Skip to Content
Dwie kobiety kupują używane ubrania

Zakupoholizm – nie kupuj nowych, przerabiaj używane

Bez względu na to, jak wygodne, twarzowe i bliskie naszemu sercu są nasze klasyczne ubrania - co jakiś czas, fast fashion będzie próbowało zwabić Cię do dokonania zakupu pod wpływem impulsu. Oto, jak oprzeć się tym syrenim śpiewom i zamiast tego kontynuować przygodę z przerabianiem odzieży vintage i własnych ubrań, które już posiadasz.

Pamiętaj o swoich wysłużonych ubraniach

Pomyśl o fast fashion jako podstępnym kochanku, bezsensownym romansie, który pozostawi Cię niespełnioną i co gorsza z wyrzutami sumienia po powrocie do domu, do szafy wypełnionej Twoimi ulubionymi starymi ubraniami. Dlaczego miałabyś kiedykolwiek zdradzać ten miękki wełniany kardigan wykonaną przez Twoją babcię, doskonałej jakości jeansy, które pasują do Twojej sylwetki, lub bawełnianą letnią sukienkę, która podróżowała z Tobą po świecie?

Łatwo jest zapomnieć o wartości tego, co już masz w domu, gdy zmierzysz się z nową, kuszącą odzieżą fast fashion. Może to być błyszcząca sukienka na imprezę, która uwodzi Cię modnym krojem i zmysłową tkaniną. A może flirtujesz z koszulką z ironicznym popkulturalnym sloganem, która będzie zabawna przez jedną gorącą minutę?

Spróbuj sobie wyobrazić zastąpienie jednego ze swoich wysłużonych ubrań nowym zakupem. Przekonasz się, że żaden szybki modowy romans - jak mówi autorka bestsellerowej książki New York Times Marie Kondo - nie spowoduje, że zaiskrzy tak, jak między Tobą a zaufanym elementem garderoby, który był u Twojego boku przez wszystkie wzloty i upadki.

Grafika, która pokazuje jak możesz zakochać się (ponownie) w swoich ubraniach

Przerób swoje skarby vintage

Stworzyłaś głęboką relację ze swoimi ubraniami; Wasza wspólna przeszłość jest wypełniona wspomnieniami. Udowodniły one swoją wartość, a Ty dokładnie wiesz, które elementy komponują się ze sobą najlepiej. Ta relacja gwarantuje komfort, ale czy się nie nudzisz?

Kobieta zadowolona z zakupów vintage
 • Zmień swoją modową rutynę, umawiając się na randkę z każdą pojedynczą pozycją w swojej szafie. Weź każde ubranie, od nudnej koszuli biznesowej po seksowną małą czarną, na miasto. A zwłaszcza te ubrania, które zostały zdegradowane i leżą od dłuższego czasu na dolnej półce.
 • Jeśli czujesz, że Twoje ubrania zyskałyby na drobnej metamorfozie, podejmij się przeróbek, napraw i upcyklingu. Kiedy Twoi starzy towarzysze pojawią się w nowym modnym świetle, zakochasz się w nich na nowo.

Oprzyj się pokusie

Spójrzmy prawdzie w oczy - czasami idziemy na zakupy tylko po to, by poczuć ten dreszcz, który może nam dać nowy zakup. Nie bez powodu mówi się o zakupach na poprawienie humoru! Pozbądź się uzależnienia od fast fashion dzięki tym inteligentnym strategiom.

1. Kupuj doświadczenia, a nie rzeczy
Zamiast wydawać ciężko zarobione pieniądze na odzież zombie, która rzadko ujrzy światło dzienne, gdy moda przeminie, zainwestuj we wspomnienia na całe życie. Powiedz "nie" nowej sukience, ale "tak" kursowi gotowania, całodziennej wędrówce po górach lub biletom na ten przebojowy musical. Opieraj się pokusie na bieżąco, a Twoje modowe oszczędności mogą wkrótce osiągnąć wartość wakacji. Bonus: Wszystkie te wydarzenia, wycieczki i kursy, pozostawiają mniej czasu wolnego na zakupy, a tym samym mniej pokus ze strony fast fashion. 

2. Bądź sknerą
Wyeliminuj pokusę, stając się sknerą. Jeśli nie będziesz nosić ze sobą karty kredytowej lub dużych ilości gotówki, unikniesz zakupów pod wpływem impulsu - dosłownie nie będziesz w stanie ich wykonać. Bycie sknerą nigdy nie było tak przydatne.

Zadowolona kobieta kupuje używane ubrania na pchlim targu

3. Odzież vintage zamiast nowej
Nie musisz kupować nowych ubrań, żeby poczuć radość z zakupów. Ubrania, które są nowe dla Ciebie to również nowe ubrania. Być może samo polowanie na nie okaże się dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące. Najlepsze butiki vintage, pchle targi i sklepy charytatywne są wypełnione skarbami, które czekają na odkrycie.

Dbaj o swoje wysłużone ubrania

 • Oczywiście, jeśli planujesz żyć długo i szczęśliwie z ubraniami, które już posiadasz, będziesz chciała, aby wyglądały one jak najlepiej przez długi czas.
 • Pierz ręcznie delikatne tkaniny
 • Przechowuj ubrania zimowe w ciemnym, suchym miejscu w ciągu lata
 • Odnów włókna długo używanej odzieży piorąc je z płynem Perwoll

Image credits:
Header image: Stocksy
Image of woman wearing a polka-dot dress: Getty Images
Image of woman shopping in a flea market: Getty Images

Powiązane artykuły

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Kintsugi Wollpulli DIY

  Naprawa wełnianego swetra z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.