Perwoll Perwoll Perwoll

#Renew

Co możesz zrobić, by powonie coś wykorzystać

Pomysł DIY na sukienkę: Ozdób plamy według techniki Kintsugi

W czwartej części naszej serii filmów DIY na temat slow fashion, pokażemy Ci technikę Kintsugi, z której możesz skorzystać nawet jeśli nie potrafisz szyć i nie masz żadnych umiejętności DIY. Aby dowiedzieć się więcej o japońskiej sztuce Kintsugi i stojącej za nią filozofii Wabi-Sabi sprawdź artykuł, w którym pokazaliśmy Ci jak naprawiać rozdarte jeansy z pomocą techniki Kintsugi (musisz być w stanie szyć przynajmniej w zakresie podstawowym). W drugiej części serii przedstawiliśmy metodę naprawy dziur w wełnie bez konieczności szycia, ale przy odrobinie pomocy Kintsugi. W trzecim epizodzie skupiliśmy się na inspirowanym Kintsugi zdobieniu rozdarcia tkaniny złotą farbą, co nie wymagało szycia, ale pewnej ręki i kreatywnego oka.

Teraz, najprostszy spośród wszystkich tutorial pomoże Ci uratować Twoją ulubioną imprezową sukienkę, nawet jeśli nie potrafisz się uszyć!

Kintsugi DIY bez szycia: jak ozdobić poplamioną sukienkę

Film z pomysłem na sukienkę DIY: Ozdabiaj plamy za pomocą Kintsugi

Czego potrzebujesz:

  • sukienka z uporczywą plamą (na naszej są plamy od kawy)
  • ozdoby do naprasowania
  • żelazko
  • gładka bawełniana tkanina do ochrony Twojej sukienki przed gorącem
Krok 2: Kobieta umieszczająca na plamach sukienki naklejki do naprasowania, aby nowe ubrania były nowe

Jak to robimy:

1. Wybierz ozdobę, która jest nieco większa niż plama/y, ale nie pokrywa jej/ich całkowicie. My wybraliśmy gwiazdki, ale kształty kwiatów również by pasowały.
2. Umieść ozdoby na plamie/plamach - bez ich zakrywania. Pamiętaj, że nie chcemy ukrywać tych niedoskonałości (nie byłoby to zgodne z Kintsugi).

Krok 3: Kobieta prasująca na kleju, aby ukończyć swój kawałek slow fashion DIY

3. Wyprasuj w miejscu, gdzie dodałaś ozdobę po prawej, a potem po lewej stronie, aby klej mógł zadziałać. Użyj bawełnianego kawałka materiału, aby zapobiec uszkodzeniu sukienki lub ozdób żelazkiem.

4. Noś swoją nową starą sukienkę z dumą!

Więcej sposobów zdobienia plam inspirowanych techniką Kintsugi

Oczywiście, opisane powyżej projekty DIY nie są jedynymi sposobami na oddanie hołdu technice Kintsugi, dzięki której zmienimy starą, poplamioną sukienkę w nowe i piękne dzieło sztuki. Oto kilka alternatyw, chociaż musisz być w stanie szyć, aby poradzić sobie z niektórymi.

  • W przypadku mniejszych plam, takich jak krople kawy na naszej sukience w filmie, można eksperymentować z prasowaniem lub szyciem na poszczególnych "płatkach kwiatów", aby otoczyć plamę "kwiatem".
  • Jeśli masz artystyczne oko, możesz namalować coś wokół plamy. Może plama ma zabawny kształt, który Cię inspiruje.
  • Większe, wypłukane plamy mogą być punktem wyjścia dla efektu akwareli. Wystarczy nałożyć inne "plamy" rozcieńczoną farbą do tkanin, naśladując rozmiar i kształt plamy lub jej kolor. Więcej znaczy więcej!