Skip to Content
Przyciski na białej pralce.

Program krótkiego prania - czy jest rzeczywiście korzystny?

Tam, gdzie wcześniejsze pokolenia musiały prać wszystko ręcznie, dzisiaj wystarczy wybrać program, temperaturę i prędkość wirowania. O całą resztę zatroszczy się pralka. Krótki program do szybkiego prania - nowoczesne pralki oferują programy obiecujące oszczędność czasu oraz ekologię. Krótsze pranie oznacza przecież mniejsze zużycie energii, prawda? Dowiedz się poniżej, czy stosowanie szybkiego programu do prania ma sens i czy ubrania po takim praniu będą rzeczywiście tak samo czyste jak po długim praniu.

Program do krótkiego prania - szybkie pranie, ale czy czyste?

Programy do krótkiego prania są kuszące - czyste pranie w znacznie krótszym czasie, to brzmi po prostu zbyt pięknie. Ale do czego właściwie służą krótkie programy do prania w pralce? Instrukcje producentów pralek zazwyczaj zalecają krótki program do prania odzieży, która jest tylko lekko zabrudzona lub wymaga szybkiego odświeżenia. Ubrania, które nie są już wystarczająco czyste, aby wrócić do szafy, ale wciąż zbyt czyste na porządne pranie, można wyprać szybko w krótkim programie trwającym od 15 do 30 minut. To wydaje się mieć sens! W końcu pranie mechaniczne w pralce może nadwyrężyć włókna tekstylne i spowodować szybsze blaknięcie kolorów. Logicznym wnioskiem jest zatem, że im krócej, tym lepiej.

Jeśli do tej pory nie wypróbowałeś jeszcze programu do krótkiego prania w swojej pralce, pewnie zastanawiasz się, czy pranie po nim będzie tak samo czyste jak po praniu o normalnej długości. Odpowiedź jest niestety jedna - nie. Wynika to już z deklaracji producentów pralek, że krótki program prania zalecany jest wyłącznie do usuwania lekkich zabrudzeń. Po uruchomieniu programu krótkiego prania w pralce, czas trwania skróci się do ułamka normalnego czasu prania. Oznacza to, że poszczególne etapy prania ulegają skróceniu. Ze względu na fakt, że woda i środek piorący mają mniej czasu na usunięcie brudu i plam, po krótkim programie prania uporczywe plamy i zabrudzenia pozostaną.

Czy program do krótkiego prania pozwala na oszczędność kosztów energii elektrycznej?

Super czyste pranie po 15 minutach pozostaje więc marzeniem. Ale czy krótkie programy prania mają jakieś inne zalety? Program do prania trwający w porównaniu z innymi programami jedynie jedną dziesiątą czasu powinien mieć pozytywny wpływ na rachunek za energię elektryczną. Niestety, pozory mylą - pralka zużywa większość energii elektrycznej do podgrzewania wody. Krótszy czas prania nic tu nie zmienia. A wręcz przeciwnie - zużycie nawet wzrasta, ponieważ pralka musi pracować szybciej. Testy wykazują wyraźnie, że krótkie programy prania zużywają zarówno więcej energii elektrycznej, jak i wody niż programy o standardowej długości.

Wyjaśnia to również bardzo długi czas działania programów ekologicznych w pralkach. Pewnie już nieraz zadawałeś sobie pytanie, dlaczego program, który ma oszczędzać energię elektryczną, często trwa do trzech godzin? W przeciwieństwie do krótkiego programu prania, środek piorący ma więcej czasu, aby uporać się z plamami i nieprzyjemnymi zapachami, a tym samym uzyskać lepszy efekt prania. Pralka musi utrzymywać wysoką temperaturę tylko przez krótki czas, a bęben porusza się wolniej. Kombinacja taka jest znacznie bardziej korzystna niż krótkie programy prania. Z higienicznego i finansowego punktu widzenia korzystniejsze jest używanie ekologicznych programów do prania zamiast programów skróconych. Cierpliwość jest opłacalna również podczas prania.

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Color

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Detergent do wełny: delikatne pranie wełny i tkanin delikatnych

    Dlaczego środek do prania wełny i tkanin delikatnych ma tak duże znaczenie?