Skip to Content
Mężczyzna prasujący swoją koszulę

Prasowanie koszuli nigdy nie było prostsze!

Koszula jest elementem garderoby, który dodaje elegancji i powagi każdej stylizacji. Jeżeli jednak jest ona pognieciona, efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Dlatego tak istotna jest wiedza na temat tego, jak wyprasować koszulę! Dla początkujących, zadanie to może wydawać się trudne, jednak z naszymi poradami i wskazówkami osiągniesz perfekcyjne efekty. Prasowanie koszul nigdy nie było tak proste!

Prasowanie koszuli: Od czego zacząć?

Jeszcze przed przystąpieniem do działania dokładnie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce Twojej koszuli. Dowiesz się z nich między innymi, jaka maksymalna temperatura żelazka jest bezpieczna dla materiału oraz jego użycie jest w ogóle wskazane. Skaner Metek podpowie Ci, co oznaczają poszczególne symbole na metce.

Po wyciągnięciu koszuli z pralki, przed powieszeniem jej na suszarce, dokładnie strzep materiał, aby pozbyć się większych zagnieceń. W wielu przypadkach nie musisz również czekać, aż koszula zupełnie wyschnie po praniu. Jeśli jest delikatnie wilgotna (ale nie mokra!) prasowanie koszuli może być jeszcze prostsze i skuteczniejsze.

Jak wyprasować koszule krok po kroku?

Prasowanie koszuli warto przeprowadzić we właściwej kolejności. Dzięki temu upewnisz się, że wyprasowane już elementy tkaniny nie ulegną ponownemu zagnieceniu podczas prasowania pozostałej części koszuli. Postępuj według następujących kroków:

Krok 1: Jeżeli Twoja koszula zupełnie wyschła po praniu, możesz ją delikatnie zwilżyć przy pomocy mgiełki. Pamiętaj jednak, aby tkanina nie była mokra, a jedynie delikatnie wilgotna.

Krok 2: Przed przystąpieniem do prasowania, rozepnij wszystkie guziki koszuli, a następnie rozłóż ją na desce i wygładź dłonią, aby pozbyć się większych zagnieceń.

Krok 3: Prasowanie koszuli rozpocznij od mankietów i kołnierzyka. Powinny zostać dokładnie wyprasowane z obu stron. Ich twardy materiał sprawia, że nie ulegną ponownemu zagnieceniu podczas prasowania kolejnych elementów koszuli.

Krok 4: Czas na prasowanie rękawów koszuli! Wyprasuj je z obu stron. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, aby nie zaprasować kantów. Jest to uznawane za nieeleganckie. Rękawy prasujemy od łokcia do mankietów, a następnie od łokcia w stronę ramienia. Jeżeli chcesz ułatwić sobie prasowanie rękawów koszuli, zaopatrz się w tzw. rękawnik. Jest to niewielka, wąska deska do prasowania, którą wsuwa się w rękaw.

Krok 5.: Na sam koniec wyprasuj pozostały materiał koszuli. W tym przypadku nie ma jednak potrzeby prasowania z obu stron.

Gotowe! Prasowanie koszul wcale nie jest takie trudne, prawda?

Wskazówka: Jeżeli Twoja koszula wykonana jest z ciemnego materiału, pamiętaj o tym, aby prasować ją przez bawełnianą ściereczkę! Unikniesz dzięki temu efektu błyszczącego materiału.

Wyprasowane koszule wiszące na wieszakach.
Jak wyprasować koszulę? To łatwe!

Jak ułatwić sobie prasowanie koszuli?

Jeżeli jesteś osobą, która prawie codziennie nosi koszule i w swojej szafie posiadasz całkiem sporą ich kolekcję, warto rozważyć zainwestowanie w odpowiedni sprzęt, który ułatwi Ci pracę!

Żelazko ze stacją parową to urządzenie, które sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku prasowania koszul. Dzięki niemu nie musisz zwilżać tkaniny przed prasowaniem, a co najważniejsze nie musisz również ustawiać temperatury. Urządzenie dostosuje ją automatycznie do danego materiału. To jednak nie wszystko! Tego typu żelazko nie wymaga nacisku, co oznacza, że z powodzeniem możesz prasować swoje koszule w pozycji pionowej!

Teraz już wiesz, jak wyprasować koszulę! Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, aby poznać jeszcze więcej praktycznych porad i wskazówek. Dowiedz się między innymi, jak prać jedwab, wiskozę, jak suszyć pranie w mieszkaniu i o wiele więcej!

Powiązane artykuły

  • Spódnica ze spodni

    Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

  • Kintsugi Jeans DIY

    Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

  • Podstawy zrównoważonej garderoby

    Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju