Wyobraź sobie scenę. Modelka kroczy dumnie po wybiegu z pustymi butelkami po płynie do mycia naczyń i opakowaniami na jajka zwisającymi z jej ramion. Ma na sobie spódnicę, która wcześniej była zasłoną prysznicową, i sandały wykonane z pociętych opon rowerowych. Czy wraca właśnie z wycieczki objazdowej po wysypisku śmieci? Nie, to jedynie odzwierciedlenie zamiłowania projektantki trashion do ubrań wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
Jednak upcykling śmieci i odpadów w celu przekształcenia ich w biżuterię, ubrania i dodatki nie jest już nowością przyciągającą wzrok. Dziś pomysł ten jest przyjmowany przez marki z branży gospodarstwa domowego i rozwijany w najbardziej intrygujących kierunkach, by wspierać zrównoważony rozwój. Przyjrzyjmy się przejściu trashion od eksperymentalnych frędzli do serca mainstreamu.
Słowo "trashion" pojawiło się po raz pierwszy na początku nowego milenium, choć nie jest do końca jasne, kto wypowiedział je po raz pierwszy. Ruch ten zyskał na popularności w Nowym Jorku pod koniec 2004 roku, kiedy to na parkietach imprez na Lower East Side królowało egzotyczne krawiectwo z zastosowaniem materiałów ze złomowiska.
Później koncepcję tę poznała szersza publiczność, dzięki pojawieniu się jej w amerykańskim reality show Project Runway w 2008 roku. Wyzwaniem zawodników było wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji swoich ubrań, haczykiem było fakt, że musiały to być części samochodowe. Rezultaty były oszałamiające - płaszcze i sukienki wykonane w całości z pasów bezpieczeństwa, winylu z siedzeń, gumowych mat podłogowych i innych części samochodowych - ale nie coś, co można było zwyczajnie wrzucić do pralki. Teraz, to jest to, co nazywasz upcyklingiem!
Połączenie trashion i części samochodowych ewoluowało w zaskakujący sposób. Projektanci nie muszą już szperać na złomowisku, wykopując zardzewiałe części, aby stworzyć z nich spódnicę. Obecnie zapraszani są do pracy z najnowocześniejszymi tkaninami pochodzącymi z recyklingu, przeznaczonymi do użytku w samochodach, i prezentują je jako odzież przyszłości.
Jednym z przykładów jest partnerstwo w 2015 i 2016 roku pomiędzy Ford Motor Company i Redress - organizacją charytatywną zajmującą się zrównoważonym rozwojem - w ramach Forum Redress: Ford Design Challenge. Przez dwa lata z rzędu zapraszali dziesięciu młodych projektantów z całego świata, aby na Fashion Weeku w Hongkongu przekształcali tkaniny z siedzeń samochodowych w odzież typu couture.
Tkanina została wykonana z mieszanki plastikowych butelek pochodzących z recyklingu i odpadów tekstylnych. I choć projektanci początkowo obawiali się, że materiał będzie zbyt sztywny lub ciężki, by z nim pracować, okazał się on zdolny do ujawnienia głębi koloru i faktury. Jeden ze zwycięskich projektów zainspirowany został lokalną architekturą, z asymetrycznymi sukniami w odcieniach szarości i miedzi, które przypominały przejście malowniczego Victoria Peak w Hongkongu.
Dziś trashion jest głównym nurtem, a odpadom lub porzuconym materiałom rutynowo daje się nowe życie, przerabiając je na ubrania. Nie jest to taktyka szokowa ani sztuczka marketingowa; to marki dostarczające swoim klientom to, czego chcą - sprytnego zrównoważonego rozwóju.
Coraz więcej linii odzieżowych wykorzystuje komponenty pochodzące z recyklingu, jak stroje kąpielowe wykonane z sieci rybackich Volcom lub jeansowe ubrania uszyte z plastikowych odpadów z oceanu autorstwa G-Star RAW. Junkyard couture rozciąga się również na akcesoria, z torbami, portfelami i pasami wykonanymi z odzyskanej gumy, pasów bezpieczeństwa i winylu. Freitag jest rynkowym liderem na tym froncie.
I żaden z powyższych elementów nie ustępuje jakością standardowemu bikini, kurtce jeansowej czy torebce. Wręcz przeciwnie, są to wysokiej klasy materiały, stworzone w oparciu o zrównoważony design, które są równie wygodne na plaży lub w miejskiej dżungli, jak i na wybiegu.
Możliwe, że mógłabyś zarzycić na siebie cały strój wykonany, od góry do dołu, z dyskretnie odzyskanych śmieci. W ten sposób nie tylko będziesz wspierać zrównoważony rozwój - będziesz wyglądała absolutnie fantastycznie, moja droga.
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of model wearing black on runway: Getty Images
Image of woman holding fishing net: Getty Images
Razem z marką Perwoll lubimy ludzi, którzy kreatywnie wykorzystują odpady. Jesteśmy również w trakcie podróży do działań zgodnych ze zrównoważonym rozwojem. Jeśli jesteś zainteresowany, dowiedz się więcej tutaj.