Skip to Content
Eine Frau mit kurzer Jeanshose und weißem Oberteil steht am Straßenrand und hält eine Hand in die Luft

Jak skrócić jeasny: samodzielnie uszyj nowe szorty

Jeansowe szorty to jeden z klasyków każdej letniej garderoby. Tworzenie ich samodzielnie wcale nie jest skomplikowane i może być wykonywane na wiele różnych sposobów. Szorty z jeansu nigdy nie wyjdą z mody, a przy odrobinie wysiłku można je przekształcić w naprawdę ciekawe elementy garderoby. Wystarczy połączenie z lekką bluzką lub T-shirtem, sandałami i mamy perfekcyjny outfit na upalne dni. Dowiedz się, jak obciąć spodnie na spodenki!

Obetnij jeansy i noś je jako szorty

Jeśli Twoje ulubione jeansy nie wyglądają najlepiej po latach regularnego noszenia, możesz dać im nowe życie. Długie spodnie są zazwyczaj idealnie dopasowane w biodrach i udach. Jeśli więc stworzysz z nich szorty, wiesz, że na pewno będą pasowały idealnie.

Inną zaletą jest to, że długość i styl szortów można wybrać indywidualnie. Na przykład, jeśli postanowisz skrócić czarne jeansy, zamienisz je w eleganckie szorty. Nie potrzebujesz więcej niż jednego popołudnia, aby odmienić swoje spodnie – nie wymaga to także szczególnej wiedzy czy umiejętności.

Nawet jeżeli stworzysz szorty z nieco starszych, spranych jeansów, nadal będziesz mogła je nosić przez kolejnych kilka lat. Jeans jest bardzo trwałym materiałem, który może wytrzymać wiele prań. Zwłaszcza, jeżeli pielęgnujesz go odpowiednim produktem z gamy Perwoll, na przykład Perwoll Renew & Repair, który delikatnie czyści tkaniny.

Jak obciąć spodnie na spodenki?

Oprócz starej pary dobrze dopasowanych jeansów potrzebne będą ostre nożyczki, ołówek, igła i nitka, klej do tkanin lub maszyna do szycia. Najpierw zakładamy jeansy na siebie i zaznaczamy ołówkiem miejsce, w którym ma być obszycie. Następnie zdejmij spodnie i połóż je na płaskiej powierzchni. Jeśli dół szortów ma być obszyty, pamiętaj aby zostawić około 2 centymetry więcej przy obcinaniu. Tylna część nogawek także powinna być nieco dłuższa niż przednia.

Po skróceniu spodni przymierz je ponownie, aby sprawdzić, czy mają odpowiednią długość. Zawsze lepiej jest na początku zostawić nieco dłuższe szorty, a potem w razie potrzeby dodatkowo je skrócić. Ostatni krok polega na nadaniu spodenkom zużytego wyglądu za pomocą nożyczek i papieru ściernego lub dodania im nieco elegancji przy pomocy koronki.

Eine Frau mit kurzer Jeanshose und weißem Oberteil in einer Holzhütte

Jak skrócić jeansy: pomysły na jeansowe szorty

Podobnie jak długie jeansy, szorty jeansowe występują w wielu różnych stylach. Szczególnie obszycie decyduje o efekcie końcowym. Na przykład, jeśli nie zszyjesz nogawek i pozostawisz je postrzępione, będą wyglądały swobodnie. Efekt ten uzyskasz samoistnie po kilku praniach, ale możesz też mu trochę pomóc przejeżdżając otwartymi nożyczkami po obszyciu.

Ciekawym wyborem jest także obszycie wywinięte na zewnątrz, w taki sposób, że kilka centymetrów wewnętrznego materiały jest widoczne na nogawce. Jeśli wolisz bardziej klasyczny wygląd, wywiń obszycie do środka i przyszyj je. W przypadku ciemnych spodni będzie wyglądało to tak, jakby zostały one oryginalnie zakupione w takiej długości.

Spodenki jeansowe nabiorą indywidualnego charakteru, jeśli połączysz je z innym materiałem, przymocowanym do obszycia. Na przykład aksamitne wstążki lub koronki można z łatwością przykleić za pomocą specjalnego kleju do tkanin. Oczywiście w taki sam sposób możesz ozdobić pas, kieszenie lub szwy boczne.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Podarta koszula — Kintsugi

  Naprawa podartej koszuli z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Podarta koszula — Kintsugi

  Naprawa podartej koszuli z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju