Skip to Content

Swetry dla pingwinów: najbardziej uroczy projekt upcyklingowy

Czy słyszałeś kiedyś historię o ciepłym odzieniu zrobionym na drutach, które uratowało urocze małe pingwiny? Nie, to nie jest jakaś szalona fantazja modowego blogera, to naprawdę się wydarzyło; upcyklingowe ubrania odegrały ogromną rolę w ratowaniu życia pingwinów dotkniętych wyciekiem oleju.

Niestety, plama oleju równie mała jak znaczek pocztowy jest więcej niż wystarczająca, aby zabić przedstawiciela gatunku małego pingwina. W jaki sposób? Olej powoduje, że ich pióra się rozdzielają i matują, a pingwin staje się bardzo zimny, ciężki i coraz mniej zdolny do polowania na żywność. Pozostawione bez leczenia, w końcu umierają z powodu ekspozycji i głodu.

Rozwiązanie: upcyklingowe wełniane swetry dla pingwinów. Kiedy pokryty olejem pingwin zostaje przyjęty do Kliniki Dzikiej Przyrody w Phillip Island Nature Park w Australii, wełniany pulower przychodzi z pomocą, zapobiegając czyszczeniu piół przez pingwina i połykaniu oleju, dając jednocześnie personelowi więcej czasu, aby dokładnie go oczyścić.

Pingwin noszący wełniany sweter z recyklingu chroniący go przed skutkami wycieku oleju

Ostatni poważny wyciek oleju miał miejsce w pobliżu wyspy Phillip w 2001 roku, gdzie ucierpiało 438 małych pingwinów.1 Na szczęście, dzięki walecznej determinacj w zapewnianiu upcyklingowych, wełnianych swetrów dla pingwinów, 96% z nich zostało uratowanych, zrehabilitowanych i wypuszczonych z powrotem na wolność.

Kontynuacja pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Szczęśliwym zakończeniem historii jest niebywały sukces programu. Fundacja Pingwina została zalana dziesiątkami tysięcy małych wełnianych swetrów, do tego stopnia, że poproszono zwolenników, by przestali je wysyłać.

Jednak fundacja nadal wspiera ochronę pingwinów. Poprzez sprzedaż małych sweterków dla pingwinów (o niewłaściwym rozmiarze, kształcie, rodzaju wełny) zbierają fundusze na badania nad pingwinami małymi, ochronę przyrody i klinikę dzikiej przyrody. Rozdają również część swoich upcyklingowych swetrów do innych ośrodków ratownictwa dla dzikich zwierząt, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Wreszcie, małe swetry dla pingwinów pełnią rolę materiałów edukacyjnych dla uczniów i społeczeństwa o zrównoważonym rozwoju i niszczycielskim wpływie, jakie zanieczyszczenie morza i wybrzeży ma na przyrodę i środowisko. Jeśli myślisz o przekazaniu wełnianych swetrów malutkim pingwinom lub lokalnej organizacji charytatywnej, oto kilka kroków, jak najlepiej wyprać wełniane ubrania.

Ściąga z instrukcją prania wełny w pralce

Niezależnie od tego, czy w malutkim rozmiarze, czy tym dla dorosłych, wełniane swetry muszą być prawidłowo wyprane. Oto jak:

 1. Przeczytaj informacje na metce: Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na włożenie wełnianej odzieży do pralki, czy wolisz wyprać ją ręcznie, musisz sprawdzić metkę czy nie ma na niej specjalnych instrukcji. Zwykle wskazuje ona, który z tych sposobów postępowania jest lepszy.
 2. Użyj woreczka z siatki: Jeśli posiadasz już jednen przeznaczony do prania w nim delikatnych przedmiotów, warto użyć go również do odzieży wełnianej. Mimo, że siatka nie jest absolutnie konieczna, zapobiega ona zaczepianiu się odzieży na innych rzeczach wewnątrz bębna i potencjalnym uszkodzeniom.
 3. Korzystaj z programu dla wełny: Większość pralek posiada program do prania odzieży wełnianej. Jeśli Twoja pralka go nie posiada, nastaw program z najzimniejszą wodą, aby zapobiec skurczeniu wełny. Alternatywnie, pralka może również posiadać ustawienie prania ręcznego, które jest na tyle delikatne, że można je stosować w przypadku wełny.
 4. Dodaj: Perwoll Wool i płyn do prania Delicates Fibrecare Advanced: Płyn do prania jest specjalnie opracowany dla wełny i delikatnej odzieży. Użyj nakrętki i instrukcji, aby zmierzyć, ile płynu potrzebujesz.
 5. Suszenie na powietrzu: Po wypraniu wełny, powieś ubranie, aby wyschło na powietrzu. Nie używaj suszarki bębnowej: może to doprowadzić do skurczenia. Jeśli w wełnie jest nadmiar wilgoci, zawiń ubranie w czysty ręcznik i dobrze wyciśnij. Następnie delikatnie rozciągnij je do wyschnięcia.

Image credits:
Header image: Shutterstock
Image of penguin in pink pullover: Getty Images

Źródła:
1. Knits for Nature

Pingwiny są świetne, prawda? Wiesz, co jeszcze jest świetne? Pięć sposobów pracy Perwoll na rzecz zrównoważoności Przeczytaj więcej tutaj.

Powiązane artykuły

 • Co jest śmieciem dla jednej kobiety...

  Innowacja + wolna moda = magia Chcesz inspiracji ze świata trashion?

 • Ewolucja mody vintage

  3 rzeczy, które przeszły więcej metamorfoz niż Madonna

 • Blackyoto: Najczarniejsza czerń

  Co łączy ze sobą uczciwą modę i i najciemniejszy barwnik na świecie

 • Co jest śmieciem dla jednej kobiety...

  Innowacja + wolna moda = magia Chcesz inspiracji ze świata trashion?

 • Ewolucja mody vintage

  3 rzeczy, które przeszły więcej metamorfoz niż Madonna

 • Blackyoto: Najczarniejsza czerń

  Co łączy ze sobą uczciwą modę i i najciemniejszy barwnik na świecie