Skip to Content
Jasnoróżowy satynowy materiał.

ABC pielęgnacji tekstyliów: S jak satyna

Satyna już od wieków zalicza się do luksusowych materiałów. Dowiedz się, jak powstaje ta tkanina, jak ją prawidłowo pielęgnować i który środek piorący sprawi, że będzie lśnić.

Jedwabistość i gładkość satyny jest nieporównywalna. Nic dziwnego, że dziś, podobnie jak już wiele wieków temu, jest synonimem luksusu. Satyna jest stosowana do produkcji wielu luksusowych tekstyliów. Stosuje się ją do produkcji odzieży wizytowej, bielizny pościelowej, sukien ślubnych, pantofli baletowych, bielizny, a nawet podszewek do kurtek. Krótko mówiąc - satyna nadaje się do prawie wszystkich pięknych rzeczy.

Ale bez względu na to, jak cudownie miękka jest satyna, to naprawdę nie jest łatwa w praniu. Poniżej znajdziesz krótką historię tego materiału oraz ważne wskazówki i zalecenia dotyczące pielęgnacji i właściwego doboru środka piorącego Perwoll, który sprawi, że satyna nie straci swojego jedwabistego połysku.      

Krótka historia satyny

Nazwa satyny wywodzi się od miejsca pochodzenia tkaniny, czyli chińskiego miasta portowego Quanzhou, które w średniowieczu po arabsku nazywane było Zayton. Arabska nazwa przyjęła się i pozostała, gdyż satyna zaliczała się do wielu egzotycznych towarów, którymi handlowano pomiędzy Chinami, światem arabskim i Europą Zachodnią w średniowieczu. Ówcześnie satyna była wytwarzana wyłącznie z jedwabiu - i nadal jest często mylona z jedwabiem lub używana jako synonim. Podczas gdy jedwab jest bardzo specyficznym włóknem naturalnym, to satynę można wyprodukować z różnych rodzajów włókien. W dzisiejszych czasach tkaninę tą wytwarza się z bawełny, poliestru, nylonu lub wiskozy. Możesz spotkać się również z licznymi nazwami gatunków satyny, takimi jak: satyna jedwabna, satyna duchesse (zawierająca jedwab i/lub wiskozę), szermeza (z jedwabiu i/lub poliestru), satyna (z bawełny), polisatyna (z poliestru) i wiele innych odmian. Każdy rodzaj satyny różni się nie tylko wyglądem, ale również sposobem pielęgnacji i prania.

 

Widok na miasto i góry.

Dlaczego satyna wymaga szczególnej troski?

To, co sprawia, że satyna jest tak miło gładka, miękka i błyszcząca, sprawia również, że trudno ją prać. Połysk powierzchniowy satyny jest efektem załamania światła i unikalnej techniki tkania splotu. Zazwyczaj tak zwane nici osnowy biegną na zmianę nad i pod nićmi wątku. W przypadku satyny nici osnowy „unoszą się” nad czterema częściami wątku, tak że na powierzchni tkaniny widoczna jest dłuższa część nici osnowy. Metoda taka pozwala niciom odbijać więcej światła widzialnego, co sprawia, że tkanina jest gładka. Uszkodzenie włókien satyny powoduje utratę połysku i przyjemnej gładkości.        

Wskazówki dotyczące prania i pielęgnacji satyny

Należy zainwestować w środek pielęgnacyjny, który przeznaczony jest do tkanin delikatnych, takich jak satyna. Perwoll do wełny wnika głęboko we włókna i sprawia, że stają się one cudownie miękkie, jednocześnie zapobiega tworzeniu się kłaczków i węzełków na tkaninie.

Przed praniem -
zawsze sprawdź dwa razy i upewnij się, czy Twoje ubranie z satyny można prać w sposób inny niż pranie chemiczne. Informacje te znajdziesz na metce, jeśli nie wiesz jak je interpretować – przeczytaj o znaczeniu symboli na metkach.

Pranie -
pomimo tego, że zalecamy pranie ręczne wyrobów z satyny, to wiemy, że nie każdy ma na to czas - zwłaszcza w przypadku dużych elementów, takich jak satynowe prześcieradła. Jeśli zdecydujesz się na pranie satyny w pralce, pamiętaj o trzech rzeczach:

  1. używaj tylko chłodnej, letniej wody,

  2. wybierz program do prania delikatnego,

  3. dodaj w zależności od ilości prania odpowiednią ilość Perwoll Wool & Delicates


Suszenie -

elementy satynowe najlepiej zawsze suszyć na powietrzu. Większe elementy, takie jak satynową pościel, można również suszyć w automatycznej suszarce w najniższej możliwej temperaturze. Należy jednak wyciągnąć je przed całkowitym wysuszeniem i rozwiesić do wyschnięcia na powietrzu. Satyny nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury lub promieni słonecznych.

 

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Wool

    Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Jak prać jedwab?

    Pranie jedwabiu w domu wymaga użycia niskiej temperatury i delikatnego detergentu. Dowiedz się, jak zadbać o swoje ulubione jedwabne ubrania.