Perwoll Perwoll Perwoll

#Relearn

Zrozumieć slow fashion

Slow fashion: wyjaśniony

Kobieta demonstrująca prawdziwy koszt mody, patrząc na „100% organiczny” znacznik na sukience

Nasze indywidualne decyzje o zakupie mniejszej ilości nowych ubrań i dbaniu o te, które już posiadamy, mogą brzmieć jak kropla w modowym oceanie, ale każdy z nas może przyczynić się do sukcesu ruchu slow fashion. Nadszedł czas, aby zmniejszyć nasz szalony modowy konsumpcjonizm, zwrócić większą uwagę nie tylko na to, co nosimy, ale i na to, jak nosimy.

Obecnie kilka ruchów slow fashion zyskuje na popularności w świecie mody. Przyglądamy się temu, jak bardzo się one różnią, a jednocześnie jak są ze sobą połączone. Pojmij zrównoważoną modę dzięki zrozumieniu najważniejszych haseł i filozofii stojącej za nimi.

Czym jest zrównoważona moda?

Kobieta trzyma kawałek kremowej tkaniny slow fashion

Zrównoważona moda jest często używana jako synonim mody ekologicznej lub organicznej. Może nim być, ale niekoniecznie ogranicza się do tekstyliów przyjaznych dla środowiska i często idzie w parze z etykietami, takimi jak moda wegańska/przyjazna zwierzętom. Czasami jest ona wytwarzana z włókien pochodzących z recyklingu lub odzieży upcyklingowej, ale gdy jest wytwarzana od podstaw, zrównoważona moda jest produkowana zgodnie z pewnymi wytycznymi1, ograniczającymi stosowanie pestycydów, herbicydów i toksycznych barwników. Jednak samo to, że dana odzież ma ekologiczną etykietę, nie oznacza, że jest od razu przyjazna dla środowiska. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że fast fashion to brudny przemysł2, ale nawet moda ekologiczna może przyczynić się do zanieczyszczenia naszych oceanów. W związku z tym, że mikrocząsteczki z włókien syntetycznych docierają do naszych dróg wodnych, istnieje szansa, że w gruncie rzeczy możemy jeść nasze własne ubrania3. Użyj worka do prania GUPPYFRIEND, aby Twoje ubrania były przyjazne dla środowiska i oceanu, od fabryki aż do momentu prania.

Prawdziwy koszt zrównoważonej mody koncentruje się na: wpływie mody na środowisko naturalne. Zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zanieczyszczenia powodowane przez produkcję odzieży, zanieczyszczeniami wody pochodzącymi z prania oraz śmieciami powstałymi w wyniku wyrzucania ubrań.

Czym jest sprawiedliwa moda?

Kobieta wspierająca ruch slow fashion poprzez szycie

Fair fashion to znalezienie równowagi między tym, co chcemy, a tym, jak to produkujemy. Łączy potrzebę eliminacji ludzkiego cierpienia i wyzysku z łańcucha dostaw4. Ruch fair trade wspiera producentów z krajów rozwijających się, zapewnia uczciwe stawki i chroni prawa pracowników. Promuje też systemowe zmiany zwiększające sprawczość wśród pracowników, metody produkcji ograniczające wpływ na planetę i łączy je z modą zrównoważoną. Ekologicznie wytwarzane produkty nie szkodzą planecie. Konkretniej zmniejszają oddziaływanie na nią mody w krajach, gdzie sadzi się bawełnę, farbuje materiał na jeansy, a pracownicy mają kontakt z chemikaliami przy produkcji tekstyliów.

Cel faktycznego kosztu fair fashion: wpływ na ludzi, którzy ją wytwarzają. Eliminuje ona wyzysk ekonomiczny, niebezpieczne warunki pracy i nierówność ekonomiczną między krajami producentów i konsumentów.

Czym jest slow fashion?

Slow fashion jest nadrzędnym terminem dla wszystkich pozostałych. Wymaga zrównoważonego rozwoju w branży mody, ale jest to również coś, czego my wszyscy możemy być częścią. To tylko kwestia połączenia punktów.

Slow fashion ma na celu zwiększenie świadomości społecznej powśród wszystkich ludzi w łańcuchu mody, od projektantów po konsumentów, aby uświadomić prawdziwy wpływ na przemysł tekstylny, pracowników, społeczności i środowisko naturalne.

Ci z nas, którzy angażują się w konsumpcję odzieży, również mogą coś zmienić. Zamiast kupować odzież produkowaną masowo, dlaczego nie dać odzieży vintage drugiej szansy? Skoncentruj się na jakości aniżeli na ilości: ubrania lepszej jakości trwają dłużej, kupuj tylko ubrania, które Ci się podobają (i których potrzebujesz!). Wreszcie, traktuj swoje ubrania z należytym szacunkiem a będą z Toba dłużej.

"Szacuje się, że co roku do naszych oceanów trafia 8 milionów ton plastiku, co odpowiada 15 torbom na zakupy wypełnionym folią na każdy metr linii brzegowej na świecie." - Bernard Merkx, współzałożyciel organizacji Waste Free Oceans.

 

5 wskazówek na temat tego, jak zatrzymać ubrania na dłużej (i zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem)

  1. W przypadku chłodnego prania prawdopodobieństwo uwolnienia włókien plastikowych jest mniejsze.
  2. Produkty Perwoll są bardziej przyjazne dla ubrań.
  3. Wypełnij pralkę i używaj programów o mniejszych obrotach.
  4. Susz na powietrzu, a nie w suszarce bębnowej.
  5. Pierz odzież wywiniętą na drugą stronę lub wewnątrz specjalnej torby do prania.

Jak bardzo "slow" są Twoje modowe wybory?

Drzewo decyzyjne, które pomaga Ci odkryć, jak szybki jesteś i co możesz zrobić, aby działać zgodnie ze slow fashion

Image credits
Header image: Getty Images
Image of clothes rack with 100% Organic tag: Fotolia
Image of woman holding elegent piece of fabric: Stocksy
Image of woman pinning fabric: Stocksy

 

Źródła:
1. Zrównoważona odzież: Praktyczny przewodnik po sposobach zwiększania wytrzymałości i jakości odzieży
2. Raport A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future
3. Ubrania są tworzone z plastiku częściej niż kiedykolwiek wcześniej
4. Uczciwa moda: Słownik mody zrównoważonej
5. The True Cost of Fast Fashion