Skip to Content
Kobieta trzymająca wiklinowy kosz z praniem

Jak zmniejszyć ubrania w praniu?

Wielu osobom z pewnością zdarzyło się kupić zbyt duże ubrania. Mowa tutaj głównie o zakupach online, gdy nie ma możliwości założenia na siebie produktu, który chce się kupić. Na szczęście odzież można skurczyć na kilka sposobów. O tym, jak zmniejszyć ubranie w praniu, przeczytasz w naszym poradniku.

Jak zmniejszyć bluzkę w praniu?

Z pewnością zastanawiałaś się kiedyś, jak zmniejszyć ubrania w praniu. Większość osób raczej zrezygnowałaby z takich prób i po prostu wymieniła zakupioną odzież. Co zrobić w sytuacji, gdy termin na zwrot lub wymianę minął? Da się temu zaradzić w kilku prostych krokach. Pamiętaj, że wszystko zależy od typu materiału — inaczej będzie się kurczyć poliester, a inaczej jeans czy bawełna. Do wykonania zadania będziesz potrzebować jedynie pralki i odrobiny wiedzy. Podczas zakupów internetowych wybór zbyt dużych ubrań zdarza się stosunkowo często. Odzież można skurczyć, piorąc ją w wysokiej temperaturze – znacznie wyższej niż ta, którą zaleca producent. Wszystko, co musisz zrobić to wrzucić ubrania do pralki, wybrać odpowiedni program i gotowe! W zależności od rodzaju tkaniny trzeba nieco poeksperymentować z temperaturą. Najczęściej będzie to od 70°C do nawet 90°C.

Jeżeli chcesz skurczyć bluzkę w praniu, pamiętaj o tym, aby monitorować ją podczas prania i sprawdzać jej rozmiar na bieżąco. Unikniesz dzięki temu zbyt dużego skurczenia. W przypadku większych zmian rozmiaru, warto skonsultować się z krawcem, który pomoże dostosować bluzkę do twojego rozmiaru.

Dłoń wyciągająca pranie z pralki.
Jak zmniejszyć ubrania w praniu? Z naszymi radami to łatwe!

Jak zmniejszyć jeansy w praniu?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą ci szybko i bezpiecznie skurczyć jeansy. Jednym z najskuteczniejszych jest pranie w wysokiej temperaturze, która sięga nawet 90°C. Zanim jednak zabierzesz się do działania, sprawdź nasz artykuł na temat pielęgnacji materiału jeansowego. Warto też wspomnieć o tym, że po praniu w bardzo wysokiej temperaturze spodnie mogą się dość szybko odbarwić lub stracić intensywność koloru. Sprawdź, jak prawidłowo prać czarne jeansy.

Jak zmniejszyć dresy lub koszulkę w praniu?

Każdą tkaninę da się w pewnym stopniu skurczyć lub rozciągnąć. W przypadku delikatnych materiałów należy jednak zwracać szczególną uwagę na temperaturę prania — im wyższa, tym większe ryzyko zniszczenia ubrania. Tyczy się to również połączenia bawełny i poliestru, które często występuje w przypadku koszulek i dresów. Ich skurczenie może się okazać problematyczne — jeśli pranie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to warto wypróbować żelazko i parę wodną.

Wystarczy rozłożyć spodnie dresowe czy koszulkę na desce do prasowania i użyć parownicy. Każdy fragment materiału musi być wilgotny od pary, a cały proces przeprowadzany powoli i dokładnie. Jeżeli nie posiadasz parownicy, możesz również użyć żelazka (najlepiej sprawdzi się w przypadku większości bluz). Pamiętaj jednak, że – taka technika niesie ze sobą ryzyko zniszczenia materiału. Dlatego też tak istotne jest czytanie oznaczeń i symboli na metkach. Pamiętaj także, że niektóre rodzaje tkanin są zbyt delikatnie, by można je było skurczyć lub rozciągnąć. Doskonałym przykładem takiego materiału jest jedwab.

Kobieta pozująca do zdjęcia w zbyt dużych spodniach.
Dowiedz się, jak zmniejszyć ubranie!

Teraz już wiesz jak zmniejszyć ubrania w praniu. Pamiętaj jednak, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje ubrania nie ulegną zniszczeniu, oddaj je do profesjonalnego krawca. Pranie ubrań w bardzo wysokiej temperaturze jest skuteczną, lecz nieco ryzykowną metodą.

Powiązane artykuły

  • Spódnica ze spodni

    Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

  • Kintsugi Jeans DIY

    Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

  • Podstawy zrównoważonej garderoby

    Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju