Czerwony T-shirt podczas prania ręcznego

Środki powierzchniowo czynne

Dlaczego plama znika z żółtej sukienki lub różowej bluzki, kiedy umieścisz odrobinę detergentu w pralce? Odpowiedzią są jedne z głównych składników większości detergentów - środki powierzchniowo czynne. Dowiedz się więcej na temat tego chemicznego geniusza tutaj.

Dobrze wiedzieć

Jasne ubrania wiszące na drążku, obok nich zawieszony szalik i słomkowy kapelusz

Środki powierzchniowo czynne są bardzo ważnym komponentem środków do prania i czyszczenia. Ułatwiają one oddzielanie od włókien składników brudu i plam, powodują, że podczas prania lub czyszczenia utrzymują się one w wodzie i są z nią usuwane. Stosowane są wyłącznie środki powierzchniowo czynne ulegające biodegradacji.

W detergentach stosuje się głównie anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne.

  • Anionowe środki są szczególnie skuteczne w przypadku tłustych plam i zabrudzeń.
  • Niejonowe, czyli które w kąpieli piorącej nie tworzą jonów obdarzonych ładunkiem elektrycznym, są skuteczne w przypadku usuwania różnych zabrudzeń.

Jak stosujemy surfaktanty?

Perwoll używa śr. pow. czynnych, aby zagwarantować czyste pranie. Wszystkie są w pełni biodegradowalne. Środki powierzchniowo czynne mogą mieć bazę naftową lub być naturalnego pochodzenia (na przykład z oleju z ziaren palmowych). Jeśli olej z ziaren palmowych jest stosowany, jako baza, gwarantujemy, że olej ten pochodzi ze zrównoważonych upraw zgodnie z modelem RSPO Mass Balance do 2020 roku.