Skip to Content
Brunetka trzymająca przed twarzą kołnierz golfowy swojego niebieskiego swetra

15 rad, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się ulubionymi ubraniami

Każdy ma swoje ulubione ubranie. Może to przynosząca szczęście para dżinsów albo wełniany sweter. Nieubłagany upływ czasu odciśnie swe piętno również na nich – materiał na łokciach i kolanach się rozciągnie, a zamek przestanie działać. Aby pomóc Ci skuteczniej dbać o swoje ubrania, przygotowaliśmy specjalny poradnik:

1. Czytaj metki ubrań

Zacznijmy od podstaw: jeśli zależy Ci na Twoich ubraniach, czytaj instrukcje znajdujące się na metkach. Na tym małym skrawku kryją się cenne informacje – to ważne, czy widnieje tam symbol „prać w niskiej temperaturze” czy „tylko czyszczenie chemiczne”.

2. Przed praniem sortuj odzież według tkaniny i koloru

Pamiętaj, aby prać osobno ubrania o różnych kolorach i z różnych tkanin. Oddziel bawełnę od wełny, a tkaniny ciemne od jasnych. Każda kategoria ma inne wymagania dotyczące temperatury i cyklu prania, dlatego lepiej ich nie mieszać.

3. Unikaj przeładowania pralki

Nie ulegaj pokusie wypełnienia bębna pralki po same brzegi. Ubrania nie zostaną dokładnie wyprane, a dodatkowo będą ocierać się o siebie nawzajem, co wpłynie negatywnie na ich żywotność.

Dżinsy w pralce

4. Używaj odpowiednich dawek detergentów

Zastanawiasz się, jak utrzymać wysoką jakość tkanin? Nie używaj większej niż zalecana ilość detergentów. Nie wpłynie to na poziom czystości ubrań, a nadmiar środka osadzi się na nich, przez co staną się sztywne i nieestetyczne.

5. Pierz w niskiej temperaturze

Pranie w zbyt ciepłej wodzie może sprawić, że ubranie się skurczy. Szczególnie wrażliwa pod tym względem jest wełna. Dokładnie sprawdź wytyczne na metce i ustaw prawidłową temperaturę. Nie martw się – Twój detergent poradzi sobie także w niższej temperaturze.

6. Zapnij suwak i guziki

Dzięki zapięciu ubrań na suwaki i guziki unikniesz ich splątania w bębnie pralki. Niezapięty suwak mógłby zahaczyć o Twoją ulubioną bluzkę i wydrzeć w niej dziurę.

Widok na guziki dżinsów

7. Pierz ubrania na lewej stronie

Zachowaj na dłużej kolory i faktury ulubionej odzieży, piorąc ją na lewej stronie. Dzięki temu dżinsy nie wyblakną tak szybko, mechacenie swetrów zostanie ograniczone, a nadruki na T-shirtach pozostaną w dobrym stanie na dłużej.

8. Używaj siatkowego worka

Aby zapewnić ulubionym ubraniom dodatkową ochronę, przed upraniem włóż je do siatkowego worka. Takie rozwiązania są przeznaczone do prania bielizny, ale możesz je wykorzystać także w przypadku innych ubrań.

9. W miarę możliwości susz ubrania na wolnym powietrzu

Suszarki automatyczne są wygodne, ale generowane przez nie ciepło może doprowadzić do nieodwracalnego skurczenia lub rozciągnięcia tkanin. Jeśli tylko możesz, rozwieś ubrania do wyschnięcia na wolnym powietrzu. Dzięki temu przedłużysz żywotność ubrań i ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Jasne ubrania wiszą na sznurku na świeżym powietrzu

10. Zainwestuj w dobre wieszaki

Tanie druciane wieszaki nie są dobre dla ubrań. Przez nie tkanina na ramionach naciąga się, a odzież wygląda workowato. Zainwestuj w zestaw drewnianych wieszaków dobrej jakości. Dzięki temu Twoja odzież zachowa odpowiednią formę.

11. Zaprzyjaźnij się z igłą i nićmi

Och nie! Dziura w ulubionych spodniach. Nie wyrzucaj ich – chwyć igłę z nitką i przekonaj się, co możesz zdziałać. Naprawienie sporni może być łatwiejsze, niż myślisz.

12. Składaj włóczkową odzież

Cięższe ubrania, takie jak wełniane swetry, nie powinny być przechowywane na wieszakach, ponieważ z czasem rozciągają się pod własnym ciężarem. Złóż je i ułóż jedno na drugim.

Złożone ubrania na drewnianej podkładce i na białym tle

13. Przechowuj w suchym, chłodnym miejscu

W Twojej szafie powinno być chłodno, sucho i niezbyt tłoczno. Pozostaw odpowiednią przestrzeń między ubraniami, aby uniknąć zagnieceń i płowienia. Jeśli Twoja szafa pęka w szwach, może nadszedł czas na wdrożenie zrównoważonych rozwiązań?

14. Pierz rzadziej

Noszenie codziennie świeżej bielizny to jedna z podstawowych zasad higieny, ale nie dotyczy ona spodni czy żakietów. Pozostaw je na noc do wywietrzenia, a z powodzeniem będziesz mogła założyć je jeszcze co najmniej dwa lub trzy razy.

15. Używaj lawendy

Włóż gałązki lawendy do przepuszczającego powietrze muślinowego woreczka i połóż go obok ubrań. Taki woreczek nie tylko nada ubraniom przyjemny zapach, ale też zapobiegnie zalęgnięciu się moli w szafie.

Biały top z fioletowymi kwiatami na tle białych desek

Image credits:
Header image: Shutterstock
Image of overloaded washing machine: Shutterstock
Image of a close-up of jeans button: Shutterstock
Image of clothes air-drying: Stocksy
Image of a stack of folded knitwear: Stocksy
Image of a small bouquet of lavender: Shutterstock

Powiązane artykuły

 • Trzy sposoby naprawy sukienek

  Jak naprawić sukienkę – pęknięty szew, rozdarcie i oberwany rąbek

 • 1 koszula na 6 sposobów: Akcesoria

  Prosta biała koszula w sześciu różnych odsłonach.

 • 1 koszula na 6 sposobów: Zdobienia

  Prosta biała koszula w sześciu różnych odsłonach — zdobienia.

 • Trzy sposoby naprawy sukienek

  Jak naprawić sukienkę – pęknięty szew, rozdarcie i oberwany rąbek

 • 1 koszula na 6 sposobów: Akcesoria

  Prosta biała koszula w sześciu różnych odsłonach.

 • 1 koszula na 6 sposobów: Zdobienia

  Prosta biała koszula w sześciu różnych odsłonach — zdobienia.