Skip to Content
Kobieta w jasnym kaszmirowym swetrze.

Pranie kaszmiru - delikatna pielęgnacja szlachetnych włókien

Czapka, szalik lub sweter - pranie i suszenie dzianin kaszmirowych nie jest wcale trudne, o ile zwrócisz uwagę na kilka istotnych aspektów. Podpowiadamy Ci, jak prawidłowo prać i dbać o swoje ulubione ubrania z kaszmirowej wełny i nie zniszczyć materiału.

Pranie wełny kaszmirowej - da się?

Odpowiedź na pytanie „Czy kaszmir można prać?” brzmi: oczywiście - ale jak najdelikatniej i jak najrzadziej. Dzianiny kaszmirowe charakteryzują się przede wszystkim wyjątkową puszystością. Odpowiada za to niewiarygodnie miękki, izolujący podszerstek kóz kaszmirskich, uważany za najdelikatniejszy i najszlachetniejszy rodzaj wełny na świecie.

Jedna koza kaszmirska wytwarza rocznie tylko około 200 gramów tego delikatnego podszerstka - to dlatego wełna kaszmirowa jest bardzo droga. W swoim pierwotnym środowisku w Himalajach i Pamirach kozy kaszmirskie żyją na dużych wysokościach i są narażone na silne wahania temperatury. Podszerstek służy zwierzętom jako naturalna ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz wilgocią. Szczególna miękkość i puszystość, efekt wyrównania temperatury i zdolność do wchłaniania wilgoci wielokrotnie przewyższająca własną wagę sprawiają, że wełna kaszmirowa nadaje się znakomicie do produkcji wysokiej jakości dzianin.

Stado owiec na górzystym terenie.

Kozy kaszmirskie zamieszkują obszary położone na dużych wysokościach w Himalajach. Ich delikatna wełna ma właściwości termoizolacyjne.

Pranie kaszmiru - naprawdę konieczne czy zbędne?

Sweter, szalik, czapka lub koc - aby cenne tekstylia z kaszmiru zachowały swój urok i piękno przez długi czas, należy je pielęgnować z wyczuciem. Generalnie kaszmir należy prać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Ta delikatna wełna posiada naturalne właściwości samoczyszczące i antybakteryjne. Oznacza to, że pranie kaszmiru jest konieczne bardzo rzadko. Istnieje wiele sposobów na odświeżenie kaszmirowych ubrań bez konieczności ich prania.

 • Jeśli przykładowo po wizycie w restauracji wyczuwamy, że kaszmirowy szal lub sweter wchłonął nieprzyjemne zapachy, to wystarczy wywiesić go na zewnątrz na kilka godzin lub noc, aby wywietrzał.

 • Ubranie z kaszmiru możesz wywiesić również w łazience bezpośrednio po wzięciu prysznica. Wysoka wilgotność w powietrzu w łazience pomoże w usunięciu nieprzyjemnych zapachów z ubrania.

 • Powierzchowne zabrudzenia można zazwyczaj po prostu wytrzeć lub ostrożnie wyszczotkować. Jeśli nie można uniknąć prania, to nie trzeba się bać - ubrania z kaszmiru można również prać. Jak dokładnie, dowiesz się poniżej.

Przy odrobinie wyczucia, kaszmir pozostaje piękny przez długi czas nawet po praniu.

Przy odrobinie wyczucia, kaszmir pozostaje piękny przez długi czas nawet po praniu.

Jak prawidłowo prać wełnę kaszmirową

Kaszmir można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Choć można przypuszczać, że pranie ręczne będzie bardziej delikatne, to nowoczesne pralki oferują programy do prania wełny lub tkanin delikatnych, które sprawdzają się równie dobrze, o ile nie lepiej!

Specjalny środek przeznaczony do prania wełny, taki jak Perwoll do wełny i delikatnych włókien usuwa zabrudzenia, ale nie narusza struktury włókien wełny. Dzięki właściwościom natłuszczającym chroni on naturalną charakterystykę tego wrażliwego wełnianego włókna, a tkanina kaszmirowa po praniu pozostanie cudownie przytulna i miękka. Nie zalecamy jednak stosowania do prania kaszmiru płynu do płukania, gdyż jego składniki mogą mieć negatywny wpływ na właściwości włókien wełny.

Przed praniem obróć kaszmirowy sweter na lewą stronę i napełnij bęben tylko do połowy. Specjalna siateczka do prania zapobiega niszczeniu delikatnych dzianin z wełny kaszmirowej podczas wirowania. Wybierz cykl wirowania z maksymalną liczbą 800 obrotów. Temperatura prania również odgrywa istotną rolę podczas prania wełny. Ubrania wyposażone w haczyki lub zamki błyskawiczne należy zawsze prać oddzielnie, tak aby nie wplątywały się w wełnę kaszmirową i nie uszkodziły tej delikatnej dzianiny.

Właściwa temperatura prania kaszmiru
Podobnie jak w przypadku innych naturalnych włókien i gatunków wełny, właściwa temperatura jest bardzo ważna podczas prania wełny kaszmirowej. Jeśli pralka posiada program do prania wełny lub delikatnych tkanin, to odpowiednia temperatura wody ustawi się automatycznie. W przeciwnym razie należy wybrać program do prania delikatnych tkanin o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza.

Pranie ręczne kaszmiru
Oczywiście ubranie z kaszmiru można również wyprać ręcznie. Woda do prania powinna być maksymalnie letnia. Wypłucz ubranie ostrożnie, unikaj pocierania oraz długotrwałego namaczania, gdyż może to spowodować sfilcowanie wełny. Następnie wypłucz w czystej wodzie i delikatnie wyciśnij wodę z ubrania. Po praniu zawiń sweterek lub kaszmirowy szalik w ręcznik, który wyciągnie wilgoć z dzianiny i przyspieszy proces suszenia.

Powiązane artykuły

 • Perwoll Renew Wool

  Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

 • Detergent do wełny: delikatne pranie wełny i tkanin delikatnych

  Dlaczego środek do prania wełny i tkanin delikatnych ma tak duże znaczenie?

 • Jak prać wełnę?

  Pranie wełny nie musi być trudne. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać, aby zapewnić ochronę miękkim i wrażliwym włóknom.