Skip to Content
Zbliżenie na nożyczki leżące na ciemnoszarym materiale.

Jak przerobić T-shirt na top?

Ile z koszulek w Twojej szafie nosisz naprawdę? T-shirty są jedną z podstaw naszego codziennego look’u i dlatego często piętrzą się w naszych szafach. Czasem kupujemy koszulkę tu, czasem inną tam. Ale tak naprawdę nosimy je zdecydowanie za rzadko. Zamiast wyrzucać mało noszone ubrania, poddaj je upcyklingowi! Pokazujemy, jak przerobić T-shirt na top! Wszystko, czego potrzebujesz to nożyczki i linijka. Zaczynajmy!

Przeróbka T-shirtu: modnie i ekologicznie

Stare ubrania stały się częścią kultury wyrzucania śmieci. Kupione tanio, rzadko noszone, zapomniane w szafie i w końcu wyrzucone. Ten cykl odbywa się głównie z ogromną szkodą dla naszej planety i środowiska. Jednak ruch slow fashion skłonił wielu młodych ludzi do przemyśleń. Wiele z naszych ubrań można w kilku naprawdę prostych krokach przekształcić w modną odzież. Na przykład stary T-shirt możesz zamienić w top w różnych wariantach i bez większego wysiłku! Daj swojej koszulce drugie życie i dowiedz się jak przerobić T-shirt!

Jak przerobić T-shirt krok po kroku?

Wszystko, czego potrzebujesz, aby przerobić swoją koszulkę, to:

 • stary T-shirt,
 • para nożyczek,
 • linijka,
 • kreda lub ołówek.

Dzięki tym prostym narzędziom możesz łatwo stworzyć tank top, modny crop top lub racerback tank top. Oto w jaki sposób tego dokonać:

Przeróbka T-shirtu w top zaczyna się od dokładnego odcięcia rękawów. Najlepszym sposobem na to jest po prostu podążanie za szwem. Weź kawałek kredy (lub ołówek) i narysuj pożądany dekolt. Linia ta powinna idealnie przebiegać około 1,5 do 2 cm obok szwu. Teraz należy odciąć rękawy. Możesz też po prostu złożyć koszulkę na pół. W ten sposób masz pewność, że boki pozostaną tej samej długości. Możesz także wykorzystać pozostały materiał do zrobienia crop topu lub tank topu typu raceback.

Wskazówka: wykorzystaj kupiony już tank top jako szablon do samodzielnego wykonania. Przypnij go w odpowiednim miejscu i wytnij wzdłuż zewnętrznych szwów. W ten sposób możesz zrobić swój własny tank top w rekordowym czasie.

Jak przerobić T-shirt w crop top?

Typowy crop top charakteryzuje się przede wszystkim dekoltem oraz skróceniem koszulki i wycięciem na brzuch. Aby szybko i łatwo zmienić tank top w crop top, poszerz dekolt starego T-shirtu o kilka centymetrów.

To samo zrób z obszyciem. Zanim zaczniesz ciąć, przymierz koszulkę jeszcze raz. Zaznacz swoją pożądaną długość. Nie jesteś pewna jak krótką chcesz mieć koszulkę? Jako wskazówka, większość crop topów z głównych sieci odzieżowych zatrzymuje się tuż nad pępkiem. W przeciwnym razie bądź trochę oszczędna i odetnij najpierw mniejszą ilość materiału. Zawsze można go później skrócić. Twój nowy crop top jest gotowy!

Jak przerobić T-shirt w top typu racerback?

Charakterystyczne dla tank topów typu racerback są szerokie otwory na ramiona i bardzo cienkie paski między łopatkami. Aby uzyskać taki krój, odwróć koszulkę na drugą stronę i skróć otwory na ramiona w słynnym wzorze racerback. Przed dalszym cięciem można jeszcze raz przymierzyć koszulkę. Sprawdź, czy twoje łopatki są „wolne”. Jeśli tak, to wytnij z tyłu wzór na kształt litery „V” między pachami. Weź pasek pozostały z wyciętych rękawów lub obszycia i zawiąż go wokół odsłoniętych ramiączek. Zawiąż zgrabnie węzeł, tak aby był dobrze spleciony.

Wskazówka: zanim dumnie zaprezentujesz swój własnoręcznie wykonany tank top, powinnaś poddać go szybkiemu praniu w pralce. Dzięki temu usuniesz wszelkie pozostałości po ołówku i kredzie. Wystarczy skorzystać z krótkiego programu w pralce.

Jeśli uprawiasz upcykling i zmieniasz koszulkę w top, nie zapomnij o jej właściwej pielęgnacji. Tak jak wszystkie inne Twoje ubrania, powinnaś ją prać w produktach z serii Perwoll, na przykład używając kapsułek Perwoll Renew Color.

Teraz już wiesz jak przerobić T-shirt w modny top! Koniecznie sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Dowiedz się między innymi jak prać bieliznę, naprawić sweter oraz co zrobić ze starymi dżinsami!

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju