Skip to Content
Trzy różowe swetry złożone jeden na drugim, a obok nich mały kwiatek.

Pranie delikatne – jak prać wrażliwe tkaniny?

W naszych szafach piętrzą się stosy ubrań na każdą okazję. Znajdziemy w nich koszulki, swetry i bluzki w różnych kolorach i rozmiarach. Jednak to, co często nie jest uwzględniane podczas prania, to rodzaj materiału naszej odzieży. Niektóre z ulubionych ubrań wykonane są z wrażliwych tkanin i wymagają programu prania delikatnego. Dowiedz się, jakie tkaniny należą do włókien delikatnych i jak właściwie je prać.

Czym są delikatne tkaniny i jak je rozpoznać?

Pranie delikatne to nie tylko ubrania z wrażliwych tkanin, ale także program piorący pralki. Zacznijmy od ubrań. Można je łatwo rozpoznać po odpowiednim symbolu na metce pielęgnacyjnej ubrania. Symbol prania delikatnego to wanienka z poziomym paskiem pod spodem. Temperatura prania, którą należy stosować, jest zawsze oznaczona wewnątrz wanienki. Skorzystaj z naszego Skanera Metek, który podpowie Ci, co oznaczają symbole na metce.

Ochronny program prania delikatnego charakteryzuje się szczególnie łagodnym procesem prania. Odzież traktowana jest bardzo delikatnie i poddawana tylko niewielkim obciążeniom mechanicznym.

Delikatne czy łatwe w pielęgnacji?

Symbol metki „Pranie delikatne” oznacza, że wrażliwe tkaniny podczas prania są traktowane ze szczególną ostrożnością. Zalecany rodzaj prania takich ubrań można również rozpoznać po odpowiednim symbolu pielęgnacji. Pasek pod wanienką oznacza tekstylia, które należy poddać działaniu programu prania delikatnego. Są to zazwyczaj tkaniny, które są podatne na zagniecenia. Natomiast standardowy cykl prania ubrań jest ogólnie krótszy, cechuje się większym zużyciem wody i wyższą prędkością wirowania. Jeśli Twoja pralka nie posiada programu prania delikatnego, możesz również skorzystać z ze standardowego programu prania. Pamiętaj tylko, aby obniżyć temperaturę prania i dostosować ją do zaleceń producenta i zmniejszyć wirowanie.

Jakie tkaniny należą do prania delikatnego?

Pranie delikatne obejmuje szczególnie wrażliwe tkaniny, które ze względu na swoje właściwości nie powinny być prane w pralce w ogóle lub tylko na niewielki załadunek. W przypadku nieprzestrzegania tych instrukcji poszczególne włókna mogą się poluzować lub zostać uszkodzone. Do takich tkanin zalicza się na przykład wełnę lub jedwab.

Wełna jest wspaniałą tkaniną na zimną porę roku, ponieważ jest nie tylko przytulna i miękka, ale także niezawodnie utrzymuje ciepło. Jest to jednak bardzo delikatne włókno, które podczas prania może szybko nabrać wilgoci i ulec zmechaceniu. Wełna należy więc do kategorii prania delikatnego, podobnie jak jedwab. Zwłaszcza czysty jedwab jest niezwykle wrażliwy, dlatego należy zawsze prać jedwab ręcznie. Jeśli jednak jest to tkanina mieszana, to zazwyczaj można ją uprać w pralce. Zalecamy zawsze przestrzegać instrukcji podanych na metce pielęgnacyjnej.

Jak właściwie prać delikatne tkaniny?

W programach prania delikatnego pralka automatycznie zmniejsza obciążenie mechaniczne tkanin. Urządzenie zużywa przy tym znacznie więcej wody niż w innych programach. Dzięki temu pranie unosi się w wodzie i nie ociera się o ścianki bębna pralki. Temperatura prania oscyluje w zakresie 30-40°C i jest wystarczająca dla prania delikatnego. Ponadto prędkość wirowania jest znacznie mniejsza. To ustawienie jest optymalne dla delikatnych tkanin, gdyż chroni je przed zniszczeniem.

Jeśli pranie w pralce nie jest możliwe, należy wyprać ubrania ręcznie. Wystarczy napełnić dużą miskę, zlew lub wannę letnią wodą. Dodaj odrobinę detergentu, aby stworzyć roztwór piorący. Następnie włóż przygotowane ubrania do namoczenia przez pięć do dziesięciu minut. Następnie wypłucz je czystą, zimną wodą.

Uwaga! Niezależnie od tego, czy pierzesz swoje delikatne tkaniny ręcznie czy w pralce, zawsze używaj specjalnego środka do prania delikatnych rzeczy, takiego jak Perwoll Wool. W ten sposób ochronisz i głęboko oczyścisz delikatne włókna.

Czy delikatne tkaniny można suszyć?

Z reguły pranie delikatne powinno się ostrożnie rozwieszać, aby samo wyschło. Szczególnie w przypadku wełny należy uważać, aby nie wieszać ubrań zbyt blisko siebie. Powietrze między ubraniami musi odpowiednio cyrkulować. Delikatnie wygładź materiał i w żadnym wypadku go nie wykręcaj! Niektóre nowoczesne suszarki mają także specjalny program do włókien delikatnych. Suszone są one wówczas w niskiej temperaturze i przy niskiej prędkości wirowania.

Powiązane artykuły

  • Spódnica ze spodni

    Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

  • Kintsugi Jeans DIY

    Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

  • Podstawy zrównoważonej garderoby

    Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju