Skip to Content
Zbliżenie na nogę kobiety ubraną w czarne jeansy i wzorzaste buty.

Prawidłowe pranie czarnych jeansów

Czy to jeszcze czerń, czy już ciemna szarość? Ci, którzy lubią nosić czarne jeansy, znają ten problem: po kilku praniach zaczynają blaknąć lub robią się na nich jasne paski. Może to nawet wyglądać dobrze, ale szczególnie w przypadku nowych jeansów chcesz mieć pewność, że czerń pozostanie czarna na długo. Perwoll zebrał najlepsze wskazówki, dzięki którym Twoje jeansy zachowają głęboką czerń przez wiele sezonów. Dowiedz się, jak prać czarne dżinsy!

Pranie czarnych jeansów: przygotowanie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odnowić stare jeansy lub uzyskać wygląd używanych spodni, jaki ciemne jeansy mogą mieć po kilku praniach – może to wyglądać bardzo ciekawie i modnie. Ale jeśli pragniesz zachować czerń dżinsów na dłużej, najlepiej zacząć od odpowiedniej pielęgnacji przed praniem. W przypadku ciemnych tekstyliów zawsze pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu wszystkich kieszeni. Na przykład papierowe chusteczki, które rozpuszczają się podczas prania i pozostawiają nieestetyczny i trudny do usunięcia puch na tkaninie, mogą nadal ukrywać się w środku. W przypadku czarnej odzieży może to oznaczać konieczność wyprania jej po raz drugi, na czym zdecydowanie ucierpi intensywność koloru.

Gdy kieszenie są już puste, odwróć swoje czarne jeansy na lewą stronę. Chroni to kolor na zewnętrznej stronie spodni. Typowe jasne paski na szwach są często spowodowane ścieraniem podczas wirowania. Zawsze należy prać czarne jeansy jedynie z innymi ciemnymi kolorami, ponieważ nie da się całkowicie zapobiec farbowaniu jasnych ubrań. Nie chcesz przecież, żeby Twoja ulubiona biała koszula była po praniu szara.

Jak prać czarne dżinsy w pralce?

Zanim jeszcze Twoje ulubione spodnie trafią do pralki, należy dokładnie sprawdzić metkę, aby określić maksymalną temperaturę, w jakiej powinno się je prac aby nie uszkodzić barwników włókien i czy jest coś jeszcze, co należy wziąć pod uwagę podczas ich czyszczenia. Pranie czarnych jeansów jeśli nie ma innych przeciwwskazań na metce, najlepiej przeprowadzić wykonać na delikatnym programie prania w temperaturze 30 stopni oraz pozwolić pralce na bardzo wolne wirowanie. Zapobiegnie to spieraniu koloru.

Jeśli zastanawiasz się także, w czym prać czarne jeansy, pamiętaj, że użycie odpowiedniego środka piorącego jest naprawdę ważne. W żadnym wypadku nie należy sięgać po detergent do białych i jasnych tkanin, ponieważ zawiera on środki wybielające, które uszkadzają barwniki tkaniny. Najlepszym wyborem dla czarnych jeansów jest więc płynny detergent przeznaczony specjalnie do ciemnych tkanin, taki jak Perwoll Black Renew Produkt ten nie tylko chroni czarne ubrania przed blaknięciem, ale także wygładza włókna tkanin i minimalizuje zmechaceniadzięki czemu czerń wygląda jeszcze intensywniej.

Domowymi środkami, które podobno pozytywnie wpływają na intensywność koloru ciemnych tkanin, są ocet i sól. Nie mają one jednak takich właściwości pielęgnacyjnych włókien ani efektu czyszczącego, jaki zapewniają profesjonalne detergenty do ciemnych tkanin. Ponadto ocet może nawet zaszkodzić gumowym uszczelkom pralki. Odpowiedni detergent jest delikatniejszy zarówno dla ubrań, jak i dla urządzenia.

Zbliżenie na nogi kobiety ubranej w czarne jeansy i czarne buty na obcasie.

Pranie czarnych jeansów: po praniu

Po wypraniu najlepiej wysuszyć czarne jeansy na świeżym powietrzu. Ciepło suszarki nie jest dobre ani dla koloru, ani dla włókien. Najlepiej powiesić spodnie zaraz po zakończeniu pełnego cyklu prania na sznurku do ubrań na zewnątrz w zacienionym miejscu. Pamiętaj, aby nie suszyć bezpośrednio na słońcu! ponieważ promienie słoneczne wybielą czerń, która stanie się szara i nieatrakcyjna.

Teraz gdy już wiesz, jak powinno wyglądać pranie czarnych jeansów, koniecznie sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Dowiesz się z nich między innymi jak właściwie prać bieliznę lub kaszmir, oraz w jaki sposób suszyć pranie w mieszkaniu.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju