Masz w domu parę mięciutkich filcowych skarpet lub przytulną spódnicę z wełny filcowej? Filc to bardzo popularna tkanina, która ze względu na swoją fakturę idealnie nadaje się do produkcji różnych wyrobów. Jest miękka, ale jednocześnie wytrzymała i izolująca. A ponieważ jest to materiał naturalny, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas jego czyszczenia. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej prać filc.
Przede wszystkim filc to naturalny materiał z wełny dziewiczej. Czysta nowa wełna to włókno pozyskane w trakcie pierwszego — a więc dziewiczego — strzyżenia jagniąt. W przeciwieństwie do wielu innych tkanin wełnianych, wełna filcowa nie jest tkana, lecz filcowana w specjalnym procesie wykorzystującym tarcie, ciepło i wilgoć i w ten sposób wzmacniana. Alternatywnie, filc może być również wykonany z włókien roślinnych i chemicznych. Podobnie jak wełna, filc naturalny posiada liczne pozytywne właściwości:
- reguluje ciepło
- dzięki zawartemu w nim tłuszczowi z wełny jest odporny na zabrudzenia i wodę
- do pewnego stopnia potrafi sam się oczyścić
Z reguły wełna filcowa rzadko wymaga prania i sama w sobie jest produktem bardzo łatwym w utrzymaniu. Jednak codzienna pielęgnacja jest konieczna dla zachowania wysokiej jakości wyrobów filcowych.
Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu wyrobów z filcu. Aby usunąć kurz, brud, kłaczki i włosy, można je wyszczotkować np. miękką szczoteczką. Możesz też wspomóc efekt samooczyszczania się wełny, wietrząc filcowe ubrania na zewnątrz. W tym celu wywieś je za oknem po deszczu lub umieść w łazience podczas brania prysznica. Wilgoć usunie przy okazji nieprzyjemne zapachy.
Przy praniu i suszeniu filcu należy pamiętać o kilku rzeczach, podobnie jak przy praniu innych wyrobów wełnianych. Jeśli odzież z filcu jest bardzo brudna lub ma nagromadzone plamy, należy uprać ją oddzielnie. Najlepiej użyć do tego celu odtłuszczającego detergentu do wełny, takiego jak Perwoll Wool Renew. Plamę potraktuj miękką gąbką, odrobiną detergentu i zimną lub letnią wodą. Podczas suszenia należy uważać, aby nie wykręcać filcowej wełny. Nadmiar wody można wchłonąć ręcznikiem, który przykładamy do filcowego przedmiotu i delikatnie go dociskamy. Filc należy suszyć w dobrze wentylowanym, suchym miejscu. Natomiast nigdy nie susz go w bezpośrednim świetle słonecznym lub obok grzejnika, gdyż uszkodziłoby to wełnę, wysuszyło ją, uczyniło kruchą lub spowodowało powstanie nieestetycznych węzłów.
Aby długo cieszyć się ubraniami z wełny filcowej, należy w miarę możliwości unikać prania ich w pralce. Jeśli jednak pranie jest konieczne, zalecamy ręczne pranie filcu. Zawsze należy używać detergentu do wełny, który nadaje się do czyszczenia delikatnych włókien. Wystarczy zamoczyć filc na krótko w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem odpowiedniego produktu do prania. W żadnym wypadku nie należy ugniatać ani mocno trzeć wełny filcowej. Po krótkim czasie spłucz ją zimną, czystą wodą i starannie wyciśnij nadmiar wilgoci ręcznikiem. Upewnij się, że suszysz swój wyrób filcowy w dobrze wentylowanym, suchym miejscu, nie na grzejniku lub w pełnym słońcu.
Nie da się uniknąć prania? Żaden problem! Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak właściwie wyprać filc.
Jeśli zabrudzenia nie udało się usunąć podczas prania ręcznego, można również w razie potrzeby wyprać filc w pralce. Należy wówczas zastosować program: Wełna lub Delikatne, i w miarę możliwości unikać cyklu wirowania. Warto zadbać o to, by prać filc w mało wypełnionym bębnie pralki.
Temperatura prania filcu nie powinna przekraczać 30 stopni Temperatura 60 stopni jest już zdecydowanie za wysoka! Przed praniem wełny filcowej radzimy zapoznać się z instrukcją pielęgnacji od producenta, aby jak najdłużej cieszyć się wysoką jakością ubrań z wełny filcowej.
Szukasz więcej porad dotyczących prania? Na naszym blogu znajdziesz wiele innych wskazówek i sugestii dotyczących prawidłowego i delikatnego prania i pielęgnacji odzieży z wełny.