Skip to Content
Czerwony T-shirt podczas prania ręcznego

Środki powierzchniowo czynne

Dlaczego plama znika z żółtej sukienki lub różowej bluzki, kiedy umieścisz odrobinę detergentu w pralce? Odpowiedzią są jedne z głównych składników większości detergentów - środki powierzchniowo czynne. Dowiedz się więcej na temat tego chemicznego geniusza tutaj.

Dobrze wiedzieć

Jasne ubrania wiszące na drążku, obok nich zawieszony szalik i słomkowy kapelusz

Środki powierzchniowo czynne są bardzo ważnym komponentem środków do prania i czyszczenia. Ułatwiają one oddzielanie od włókien składników brudu i plam, powodują, że podczas prania lub czyszczenia utrzymują się one w wodzie i są z nią usuwane. Stosowane są wyłącznie środki powierzchniowo czynne ulegające biodegradacji.

W detergentach stosuje się głównie anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne.

 • Anionowe środki są szczególnie skuteczne w przypadku tłustych plam i zabrudzeń.
 • Niejonowe, czyli które w kąpieli piorącej nie tworzą jonów obdarzonych ładunkiem elektrycznym, są skuteczne w przypadku usuwania różnych zabrudzeń.

Jak stosujemy surfaktanty?

Perwoll używa śr. pow. czynnych, aby zagwarantować czyste pranie. Wszystkie są w pełni biodegradowalne. Środki powierzchniowo czynne mogą mieć bazę naftową lub być naturalnego pochodzenia (na przykład z oleju z ziaren palmowych). Jeśli olej z ziaren palmowych jest stosowany, jako baza, gwarantujemy, że olej ten pochodzi ze zrównoważonych upraw zgodnie z modelem RSPO Mass Balance do 2020 roku.

 • Opakowanie

  Zrównoważony rozwój jest kluczowy

  Przykładamy dużą wagę do opakowania aby było funkcjonalne i nadawało się do recyklingu.

 • Podróż Produkcyjna

  Podróż Produkcyjna

  Nagłe zwiększenie ilości CO2 w atmosferze powoduje ocieplanie się planety i jest głównym powodem zmian klimatu.

 • Twój Wkład

  Bądź częścią ruchu

  Blisko 80% zużywanej energii i śladu węglowego detergentów do prania wynika z fazy użytkowania, czyli przez faktyczny proces prania w domu.