Len to wręcz idealny materiał na letnie miesiące – naturalne włókno znane jest ze swoich właściwości chłodzących. Jest również lekkie i wytrzymałe na rozdarcia. Ponieważ len dobrze absorbuje pot i przekazuje go na zewnątrz, ubrania wykonane z tego materiału cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w upalne dni. Z tego samego powodu regularnie trafiają jednak do kosza na pranie. Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe i bezpieczne pranie lnu.
Od wieków len jest jednym z najpopularniejszych materiałów, ze względu na przyjazne dla skóry właściwości. To naturalne włókno ogrzewa w niskich temperaturach i chłodzi w wysokich. Świetnie absorbuje również pot i przekazuje go na zewnątrz, dlatego jest idealnym rozwiązaniem w letnie dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni. Zanim jednak kolejny raz umieścisz swoją lnianą koszulę w pralce, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
- Naturalny, niebarwiony len można prać w temperaturze do 95 stopni. Może to być także konieczne, jeśli na twoich ulubionych, lnianych spodniach pojawiła się, na przykład, plama z ketchupu. Podczas prania wstępnego zwróć uwagę, aby nie używać środków do usuwania plam z wybielaczami – może to sprawić, że naturalny kolor lnu ulegnie odbarwieniu. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć lnianą koszulę, wystarczy ustawić temperaturę na 40 stopni.
- Lekko barwiony len należy prać maksymalnie w temperaturze 40 stopni, aby uniknąć ryzyka wyblaknięcia. Również w tym przypadku należy unikać używania jakichkolwiek wybielaczy i odplamiaczy.
Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta znajdujących się na metce.
Cykl wirowania w pralce jest bardzo praktyczny, ponieważ znacząco skraca proces suszenia ubrań. Jednak w przypadku tkanin lnianych należy go unikać, aby nie zniszczyć kształtu włókien. Najlepiej wybrać delikatny program prania lub ustawić liczbę obrotów na maksymalnie 600 na minutę. Suszarka bębnowa również jest szkodliwa dla lnianych ubrań – może bowiem doprowadzić do deformacji lub trwałego skurczenia.
W przypadku barwionego lnu postaw na detergent, który chroni i odświeża kolory, a jednocześnie wzmacnia włókna. W tym przypadku świetnym wyborem będzie Perwoll Renew & Repair Color.
Wybierz żel Perwoll Wool & Delicates w przypadku naturalnego lnu. Detergent ten jest szczególnie łagodny i pozostawia tekstylia naturalnie elastycznymi.
Pamiętaj również o tym, że w przypadku lnu należy unikać stosowania zmiękczających płynów do płukania.
Len należy do tkanin, które szczególnie łatwo ulegają zagnieceniom. Dlatego niemal nieuniknione jest prasowanie lnianych ubrań po praniu. Warto to zrobić od razu, po wyciągnięciu ubrań z pralki, kiedy są jeszcze delikatnie wilgotne. Do prasowania, wybierz wysoką temperaturę żelazka. Jeżeli chcesz natomiast wyprasować suche lniane ubranie, zastosuj żelazko z funkcją parową!
Jeżeli na twoim lnianym ubraniu znajdują się hafty i inne aplikacje, prasuj na lewej stronie. Zapewni to dodatkowe bezpieczeństwo!
Teraz już wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe pranie lnu. Koniecznie zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu i dowiedz się więcej na temat prania jedwabiu, wiskozy, wełny i innych materiałów!