Skip to Content
Kobiety podczas zakupów vintage

Właściwy sposób prania: sukienka bieliźniana w stylu vintage

Sukienki bieliźniane vintage powracają do mody. Nic dziwnego - czy jest coś bardziej seksownego i kobiecego? Ponieważ przemysł modowy powoli, ale nieuchronnie, zobowiązuje się do bardziej zrównoważonego, społecznie świadomego podejścia do zakupów, nigdy nie było lepszego momentu, aby zrezygnować z ubran szytych wedle zasad fast fashion na rzecz ubrań vintage.

Kiedy już znajdziesz swoją nową, ulubioną sukienkę vintage, z pewnością zadasz sobie pytanie: "Jak to wyprać?". Szczególnie w sytuacji, gdy jest to delikatny materiał, taki jak jedwab lub aksamit, a metka z informacją na temat pielęgnacyji nie jest nigdzie widoczna. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii, jak wyprać i jak najlepiej dbać o ubrania vintage.

Zanim wypierzesz swoje najlepsze znaleziska vintage

Nawet najlepsze ubrania vintage są po prostu... stare. Oznacza to, że znaleziona przez Ciebie sukienka jest delikatna i może być uszkodzona. Drugim wyzwaniem jest to, że może brakować metki, która pomogłaby Ci zidentyfikować tkaninę. Jeśli nie jesteś pewna, obchodź się z nią ostrożnie.

W materiałach vintage najczęściej brakuje chemicznego wykończenia ochronnego, które poprawia wygląd i trwałość nowoczesnych tekstyliów. W dawnych czasach odzież była często wykonywana z jedwabiu lub brokatu, barwienie nie zawsze odbywało się szybko, a wykończenia były delikatne.

Kobieta ubrana w klasyczną sukienkę - podążaj za naszymi wskazówkami dotyczącymi prania sukienek, jeśli je masz

Pierwsze pytanie brzmi: "Czy jest to jedwab?". Jeśli nie jesteś pewien, zrób test dotykowy: pocieraj tkaninę dłońmi. Prawdziwy jedwab jest niezwykle miękki i ciepły, gdy go pocierasz. Następnie przeciągnij tkaninę przez pierścionek: sztuczny jedwab będzie się marszczył, podczas gdy prawdziwy przesuwał bez problemu. Jeśli tkanina jest wzorzysta, sprawdź odwrotną stronę. Oryginalny jedwab będzie miał wzór widoczny z jednej strony i jego kontur na odwrocie. Jedwab syntetyczny będzie miał wzór widoczny tylko z jednej strony.

Porzuć fast fashion i nauczy się dbać o swoją odzież vintage

Jak najlepiej dbać o ubrania vintage, które od lat zalegają szafie? Oto trzy proste kroki, które powinnaś wykonać, aby przywrócić im świetność:

1. Właściwy produkt: Większość materiałów vintage może być z powodzeniem prana ręcznie. Jednak dla ich bezpieczeństwa najpierw nanieś delikatny płyn do prania po wewnątrznej stronie ubrania, aby zobaczyć, jak reaguje. Jeśli zacznie sie marszczyć lub farbować, zabierz sukienkę do pralni chemicznej.

Wskazówka: Wszystkie plamy należy usuwać przed praniem przy użyciu odpowiedniego produktu, takiego jak Perwoll Wool i Delicates Fibrecare Advanced, w przeciwnym razie plama może szybko wniknąć w tkaninę.

2. Delikatne pranie ręczne: W przypadku szczególnie wrażliwej lub delikatnej odzieży damskiej najlepiej jest unikać pralki. Zamiast tego, wlej kilka kropel delikatnego płynu do prania do umywalki, wypełnij ją chłodną wodą i powoli przesuwaj bieliźnianą sukienkę vintage w wodzie. Wypłucz co najmniej dwa razy przed delikatnym wyciskaniem nadmiaru wody. Uwaga: nigdy nie wykręcaj tkaniny.

3. Susz na płasko: Gdy ubranie jest gotowe do wyschnięcia - zwłaszcza jeśli jest ono ciężkie - połóż je płasko, ostrożnie układając je tak, aby zapobiec powstawaniu zagięć.

Jak prać sukienkę vintage z normalnego materiału

A co, jeśli Twoje ubranie vintage nie jest uszyte z jedwabiu lub innej delikatnej tkaniny? W pralce możesz prać bawełnę, len, poliester, nylon i większość innych materiałów syntetycznych. Użyj delikatnego płynu do prania i ustaw program na pranie ręczne. Jeśli natomiast sukienka bieliźniana w stylu vintage wykonana jest z krepy, tkanych włókien lub włókien wiskozowych będzie musiała zostać wyprana profesjonalnie. Delikatny surowy jedwab najlepiej również pozostawić profesjonalistom.

"Elegancja to jedyne piękno, które nigdy nie przemija." – Audrey Hepburn

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of woman wearing a slip dress over a shirt: Nabile Quenum/Blaublut-Edition.com
Graphic of a handwash  symbol: Shutterstock

Powiązane artykuły

 • ShopNOholic

  Sprawdzone i genialne: skuteczne sposoby nieulegania fast fashion.

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • ShopNOholic

  Sprawdzone i genialne: skuteczne sposoby nieulegania fast fashion.

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.