Skip to Content
Kolorowe ubrania równo ułożone w stos.

Składanie ubrań do szafy: Zachowaj porządek!

Twoja szafa pęka w szwach, a gdy ją otwierasz ubrania dosłownie się na Ciebie wysypują? Może nadszedł czas na „małe” porządki? Przede wszystkim warto nauczyć się, jak powinno wyglądać prawidłowe składanie koszulek do szuflady, oraz innych ubrań w szafie. To wcale nie jest takie trudne i nie tylko pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale jednocześnie Twoje ubrania nie będą wiecznie pogniecione.

Sposoby na składanie ubrań

Jeżeli uważasz, że Twoja szafa wymaga podjęcia radykalnych działań, a Ty pragniesz nauczyć się, jak się prawidłowo składa ubrania, to trafiłaś idealnie! Na początek wystarczy, że zapamiętasz kilka najważniejszych zasad:

  • Unikaj wygładzania kantów: Wiele osób składając koszulki lub koszule odruchowo wygładza kanty. Robią to, ponieważ chcą aby ubrania w szafie wyglądały schludnie oraz zajmowały mniej miejsca. To podstawowy błąd! Sprawia, że po wyciągnięciu ulubionej koszuli z szafy będziesz musiała ją ponownie wyprasować. Zamiast wygładzać i ugniatać kanty, pozwól im być „miękko” złożonymi.
  • Właściwe przechowywanie koszul: Jeżeli masz taką możliwość, koszule najlepiej jest przechowywać na wieszaku. W ten sposób całkowicie unikniesz ewentualnych zagnieceń. Jeżeli jednak zdecydujesz się na składanie koszul, najlepiej będzie, jeśli zrobisz to ręcznie. Nie używaj podkładki, ani kartonika, ponieważ prowadzą one do powstawania ostrych kantów, które będzie trzeba później zaprasować. Pamiętaj także, aby na złożonej koszuli nie układać zbyt wielu ubrań, które mogłyby ją przygniatać. Podobnie należy postępować w przypadku koszulek i T-shirtów.
  • Właściwe przechowywanie spodni: W przypadku spodni wiele zależy od rodzaju materiału z którego zostały wykonane. Najłatwiejsze do przechowywania są jeansy, ponieważ nie ulegają one łatwo zagnieceniom. Z naszego bloga dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo dbać o spodnie wykonane z jeansu. W przypadku lnu, wiskozy (przy okazji dowiedz się, jak prawidłowo prać wiskozę!) lub innych delikatnych tkanin, pamiętaj o tym, aby nie układać na spodniach zbyt wielu ubrań (najlepiej jednak będzie jeśli umieścisz je na specjalnym wieszaku). Spodnie garniturowe, zaprasowane na kant, warto przechowywać na wieszaku. Dzięki temu zachowają swój perfekcyjny kształt!
Zbliżenie na osobę układającą ubrania w stos.

Składanie ubrań w szafie: Dodatkowe wskazówki

Oprócz właściwego złożenia poszczególnych elementów garderoby warto również zadbać o to, aby każde ubranie miało swoje miejsce w szafie. Na samym początku podziel ubrania na te, które nosisz bardzo często, oraz te które jedynie od święta uzupełniają Twoje stylizacje. Te pierwsze powinny być zawsze z brzegu. Unikniesz w ten sposób potrzeby wyciągania wszystkich ubrań z szafy aby dostać się do koszuli, którą musisz rano założyć do pracy.

Za wszelką cenę unikaj wkładania do szafy zbyt dużej liczby ubrań. Będą zawsze pogniecione, a znalezienie bluzki w pośpiechu będzie graniczyło z cudem!

Posegreguj swoje ubrania według sezonów. Nie ma potrzeby, aby lniane sukienki wisiały przez całą zimę w centralnym punkcie Twojej szafy. Najlepiej będzie jeśli na początku każdego sezonu spakujesz niepotrzebne ubrania w worki próżniowe i umieścisz w piwnicy lub na strychu, a jeśli ich nie masz, to schowaj worki pod łóżkiem lub w górnej części szafy. Zaoszczędzisz w ten sposób naprawdę wiele miejsca.

Pamiętaj także o tym, aby regularnie przeglądać szafę. Czasami okazuje się, że wiele ubrań, które się w niej znajdują ciągle mają na sobie metki! Inne ubrania, których nie nosiłaś już od wielu sezonów mogą trafić do potrzebujących. Możesz je także przerobić! Na naszym blogu znajdziesz wiele artykułów na ten temat.

Powiązane artykuły

  • Spódnica ze spodni

    Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

  • Kintsugi Jeans DIY

    Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

  • Podstawy zrównoważonej garderoby

    Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju