Skip to Content
Zbliżenie na dłoń osoby wybierającej program prania w pralce.

Programy prania w pralce

Pralka to jedno z najprzydatniejszych urządzeń, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Często jednak korzystamy z niej intuicyjnie i bez dłuższego zastanowienia. Prowadzi to często nie tylko do niepotrzebnego marnowania wody, czy zużywania zbyt dużych ilości detergentów. W najgorszym przypadku może nawet dojść do zniszczenia Twoich ulubionych ubrań. Warto więc wiedzieć, jaki program prania wybrać w przypadku różnego rodzaju materiałów i kolorów!

Podstawowe programy prania

W zależności od modelu pralki liczba programów prania może się znacznie różnić, ale praktycznie we wszystkich nowoczesnych urządzeniach znaleźć można kilka podstawowych trybów. Poniżej prezentujemy najważniejsze i najczęściej spotykane programy prania.

Pokrętło do wybierania programu prania w pralce.
Programy prania w pralce należy wybierać zgodnie z kolorami i materiałami znajdującymi się w bębnie.
  • Bawełna: Jest to jeden z podstawowych i najczęściej występujących programów prania w pralkach. Zwykle daje on możliwość wyboru temperatury między 30, a 95 stopni (pamiętaj jednak, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na metce!). Jest to program prania, który sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku T-shirtów, pościeli, spodni, koszul i innych ubrań wykonanych z mocnych materiałów. Warto pamiętać, że program do prania bawełny powinien być stosowany w przypadku mocniej zabrudzonych ubrań.
  • Syntetyczne: Tkaniny syntetyczne są zazwyczaj bardzo odporne na działanie wysokich temperatur, czy ścieranie. Do takich materiałów należą między innymi poliester, wiskoza, czy poliamid. Zazwyczaj w takim przypadku świetnie sprawdzi się program do prania tkanin syntetycznych. Uwaga: Pamiętaj, aby nie prać ubrań bawełnianych w programie dla syntetyków. Może to doprowadzić do poważnego zniszczenia materiału!
  • Delikatne: Program prania dla szczególnie delikatnych materiałów. Cechuje się przede wszystkim niską temperaturą i wolnymi obrotami bębna pralki. Pamiętaj jednak, aby nie był on znacznie wypełniony podczas prania delikatnych tkanin.
  • Mix: Jeżeli ubrania, które wrzucasz do bębna pralki wykonane są z różnego rodzaju materiałów i/lub mają różne kolory, warto skorzystać z programu prania „mix”. W tym przypadku szczególnie ważne jest jednak dokładne zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na metce (szczególnie jeżeli chodzi o temperaturę prania).
  • Pranie wstępne: Jest ono zazwyczaj wykonywane przed praniem zasadnicznym. Po zakończeniu prania wstępnego brudna woda jest odpompowywana, a następnie rozpoczyna się pranie zasadnicze. Ten program przeznaczony jest jedynie do szczególnie mocno zabrudzonej odzieży. W przeciwnym razie niepotrzebnie marnowana zużywana jest woda  i energia.
  • Pranie ręczne: Ten program prania jest zalecany dla szczególnie delikatnych tkanin. Może z powodzeniem zastąpić tradycyjne pranie ręczne. Zwróć jednak szczególną uwagę na dobór detergentów, które powinny działać z pełną mocą w niskich temperaturach. Postaw na Perwoll Wool, czyli płyn, który dba o najdelikatniejsze tkaniny już w temperaturze 20 stopni!
  • Szybkie pranie: Program ten jest przeznaczony do odświeżenia a nie usunięcia zabrudzeń) z odzieży. Ten cykl jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcesz przeprać swoje ubrania np. po treningu.
Mama pokazująca dwóm córkom programy prania w pralce.
Dzięki naszym poradom wybór właściwego programu prania jest dziecinnie łatwy!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi będzie Ci łatwiej dobrać odpowiedni program do prania. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić informacje na metce, dzięki którym dowiesz się jak prać dane ubranie. Wypróbuj nasz innowacyjny Skaner Metek, który pomoże Ci w zrozumieniu poszczególnych symboli prania.

Powiązane artykuły

  • Spódnica ze spodni

    Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

  • Kintsugi Jeans DIY

    Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

  • Podstawy zrównoważonej garderoby

    Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju