Skip to Content

Modne DIY, czyli jak przerobić kurtkę jeansową

Haft, nadruk, czy cięcie - istnieje wiele sposobów, aby ze starej kurtki jeansowej stworzyć nowy element garderoby. Kurtka jeansowa nigdy nie wychodzi z mody i w każdej dobrze wyposażonej szafie ma swoje stałe miejsce. Jednak każdy miłośnik mody wie, że monochromatyczne kurtki jeansowe, czy to stare, czy nowe, mogą szybko się znudzić. Dzięki kilku prostym zabiegom można to szybko zmienić. Zabieramy się za przerabianie kurtki jeansowej.

Przerabianie ubrań jest w modzie

W czasach szybkiej mody, wiele ubrań nie przeżywa nawet jednego sezonu. W rezultacie szafy są przepełnione „trupami”, albo stosy ubrań lądują w kontenerze. Coraz więcej osób chce przeciwstawić się takim zachowaniom konsumentów, stawiając na zrównoważony rozwój. Kwestionują procesy produkcji i uprawy oraz aktywnie włączają zrównoważone działania w życie. Jedną z możliwości jest tzw. upcykling mebli i ubrań.

To, co było powszechne 50 lat temu, teraz znów staje się modne. Nieuszkodzone ubrania nie są już wyrzucane, lecz ozdabiane i przerabiane. Z reguły nie jest do tego potrzebna żadna specjalna wiedza ani doświadczenie. Mając odpowiednie instrukcje, można z łatwością zrobić nowe ubrania ze starych. Upcykling to nie tylko zrównoważony rozwój, ale także ekscytujący projekt, w którym warto spróbować swoich sił. Przecież miło jest stworzyć coś własnego.

Liczne artykuły w internecie pokazują, jak łatwo jest samemu stworzyć nowy look. Wśród nich jest wiele instrukcji dla początkujących i zaawansowanych, które prezentują, jak przerobić kurtkę jeansową. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze i najpiękniejsze pomysły.

Jak ozdobić kurtkę jeansową białymi napisami, malunkami i naszywkami

Kurtki jeansowe są uniwersalnym elementem garderoby. Pasują prawie do każdego stroju: letniej sukienki, kolorowej koszuli lub modnej bluzki. Jeśli klasyczne modele lub stare kurtki jeansowe wydają ci się nudne, możesz je urozmaicić za pomocą kilku prostych kroków.

Popularnym sposobem na przerabianie kurtki jeansowej jest biały napis. Wybierz ciekawe hasło lub imię i ozdób nim tył swojej kurtki. Możesz to zrobić z pomocą drukarki lub samodzielnie, używając specjalnego tuszu do tkanin. Jeśli nie jesteś pewna, czy potrafisz tak dobrze odręcznie malować, przygotuj kartonowy szablon. Oczywiście nie musi to być koniecznie napis, równie dobrze wygląda rysunek lub prosta grafika. W tym przypadku mówimy jedynie o malowaniu na biało. Jeszcze prostszym sposobem na urozmaicenie kurtki jeansowej jest naprasowanie lub przyszycie naszywek. W internecie i w wybranych sklepach można kupić interesujące naszywki w różnych rozmiarach. Wybierz swoje ulubione i zabierz się za przerabianie kurtki jeansowej. 

Wskazówka: Tkaniny jeansowe można szybko i łatwo przerobić w kilku prostych krokach. Dotyczy to nie tylko kurtki jeansowej. Możesz także samodzielnie przerobić lub naprawić jeansowe spodnie.

Jak przerobić kurtkę jeansową perłami i haftami

Alternatywą dla buntowniczego wyglądu jest przerabianie kurtki jeansowej za pomocą bardziej szlachetnych aplikacji, takich jak perły, hafty, czy brokat. Rękawy ozdobione perłami i cyrkoniami przyciągają wzrok. Tasiemki można również wykorzystać do atrakcyjnego załatania dziur i pęknięć. Taki look będzie idealny na długie imprezowe wieczory.

Modny styl boho z kolorowych tkanin jest popularny na festiwalach muzycznych. Połączenie koronek, frędzli i kolorowych nadruków to również idealny sposób na nadanie kurtce całkowicie indywidualnego wyglądu, który będzie przyciągać wzrok. To wszystko wydaje Ci się zbyt czasochłonne i trudne? Czasami zwykła zmiana koloru kurtki jeansowej może pomóc nadać jej nową świeżość. Albo po prostu sięgnij po nożyczki i skróć kurtkę jeansową lub zmień ją w kamizelkę.

Przy okazji, nawet po przerobieniu kurtki jeansowej, pierz ją zgodnie z informacjami na metce. Perwoll ma dla Ciebie odpowiednie środki piorące. W przypadku ozdób, takich jak cekiny, perły, cyrkonie i ozdobne guziki, przed praniem należy włożyć kurtkę jeansową do specjalnego woreczka do prania.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju