje czarne dżinsy wyblakły przez lata, ale wciąż leżą tak dobrze, że za nic nie chcesz się z nimi rozstać? Zawsze możesz je zafarbować ponownie za pomocą specjalnego barwnika z drogerii. Specjalistyczny środek do czarnych tkanin Perwoll pomoże w utrzymaniu nowego koloru włókien podczas każdego prania.

Image credits:
Header image: ©Shutterstock
Image one: ©iStock

Powiązane artykuły

 • Perwoll Black

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ciemnych ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Symbole prania

  Co oznaczają symbole na metkach ubrań

 • Jak prać jedwab?

  Pranie jedwabiu w domu wymaga użycia niskiej temperatury i delikatnego detergentu. Dowiedz się, jak zadbać o swoje ulubione jedwabne ubrania.

 • Perwoll Black

  Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ciemnych ubrań, bez dodatkowych barwników.

 • Symbole prania

  Co oznaczają symbole na metkach ubrań

 • Jak prać jedwab?

  Pranie jedwabiu w domu wymaga użycia niskiej temperatury i delikatnego detergentu. Dowiedz się, jak zadbać o swoje ulubione jedwabne ubrania.